BRAMA WJAZDOWA – Wehikuły czasu naszych wojaży

Brama wjazdowa jest jak wehikuł czasu. Wszystkie nasze podróże były związane z bramami. Za bramą znajdował się nasz cel. Za bramą przenosiliśmy się do innej epoki. Za bramą czekała nas przygoda. Nawet kiedy była zamknięta, staraliśmy się przejść na drugą jej stronę za wszelką cenę. Wszystkie one są pełne historii, o których Wam tu opowiadam. Przejdźcie wraz ze mną przez wszystkie te bramy, o których dziś tu wspomnę.

Jugowiec

Brama wjazdowa nie równa jest bramie wjazdowej. Różnią je style architektoniczne, fantazja ich projektantów, wiek ich powstania, ale przede wszystkich różnią się tym, do czego prowadzą.

Brama wjazdowa – pałacowa

Oczywiście widzieliśmy ich bardzo wiele, ale do tego opowiadania wybrałam te, które wydają mi się najbardziej atrakcyjne i najciekawsze. Te bramy należały do majątków bardzo kiedyś bogatych ludzi. 

Brama z Goszcza

Majątek w Goszczu nie miał sobie równych w okolicy w czasach swojej świetności. Do pałacu otoczonego murem prowadzą aż trzy bramy. Oto jedna z nich. Więcej zdjęć z tego niesamowitego miejsca na Dolnym Śląsku znajdziecie w wpisie o rezydencji Reinchenbachów pod Twardogórą Byliśmy wtedy na wyprawie rowerowej po Dolnym Śląsku. W jednej chwili brama przeniosła nas w czasy pełne baśniowej scenerii. Była to przygoda niezapomniana…

brama wjazdowa Goszcz

Brama z Piotrowic

Piotrowice to niezwykłe miejsce na Dolnym Śląsku. Dawny majątek we wiosce powalał bogactwem i ogromem. Nie zostało po nim do dziś za wiele, jednak kiedy odwiedziliśmy to miejsce niemal cały dzień zajęła nam lustracja terenu. W starym parku przypałacowym do dziś kryją się prawdziwe skarby, a brama wjazdowa daje dowód na to, że nie straciliśmy tam czasu. O Piotrowicach więcej poczytacie w tym oto wpisie. 

brama wjazdowa - Piotrowice

Brama z Rakoszyc

Dawny majątek w Rakoszycach (dolnośląskie) okalał mur z bramą wjazdową. Dziś  ta  brama wydaje się być na chwilę przed zawaleniem. To wielka szkoda, bo tak pięknie się prezentuje przy głównej drodze. Kiedy przejdzie się przez bramę, wchodzi się do świata, który zaczyna się przed wiekami, a kończy wraz z czasami PRL- u. To mieszanka pełna historii, o której opowiadam we wpisie o pałacu w Rakoszycach.  

brama wjazdowa Rakoszyce

Brama z Chwalimierza

Tą bramą wjeżdżało się na teren jednego z najwspanialszych majątków Dolnego Śląska. Kramsta był naprawdę bardzo zamożny i za tą bramą urządził sobie prawdziwie przepyszne gniazdko. 

brama wjazdowa Chwalimierz

Na terenie jego majątku stała jeszcze jedna wspaniała brama. To brama wjazdowa do stadniny koni. 

brama wjazdowa

O von Kramstach i ich ogromnej fortunie przeczytacie w tym wpisie o Chwalimierzu. 

Brama z Krobielowic

W Krobielowicach zachował się w doskonałym stanie wspaniały pałac. Ale nie tylko dla niego warto wybrać się do tej miejscowości. Ta brama to początek niesamowitej historii o marszałku, który Napoleona nie lubił.

Krobielowice

Brama wjazdowa do miasta 

Wiele średniowiecznych miast już od bardzo dawna nie ma swoich bram. A szkoda, bo to naprawdę wspaniałe budowle były…

Brama z Oleśnicy 

Wyjątkowo dobrze zachowana. Nadaje klimatu miastu i podkreśla wieki jego istnienia…

brama wjazdowa Świdnica

Brama z Ziębic

Dziś wygląda całkiem nieźle. Jest po „liftingu”. Ładnie się nią zajęto i aż miło popatrzeć na dawną, leciwą bramę miejską… 

brama miejska Ziębice

Brama do Medyny

Jedna z miejskich bram w Maroku. Przez nią turyści przechodzą z teraźniejszości do starego marokańskiego miasta. Niestety nie pamiętam, czy za tymi murami znajduje się stary Fez czy też Casablanka…

brama do medyny

Ostra Brama 

Teraz to miejsce kultu maryjnego w Wilnie, ale kiedyś to było tylko brama miejskaO Wilnie i Ostrej Bramie napisaliśmy więcej w osobnym wpisie.

Ostra Brama

To wspaniałe historyczne miejsce, zawsze pełne pielgrzymów.

Brama wjazdowa klasztorna

Za tą wspaniałą bramą znajduje się prześwietny Klasztor Cystersów w Lubiążu.  Wyobrażam sobie dźwięk bicia końskich podków o bruk na tym przejściu. Echem odbija się tam historia i nie trudno jest usłyszeć ten pogłos…

Lubiąż

Brama do Koloesum

To jedna z osiemdziesięciu bram, które prowadzą do wnętrza Koloseum w Rzymie. Opisałam to miejsce i zapraszam do tego tematu we wpisie o najsłynniejszej arenie świata. 

Koloseum

Brama z Watykanu

Niesamowity widok gwardzistów, którzy w bezruchu stoją na straży bramy w Watykanie to tylko jedno z licznych wspomnień z tego miejsca. O Watykanie i naszej wielkiej przygodzie szeroko zdałam relację już wcześniej. 

Watykan

Brama wjazdowa zamkowa

Zamkowe bramy są zdecydowanie bardziej niedostępne z założenia. Jedna z nich należy do zamku w Oleśnicy.

A ta tutaj to brama do zamku Grodno. Ta średniowieczna warownia podbiła moje serce. Kiedy stoi się w tym miejscu słychać jak duchy rycerzy w zbrojach suną ciężko ku wejściu. Metaliczne odgłosy odbijają się od murów i znikają w czasie.  

zamek Grodno

Brama do Gross Rosen

„Ludzie ludziom zgotowali ten los”…

Gross Rosen

Brama na teren kościelny

To było fantastyczne odkrycie. Właśnie tam, w Lutyni po raz pierwszy spotkałam się z cmentarzem obronnym. Na teren przykościelny prowadzi brama wjazdowa. Jest wspaniała. 

Lutynia

Dolny Śląsk  jest jak rozłożysta jabłoń. Żebyś nie wiem ile razy na nią wchodził i zbierał jabłka bardzo dokładnie, to i tak kiedy wejdziesz na drzewo po raz kolejny i rozchylisz gałęzie, zobaczysz owoce, które wciąż niezerwane czekają na Ciebie.

Bramy wjazdowe jak widać mają ogromne historyczne znaczenie, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka. Mnie zawsze one fascynowały i zmuszały do szukania ich historii… 

3 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *