FORUM ROMANUM W RZYMIE

Forum Romanum to chyba najsłynniejszy plac główny na całym świecie. Najprawdopodobniej również najstarszy w Wiecznym Mieście. W czasach, kiedy odbywał się na nim „ruch jak w Rzymie” miejsce to pełniło wiele funkcji. Znajdowały się tutaj ośrodki władzy politycznej i świątynie. Dominowały tu również handel i rozrywka.

Forum Romanum w Rzymie

To tutaj prezentował się wszystkim w całym swym dostojnieniem i boskością sam Julek Cezar, kiedy kolejny raz wracał z wojennej wyprawy jako zwycięzca. Po placu przechadzali się członkowie rady starszych w białych kieckach zwanych togami i w seksownych sandałkach wiązanych nad kostką albo pod kolankiem. Rydwany z zawrotną prędkością przecinały rynek, a gdzie nie gdzie widać było niewolników w kajdanami na rękach. Rzymskie matrony przechadzały się dumnie wśród tłumu szczycąc się swoją pozycją…

Forum Romanum w Rzymie

Oto Rzym, który tutaj możemy zobaczyć oczami wyobraźni. Nigdzie bardziej w chwili obecnej nie poczujemy czasów, które dzięki Bogu minęły – tylko zabytków mi szkoda.

Forum Romanum leży między Palatynem, Kapitolem, a Kwirynałem.

Prace archeologów prowadzone w tym miejscu starają się skrupulatnie ocenić kolejność powstałych tu budowli i określić  również ich czas powołania do życia publicznego. Jednak nie jest to łatwe zadanie i można nawet rzecz – niemożliwe do końca. Do dziś tak naprawdę nie wiadomo jak Forum Romanum wyglądało w czasie swojej świetności. Rozrzucone kamienie i gruzy nie dają się zbyt łatwo poskładać w całość. Mają więc tu archeologowie co robić i wygląda na to, że jeszcze długo etatów tu nie zabraknie.

Forum Romanum w Rzymie

Forum Romanum w Rzymie

Forum Romanum w Rzymie

Wiemy jednak na pewno, że w tym miejscu Rzym zaczął rozkwitać. Na tym placu podejmowano decyzje, które często były krzywdzące dla reszty świata. I działo się tu przez wieki co miało się dziać, aż Forum Romanum zaczęło powoli karleć ze strachu przed trzęsieniami ziemi, ogniem oraz napadem Wizygotów.

W średniowieczu korzystano z Forum Romanum w celach nieco mniej reprezentacyjnych.

Rozgrabiano materiał budowlany i wykorzystywano go do budowania na potrzeby chwili. A ponieważ starożytny plac zarastał zielskiem – przyprowadzano tu bydło aby pasło się wśród świątyń.

Forum Romanum w Rzymie

Forum Romanum w Rzymie

Teraz – choć to ruiny nadal można w zadumie podziwiać ( m.in) gmach siedziby senatu, świątynie poświęcone bogom – Saturna, Kastora, Polluksa, Romy, Westy czy Cezara. Zachowały się również częściowo łuki triumfalne Tyberiusza, Tytusa, Serwera i Augusta oraz resztki Bazyliki Emiliusza. Kiedyś miejsce to nazywano również Forum Magnum, co oznacza – wielki.

Forum Romanum Rzym

Spędziliśmy w tym miejscu sporo czasu. Przechadzaliśmy się placem wśród tych wiekowych budowli zdając sobie sprawę z tego, że o połowie z nich zupełnie nic nie wiemy, a o tej drugiej części wiemy bardzo mało. Rzym jest bowiem ogromny, a jego historia to  ocean informacji, których nie sposób przyswoić na kilka dni przed weekendem w Rzymie. Mijaliśmy więc świątynie i na bieżąco dowiadywaliśmy się kogo w nich czczono. Forum Romanum dziś to wspaniałe stanowisko archeologiczne. Warto wziąć kilka lekcji historii zanim odwiedzi się to miejsce. 

3 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. S.Tap. S.Tap. napisał(a):

  Wszystko mija…cywilizacje również. Tylko naiwni sądzą, ze nasza jest nieskończona. Kiedyś ktoś też będzie spacerował też po takim naszym „Forum Romanum” i zastanawiał się nad nami…

 2. SF napisał(a):

  Zgadzam się z powyższym komentarzem. :)

  Jednak tamci będą mieli o tyle lepiej ze będą mieli do dyspozycji zdiecie i filmy z naszych czasów, wiec im łatwiej będzie zobaczyć jak wyglądały nasze czasy.

 3. SF napisał(a):

  „Tylko zabytków mi szkoda” czuje dokładnie to samo.

  Kiedyś się zastanawiałem czy nie powinni odbudować tego Starego Miasta. :)

  Ale czy to nie byłoby jednak nasza interpretacja tego jak to wyglądało?

  Może rzeczywiście lepiej zostawić to tak jak jest?

  Tylko ze to chyba tez nie najlepszy pomysł bo to cały czas niszczeje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *