KLASZTOR CYSTERSÓW – Henryków na Dolnym Śląsku

Klasztor Cystersów w Henrykowie odwiedziliśmy podczas jednej z naszych letnich wypraw po Dolnym Śląsku. Miejsce to pełne jest dynamicznej historii, w której główną rolę grają spokojni i cisi bracia zakonni.

klasztor Cystersów w Henrykowie

Początki zakonu sięgają czasów, kiedy średniowiecze jeszcze nie planowało pójścia w zapomnienie. Rok 1098  uznaje się za czas powołania zakonu Cystersów do życia. Miało to miejsce we Francji. Cystersi budowali się przeważnie na peryferiach miast, z dala od wielkiego świata. Dlatego właśnie wielkie zespoły klasztorne powstawały przeważnie w małych wioskach.

klasztor Cystersów w Henrykowie

To tam zakonnicy czynili najwięcej dla ludzi spoza klasztoru. Uczyli ich rzemiosła i uprawy roli. Oni sami byli w posiadaniu ziemi, młynów i tartaków, w których nie tylko pracowali zakonnicy, ale również chłopi. Za ich przyczyną miejsca, w których zakonnicy się osiedlali, stawały się ośrodkami postępu.

klasztor Cystersów w Henrykowie

Wykształceni, pracowici i pełni pomysłów nowatorskich Cystersi często byli obsadzani na dzikich jeszcze i nie zagospodarowanych ziemiach Europy po to właśnie, aby je ucywilizować. Na terenie naszego kraju pierwszy zakon Cystersów powstał A.D 1150 w Jędrzejowie. Czyli w zasadzie zaraz po tym jak Cystersi zostali powołani do służby Bożej.

klasztor Cystersów w Henrykowie

Klasztory powstały w Europie jeden po drugim w niedługich odstępach czasu. Między nimi odległości równe były czasowi, jaki jest potrzebny do przejścia z jednego klasztoru do drugiego w ciągu jednego dnia. Czyli około pięćdziesięciu kilometrów w maksie. I tak budowano przez lata słynny dziś szlak cysterski. 

klasztor Cystersów w Henrykowie

Klasztor Cystersów w Henrykowie 

Opactwo w Henrykowie ufundował w roku 1241 kanonik wrocławski o imieniu Mikołaj. Klasztor świetnie rokował, ale niestety czasy go nie oszczędzały. Najechali go Mongołowie, potem dotkliwie nękały wojny husyckie. Wojna trzydziestoletnia dodała coś nie coś od siebie. Następnie nadeszły czasy, kiedy klasztor ponownie zaczął świetnie prosperować. To był czas między siedemnastym, a osiemnastym stuleciem. Wówczas to klasztor Cystersów był rozbudowywany i przebudowywany. Mieszały się tam wtedy style architektoniczne. Dlatego dziś to taki trochę „misz masz” barokowo – gotycko – rokokowy. 

klasztor Cystersów w Henrykowie

W kościele znajduje ołtarz główny z obrazem pędzla Wilmana. I mnóstwo rzeźb, płaskorzeźb i innych drewnianych zdobień i obrazów na płótnie. Tak, że kiedy się je ogląda można oczopląsu dostać.  Zdjęć w świątyni robić nie wolno, więc niczego tu więcej nie zobaczycie na fotografii, jak tylko to co w ukryciu „cyknęłam”. 

klasztor Cystersów w Henrykowie

Dziś mury klasztorne pełnią funkcje seminarium oraz katolickiego gimnazjum. Znajdują się tam również placówki Caritas. Cały obiekt jest cały czas konserwowany i restaurowany. Z całą pewnością konserwator zabytków czuwa tutaj nad każdą pracą w zakresie restauracji obiektu, ale dlaczego pozwolił tak okropnie go pomalować? Ten męczący natłok kolorów jest moim zdaniem bardzo nieprzyjemny dla oka. Przynajmniej dla mojego…

klasztor Cystersów w Henrykowie

Księgi henrykowskie 

W opactwie henrykowskim dużą historyczną rolę pełnią księgi henrykowskie. Z końcem trzynastego stulecia Opat Piotr pisał kroniki w martwej już dziś łacinie. W kronikach zanotowane są nazwy wielu miejscowości. Napisano tam również o ich mieszkańcach. Księgi zawierają imiona żyjących wówczas osób. Niesamowity i cenny materiał. Prawdziwe historyczne dzieło sztuki. W księgach tych zapisano też jedno zdanie w języku polskim. Podobno w Henrykowie znajdują się jedynie kopie tych kronik. Oryginały zabezpieczone są we Wrocławiu.

klasztor Cystersów w Henrykowie

W Polsce jest ponad dwadzieścia klasztorów, które należą bądź należały niegdyś do Cystersów.  Ten zespół Klasztorny w Henrykowie jest nadal bardzo przydatny. Żywy turystycznie i zorganizowany. Klimat jaki panuje między zabudowaniami odnosi wędrowca do czasów średniowiecza.

klasztor Cystersów w Henrykowie

klasztor Cystersów w Henrykowie

Kiedy nie ma tam tłumów można wyobrazić sobie, że na świecie nie ma jeszcze samochodów, telefonii komórkowej, komputerów ani internetu.

klasztor Cystersów w Henrykowie

Klasztorne budowle przenoszą podróżnika w świat pełen tajemnic. Takie wysokie budowle wraz z kościołem górowały w małej, średniowiecznej wiosce i wzbudzały strach i szacunek. Były światłem w ciemnościach średniowiecza.

klasztor Cystersów w Henrykowie

Wszystko tam jest ponadczasowe. Klasztor Cystersów od wieków trwa w Henrykowie, choć jego losy układały się rożnie. To naprawdę dobra wiadomość, że znajdują się środki na utrzymanie tak wielkiego obiektu w tak dobrej kondycji. Zabytek ocalał  i przetrwał do dziś Podobnie jak ten w Lubiążu.  Choć jego kondycja ma się nieco gorzej… 

 

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

  1. Shirley napisał(a):

    Ciekawy artykuł i miejsce z pewnością warte odwiedzenia. Klasztoru w Henrykowie nie widziałam, byłam za to w Lubiążu, gdzie w starych ruinach co roku w lipcu odbywa się festiwal- wspaniały, cudowny i jakiś taki spokojny i refleksyjny, jakby wszyscy uczestnicy czuli tę atmosferę historycznego miejsca :)

  2. Maria Tamara napisał(a):

    Miejsce cudowne, sam budynek klasztoru wygląda imponująco i na takie miejsce, które jeśli chciałoby się dokładnie obejść i poznać, to trzeba by na to długie godziny poświęcić:)

  3. Michał Syniec napisał(a):

    Tak się kojarzy z Lubiążem z mniejszej skali – na szczęście tu jest wszystko odnowione i zadbane, może właśnie dzięki temu, że jest mniejsze, no i to pierwsze zdanie po Polsku :) Wycieczka była bardzo udana :) http://wycieczki.msystems.biz/pl/kamieniec-zabkowicki-otmuchow-henrykow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *