FRIDA, RIVERA I TROCKI – fatalne trio

Jeden człowiek, którego życie doprowadziła do ruiny polityka i drugi, z którego sztuka czyniła seks-maniaka stawiając przed nim piękne modelki. Obaj goszczeni w łóżku przez kaleką surrealistkę. Tak można by było w skrócie opowiedzieć historię tytułowych trojga, ale to stanowczo za mało. Przed Wami Frida Kahlo, Diego Rivera i Lew Trocki oraz ich fatalne losy.

Frida, Trotsky with friends

Pewna młoda dziewczyna z Meksyku miała poważny wypadek samochodowy. Jej kręgosłup pękł w kilku miejscach, a kość biodrowa przebiła macicę. Miała nie wstawać z wózka inwalidzkiego do końca życia, ale przechytrzyła samego Boga i stało się inaczej. W czasie rehabilitacji zaczęła malować. Stworzyła wiele portretów członków swojej rodziny oraz swoich własnych. Malowała siebie taką jaką była – kaleką, zranioną, nieszczęśliwą. Jej prace były genialne, ale co z tego skoro nikt poza wąską grupą nie wiedział o jej talencie? Zapragnęła opinii najlepszego znanego jej malarza i zaniosła jeden ze swoich obrazów do samego Diego Rivery.

Frida's suffering

Malarz nie cieszył się zbyt pochlebną opinią w towarzystwie. Nie mniej tego panie za nim szalały. Miał wszystkie, których pragnął. Miał również żonę i dzieci, ale ten fakt w niczym absolutnie mu nie przeszkadzał. Twórczość Fridy wywarła na nim ogromne wrażenie. Nie wiem czy dlatego, że naprawdę widział jej potencjał czy raczej jej młodą, śliczną buźkę, ale spowodował, że Kahlo malowała nadal.

Diego with Quotes

Frida Kahlo to typowy przykład kobiety z jajami. Była silna i kontrowersyjna. Czytywała Marksa i Engelsa. Na swoich obrazach przedstawiała siebie w towarzystwie Stalina, a na piersi nosiła czerwony sierp i młot. Imponowała tym Diego, który był komunistą. Wspierali się w sztuce I czerpali od siebie nawzajem inspiracje. Pili i bawili się wspólnie. Potem stali się przyjaciółmi, towarzyszami, a w końcu… małżeństwem.

Frida Kahlo and Diego Rivera

Pomimo ożenku z o wiele młodszą od siebie kobietą i szalonej do niej miłości Diego nie potrafił oprzeć się wdziękom pozujących mu modelek. Zdradzał ją bez opanowania. Kochał, wielbił i podziwiał, ale nie potrafił być wiernym. Ona cierpiała, ale nauczyła się to znosić. Razem tworzyli wyjątkowy związek. Rozumieli się bez granic, choć ranili. Ich miłość do siebie, a w szczególności miłość Fridy do Diego była trudna i stanowiła jedno z wielu cierpień jakie dotknęły ją w trakcie jej życia. Sądzę, że można śmiało powiedzieć, że owa kobieta cierpiała przez cały swój żywot.

Frida's pain

W stolicy Meksyku jest wiele śladów twórczości Rivery. Najważniejsze freski znajdują się w Pałacu Narodowym (Palacio Nacional) w centrum miasta. Murale artysty przedstawiają historię Meksyku. Widzimy tam Legendę Quetzalcoatla. Diego „opowiada” nam historię o tym jak brodaty bóg cywilizacyjny o jasnej karnacji przybył do meksykańskiej ziemi. Odnajdujemy tam również najważniejsze z malowideł – Wielkie miasto Tenochtitlan. Samo Tenochtitlan stanowi jedynie tło obrazu. Najważniejsze są tutaj elementy nawiązujące do mitologii azteckiej i tolceckiej oraz historii.

768

Jeśli zaś chodzi o Fridę to warto wiedzieć, że jej twórczość doceniło samo muzeum sztuki Luwr w Paryżu. Cóż to był za zaszczyt dla Kahlo i całego narodu meksykańskiego! Jej praca była pierwszą namalowaną meksykańską ręką, która ozdobiła ściany muzeum o międzynarodowej sławie.

Frida's worklpace

A teraz przejdźmy proszę do Lwa Trockiego. Socjaldemokraty, komunisty i rewolucjonisty. Trocki był jednym z twórców ZSRR. Był za permanentną rewolucją. Jej celem było wyjaśnienie tego w jaki sposób socjalizm mógłby funkcjonować wśród społeczeństw, które już stały się kapitalistyczne.

Trotsky in newspaper

Gość spierał się z Józefem Stalinem o władzę w państwie oraz o to jak powinien wyglądać jego dalszy rozwój. Koleje jego losu były różne. Został wydalony z ZSRR i odebrano mu prawa obywatela. Przebywał na emigracji w wielu krajach, wciąż pozostając wiernym swoim przekonaniom i aktywnie krytykując stalinizm.

Frida and Stalin's portrait

Cóż jednak łączy Trockiego z Fridą i Diego? Otóż jak już wspominałam był on emigrantem w wielu państwach, ostatni raz w Meksyku. Został doń zaproszony przez Riverę, który bardzo go podziwiał. Trocki mieszkał w Casa Azul (Niebieskim Domu) Fridy skąd pisał kolejne polityczne odezwy. Igrał z ogniem i się doigrał. Stalin wysłał jego tropem zabójców. Zanim jednak Ci go dopadli, zaplątał się w gorący romans z panią domu. Łączyły ich zapatrywania polityczne, zamiłowanie do filozofii i historii i… łóżko. Gdy o relacji tych dwojga dowiedziała się żona filozofa Natalia przenieśli się oni do innego domu. 20 sierpnia 1940 kolec lodu wbity w głowę Trockiego zakończył jego żywot. O morderstwo podejrzewano Riverę przez wzgląd na to, że denat wcześniej uwiódł jego żonę.

Casa Azul

Frida całe życie odczuwała konsekwencje wypadku i cierpiała z powodu trudnego rodzaju miłości jakim darzyła swojego męża. Diego Rivera nie potrafiąc zapanować nad własnym ciałem przez całe swoje życie sprawiał komuś ból swoim istnieniem. Lew Trocki natomiast swoją postawą życiową doprowadził do zabójstwa niemal całej swojej rodziny i siebie samego. Historia tych trojga mogłoby być doskonałą podstawą do tragedii. Losy każdego z nich obarczone były fatum. Odnoszę wrażenie, że żadna inna decyzja nie mogłaby uchronić ich od nieszczęścia.

7 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Aneta Aneta napisał(a):

    Cierpienie Fridy Kahlo i sposób w jaki sobie z nim radziła to przykład ogromnej woli życia.

  2. s.Tap. napisał(a):

    Obrazy niesamowite …ale te wyobrażenia o komunizmie – cóż, Stalin trafnie swego czasu nazwał ludzi zafascynowanych nim a żyjących daleko od niego :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *