BAROKOWY PAŁAC NA DOLNYM ŚLĄSKU – Szczepanów

Pięć kilometrów od Środy Śląskiej leży wioska, w której znalazłyśmy prawdziwe skarby. Przepiękny barokowy pałac na Dolnym Śląsku i dwa kościoły, z których jeden zbudowany został w średniowieczu. Na pierwszy rzut oka budowle te nie wydają się wyjątkowo piękne. Pałac nieco sfatygowany, a kościoły jak to kościoły… Jednak, kiedy przyjrzałyśmy się tym budowlom bliżej i zajrzałyśmy w ich przeszłość, wówczas dokonałyśmy niesamowitego odkrycia. To odkrycie to ich historia.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Szczepanów 

Szczepanów to wioska, która założona została w średniowieczu. W dokumentach dotyczących tej miejscowości wspomina się o Szczepanowie już w roku 1300. Wtedy jednak sioło zwało się villa Stepani. Miejscowość wówczas była typowo rolniczą. Siano tu zboża i mielono ziarno w młynie, który stał na terenie wioski. Nie mieli więc mieszkańcy Szczepanowa źle. Dopiero wojna trzydziestoletnia mocno naruszyła wioskę i zniszczenia bardzo  dotknęły jej mieszkańców.

A w dziewiętnastym wieku w Szczepanowie powstawały warsztaty, w których tkano płótna lniane. Hodowano tu również owce, więc zapewne wełny też tam nie brakowało. Majątek w Szczepanowie miał wielu właścicieli, którzy zmieniali się dość często. Wiodło się znowu wiosce całkiem nieźle, aż nastała II wojna światowa, która przyniosła nieszczęścia.

Barokowy pałac na Dolnym Śląsku

W 1688 roku w Szczepanowie urzędował na swoich włościach Franz Bautschner von Schlenberg. To on właśnie wybudował ten oto pałac i w nim zamieszkał.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Hrabia nie oszczędzał gotówki na wybudowanie sobie luksusowej rezydencji. Pałac budowano dwa lata, a zaczęto w 1690. W kolejnych latach majątek w Szczepanowie wraz z rezydencją bogaczy zmieniał właścicieli. Oni wszyscy po kolei coś przebudowywali, wyburzali, dobudowywali i dekorowali wnętrza. I tak pałac dotrwał do czasów, w którym swój hrabiowski zadek usadowił w nim von Lösch.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Wprowadził się tam w czterdziestych latach dziewiętnastego wieku. I ta właśnie rodzina zamieszkiwała w nim do końca II wojny światowej.  Von Lösch byli więc ostatnimi z hrabiów, którzy zamieszkiwali w rezydencji.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Jakież to wówczas było cudo!

Od strony ogrodu pałac wyglądał najbardziej okazale. Dwie wieżyczki, z których dziś już niewiele zostało prezentowały się dumnie zwieńczone ślicznymi hełmami.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Cztery kolumny przy wyjściu obrośnięte pnącą roślinnością podtrzymywały balkon niemałych rozmiarów, z którego musiał być niesamowity widok na ogród. A jeżeli ktoś chciał mieć jeszcze lepszą panoramę wchodził na samą górę.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Tam między hełmami wieżyczek znajdował się (i nadal coś tam z niego zostało) taras widokowy z balustradą. Jeszcze większy od balkonu niżej.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Obiekt jest ogromny,  mnóstwo okien i wiele pomieszczeń. Ten barokowy pałac na Dolnym Śląsku jednak jedynie z zewnątrz dziś przypomina czasy, w których zaistniał. Wnętrza zostały mocno przebudowane.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Nie poznałam w nich pałacu, który widziałam zanim weszłam do środka. Dekoracje pałacowe zniknęły. Przestronne pokoje zostały podzielone na mniejsze. Po niuansach pałacowych zostało naprawdę niewiele. 

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Pałac został przerobiony po wojnie na bardziej użyteczny. Jego metraż, który przez wieki zawsze był nieproporcjonalny do ilości zajmujących go osób został zapewne podzielony i rozdany dla kilku rodzin .

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Powojenny ład, a może nieład –  był jak Robin Hood. Zabrał bogatym i dał biednym, tyle że nikt go za to nie kochał aż tak bardzo.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

W parku

Ten imponujących rozmiarów barokowy pałac na Dolnym Śląsku stał w otoczeniu zieleni. Piękne ogrody wokół niego pełne były egzotycznych roślin formowanych w fantazyjne wzory przyciętych żywopłotów na modłę francuską. Fontanny i oczka wodne, ścieżki parkowe i zadbane trawniki, a z tyłu staw z łabędziami obsadzony roślinnością, która powoli za stawem zmieniała się i przestawała być typowo parkową.

barokowy pałac na Dolnym Śląsku - Szczepanów

Na dość sporej przestrzeni zaraz za stawem posadzono dęby, które rosły w sporej odległości od siebie dlatego też były bardzo okazałe, a ich korony rozłożyste. Niektóre z nich dotrwały do dziś i widać jak samotnie stoją w polu między Środą Śląską, a Szczepanowem.

Pod wezwaniem Szczepana

Ten kościół wzniesiony został w 1571. Podobno wcześniej również stała tam świątynia, która w tajemniczych okolicznościach zniknęła w czarnych chmurach historii. I to w jej miejscu św. Szczepan wezwał ludzi do nowego domu Bożego.

kościół sw. Szczepana w Szczepanowie

Wnętrze kościoła jest barokowe. Niestety trafiłyśmy na remont świątyni i nie było możliwości fotografowania wewnątrz. Sporo tam szesnastowiecznych płyt nagrobnych, których nie było dane nam ujrzeć na własne oczy. Epitafia przedstawiają ważne osobistości, które miały ogromny wpływ na dawne życie w Szczepanowie. To byli właściciele wioski, panowie od których wówczas zależało bardzo wiele. To kolatorzy, którzy dofinansowywali świątynię i dlatego ona do dnia dzisiejszego tak skutecznie strzeże ich grobowców.

kościół sw. Szczepana w Szczepanowie

Kościół pod wezwaniem św. Szczepana to prawdziwe muzeum tej wioski, z którego można czerpać informacje o tej miejscowości od czasów, których dziś nie możemy sobie nawet wyobrazić. Od wielu stuleci świątynia ta skupia w swoim wnętrzu wiernych. Od wielu lat wznoszone są tutaj modły do Stwórcy, prośby i dziękczynienia.  Było tak wówczas, kiedy przychodzili tu katolicy i było tak potem, kiedy odbywały się tu nabożeństwa protestanckie. A w czasach nam współczesnych to między innymi miejsce spotkań Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE. Każdy kto potrzebuje uzdrawiającej modlitwy może znaleźć ją w tym właśnie kościele.

W Szczepanowie znajduje się jeszcze jeden kościół. Jest znacznie młodszy i dawnymi laty należał do społeczności ewangelickiej. To Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

A przy kościele św. Szczepana znajduje się stary cmentarz. Daty na nagrobkach opowiadają młodszą historię, ale równie ciekawą.

obraz-167

Ten barokowy pałac na Dolnym Śląsku przykuł naszą uwagę. Udało nam się wejść do środka, a nie było to łatwe. Każde takie dotkniecie historii powoduje u nas głód poznawania. Dlatego właśnie korzystamy z każdej wolnej chwili na lustrowanie tego terenu. Dziś opisujemy Szczepanów, „wczoraj” pisałyśmy o Pyszczynie... A jutro? Nie mamy jeszcze planów, ale jeżeli już się pojawią to z całą pewnością będą wielką przygodą. 

  

16 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

15 komentarzy

 1. S.Tap. napisał(a):

  To tereny mi znane ale nie wiedziałem, że pałac jest taki dość wiekowy. Wydawał mi się z wyglądu znacznie młodszy – może to przez te jego przebudowy. Wiem też ale nie wiem dokładnie kiedy, że wieś powstała z połączenia trzech odrębnych miejscowości.

 2. Janka napisał(a):

  Msze Wspólnoty Przymierza Rodzin Mamre odprawiane są w Kościele pw. najświętszego Serca Pana Jezusa ;-)

  • Aneta Aneta napisał(a):

   Nazwa wspólnoty została podlinkowana, proszę kliknąć na link. Tam napisano, że nabożeństwa odbywają się w kościele św. Szczepana :)

 3. Iwa napisał(a):

  Witam. Mieszkam w tej miejscowosci od 4 lat, wczesniej mieszkalam we wsi ktora jest polozona mniej wiecej12 km od Szczepanowa i ma rownie ciekawa historię. Moze tam sprobujecie sie cos dowiedziec. Wies nazywa sie Głoska, w str Brzegu Dln. Tak oba koscioly w Szczepanowie sa piekne, chociaz palacu z bliska nie mialam okazji ogladac. Fajnie ze zostala ta wies opisana i ciekawie sie czytalo. Pozdrawiam mieszkanka Szczepanowa :-)

 4. Iwa napisał(a):

  Mieszkam w tej miescowosci od 4 lat. Koscioly sa piekne. Ten mniejszy kosciolek sw Szczepana ma napewno bardzo dluga i ciekawa historię. Wczesniej mieszkalammniej wiecej 12 km stad we wsi o nazwie Gloska, ma rowniez dluga i ciekawa historie. I bardzo stary kosciol ktory tez niestety byl przerabiany. Obecnie ma byc remontowany i zajmuja sie nim konserwatorzy zabytkow. Jakies 10-15 lat temu pod kosciolem znaleziono cos w rodzaju grobowcow. Polecam dowiedziec sie takze i o tej wsi. Pozdrawiam. Mieszkanka Szczepanowa

 5. Kolejny ciekawy artykuł o pałacowej perełce. Jak często podróżujecie po Dolnym Śląsku?

 6. Anna napisał(a):

  W szczepanowskim pałacu były nie tylko mieszkania – mieściły się w nim biura PGR, wiejski ośrodek zdrowia i o ile dobrze pamiętam przedszkole. Kościół św. Szepana musicie odwiedzić raz jeszcze: płaskorzeźby postaci jednej z rodzin „panujacych”, rycerz z brązu naturalnej wielkości i wiele innych to cuda warte zobaczenia.

 7. madzia napisał(a):

  Oddanie pałacu w pgr-owskie ręce zrobiło swoje. Pamiętam pałac kiedy pezyjezdzalam tam do rodziny, robił wrażenie ale ludzie nie dbali o stan obiektu i jak byłam tam kilka lat temu to się poprostu przerazilam. Dramat :-( jedyną piękność pałacu pamięta już tylko park dookoła. Piękne okazałe drzewa, mimo wszystko polecam.

  • Sławek Dbn napisał(a):

   Dużo zależało od gospodarza, czyli w takich przypadkach dyrektora PGR. Mimo wszystko i tak lepiej zachowały się te obiekty które pełniły jakąś funkcję, niż te od wojny, niepotrzebne nikomu…

 8. Libellule napisał(a):

  Dziekuje Wam za wspanialy artykul!
  Wychowała mi się w Szepanowie a i moi przodkowie są pochowani na małym cmentarzu przy kościele Sw.Szczepana!
  Serce ocieplila wizja dawnych i ukochanych miejsc!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *