GRÓD BISKUPIN – Pomnik Historii Polski

Na półwyspie jeziora Biskupińskiego możemy oglądać największą w Europie ekspozycje osady warownej. Jej historia sięga początków epoki żelaza i jest ściśle związana z kulturą łużycką. Czas jej założenia szacuje się na 740 rok przed naszą erą. Biskupin w czasach swojego największego rozkwitu zamieszkiwało około tysiąca osób. Wyspę, na której jest położone stanowisko archeologiczne otacza falochron. Trzydzieści tysięcy drewnianych pali  wbitych w dno jeziora!

wejscie biskupin

Jedna z ulic okrążała całą osadę. Było też kilka ulic poprzecznych, wzdłuż których wybudowanych zostało kilkanaście rzędów drewnianych chat. Aby wejść do osady należało przejść przez sporych rozmiarów bramę. Konstrukcja całości wcale nie wygląda na prymitywną, wręcz przeciwnie.

strefa archeologiczna biskupin

Mieszkańcy tego miejsca trudnili się hodowlą zwierząt, uprawą roli oraz zbieractwem. Nie brakowało tam też rybaków i myśliwych.

bagno biskupin

W 1933 roku odnaleziono fragmenty osady w jeziorze. Mieszkańcy wsi zaczęli odnajdować wtedy wiele leciwych zabytków, ale nie zdawali sobie raczej sprawy z ich wartości historycznej. Wieści o tych przedmiotach dotarły do jednego z nauczycieli z pobliskiej szkoły Walentego Szwajcara. Biskupin nabrał dzięki niemu rozgłosu. O wszystkim poinformował odpowiednie persony powodując, że w 1934 roku rozpoczęto pierwsze badania tego terenu. Trwały one latami.

Budowa biskupina

biskupin domostwa

Odkrywano kolejne fakty, odnajdywano kolejne fragmenty średniowiecznej osady. Z czasem powstała w tym miejscu wspaniała rekonstrukcja, którą po prostu trzeba zobaczyć. To jedyne takie stanowisko archeologiczne w naszym kraju, na potrzeby którego przygotowano długookresowy program restaurowania zabytku. Jest to pomnik historii Polski.


biskupin domek

domy osadników biskupina

Zwiedzanie Biskupina to kilka godzin niesamowitej przygody z odległą historią. Najlepiej odwiedzić to miejsce poza sezonem turystycznym. Wtedy będzie ono opustoszałe co doda mu klimatu i pozwoli się w niego wczuć. Byliśmy tam w marcu i poza nami spotkaliśmy jeszcze jedynie kilku turystów. Dzięki temu posiadamy niezwykłe wspomnienie oraz ciekawe zdjęcia bez tłumu zwiedzających.

4 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

  1. Anonymous napisał(a):

    Marnujecie się z takimi fotami tylko na blogu. Pozdrowienia :)

  2. S.Tap. napisał(a):

    Zdjęcia naprawdę fantastyczne…

  3. Maciej napisał(a):

    W czasie festynu archeologiczne też jest super. Chociaż pewnie masz rację, że tłumy nie pozwalają wtedy delektować się widokami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *