KULT MARYJNY – MATKA BOSKA OSOBOWICKA

Wszyscy znają te najsłynniejsze oblicza Matki Boskiej. Częstochowska, Licheńska, Ostrobramska. Miejsca, w których kult maryjny skupia rzesze  wiernych i turystów. Chrześcijanie uwielbiają wybierać się na pielgrzymki do Matki Najświetniejszej. I my również przy każdej okazji odwiedzamy słynne sanktuaria maryjne. Dla podróżnika takie miejsca są niezaprzeczalnie zajmujące. Dziś opowiemy o miejscu, gdzie wielbi się Matkę Bożą, ale ten  kult maryjny nie jest znany w świecie. Będzie to wpis poświęcony Matce Boskiej Osobowickiej.

Kult maryjny

To przez czysty przypadek trafiliśmy na tamto wzgórze. Byliśmy na długim spacerze najpierw wzdłuż Odry, a potem na obrzeżach miasta. Wrocław jest wielkim miastem i choć lubimy jego tętniące życiem serce, które bije na przepięknym wrocławskim rynku, to czasem uciekamy od tego gwaru na jego dzikie peryferia.

Miejsce akcji – Psie Pole. Osobowice.

I tak beztrosko maszerując starą brukowaną drogą wśród pól doszliśmy  do niewielkiego wzgórza, które mocno nas zainteresowało. Na wzniesieniu stała kapliczka  albo niewielki kościółek. Postanowiliśmy prześwietlić temat, choć tamtego dnia nie planowaliśmy niczego więcej poza relaksacyjnym spacerem za miasto.  Miejsce to okazało się być niezwykle ciekawym i nie mogliśmy jednak przejść obok niego obojętnie.

kult wrocław

Osobowice to pięknie położone osiedle we Wrocławiu. Kiedyś było niezależną miejscowością, dziś należy do dzielnicy Psie Pole. Historia zaprowadziła nas do źródeł o takiej treści :

W 1242 roku Anna, żona Henryka Pobożnego podarowała Osobowice siostrom zakonnym od  św. Klary. Wówczas już Anna była wdową i ten fakt mocno wpłyną na jej działania w celach religijnych. Starała upodobnić się do św. Jadwigi Śląskiej. Zrzuciła z siebie książęce szaty i nosiła zakonne habity. Wyprowadziła się również z zamku książęcego. Lubiła przebywać w klasztornych murach wśród sióstr zakonnych. Była też blisko swoich dzieci i brała czynny udział w rządach doradzając swoim synom. Dzięki niej własnie Osobowice stały się własnością klasztorną i od tego czasu mieszkańcy tych ziem rodzili się i umierali w duchu głębokiej religijności.

I stało się tak, że urodził się na tych ziemiach kilka wieków później artysta kochający rzeźbić w drewnie. Wyrzeźbił wówczas figurkę, która przedstawiała Najświętszą Panienkę.  Niedługo potem ktoś przymocował rzeźbę do drzewa rosnącego przy wzgórzu, do którego tamtego dnia dotarliśmy. Dziś wzgórze nosi nazwę Górki Kaplicznej gdzie żywe są modlitwa i kult maryjny, ale w tamtych czasach jeszcze nikt go tak nie nazywał. Było to bowiem XVII wiek i nasza historia dopiero zaczynała się rodzić.

Matka Boska Osobowicka

I wtedy na tym miejscu zaczynały się dziać rzeczy niesamowite. Opowiadano historie o ludziach, którzy modlili się pod figurą na drzewie i w cudowny sposób odzyskiwali zdrowie.  Po niedługim czasie siostry Klaryski postanowiły podkreślić wartość cudownych uzdrowień i wybudowały na wzgórzu drewnianą kapliczkę, w której zaczęto czcić Matkę Bożą od tamtego czasu zwaną Osobowicką.

Czasy zaczęły się zmieniać. Prusy w 1810 roku zagarnęły dobra klasztorne również na tym terenie. Osobowice stały się folwarkiem, który został kupiony przez osobę prywatną. Nowi właściciele wsi uszanowali jednak miejsce dawnego kultu i ufundowali na wzgórzu nową, tym razem murowaną kaplicę pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Boskiej na Wzgórzu.

osobowice

Od tego czasu minęło wiele lat i pomimo zawirowań w historii na wzgórzu ciągłe żywy jest kult maryjny. Nadal czci się tam Matkę Boską Osobowicką.

Kapliczka jest niewielka i urokliwa. Z tarasem do nabożeństw pod gołym niebem. Tuż obok stoją rzędy ławek dla wiernych. W małym parku tuż za kościołkiem widzimy stacje drogi krzyżowej.

Kult maryjny

osobowice ślazowa

Kiedy my odwiedziliśmy to miejsce nie odbywało się tam nabożeństwo i nie spotkaliśmy tam ani duchownych ani wiernych. Nie mieliśmy więc okazji wejść do świątyni. Jednak wiemy na pewno, że miejsce to jest bardzo żywe religijnie. Świadczą o tym ogłoszenia duszpasterskie przy kaplicy. Wzgórze jest też miejscem pielgrzymek. Kult maryjny w tym miejscu jest więc ważny dla mieszkańców Osobowic, choć kapliczka mała, wzgórze nie wysokie – za to wiara wielka.

2 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. S.Tap napisał(a):

    Dla wielu ludzi takie miejsca są sednem a nie sanktuaria „kombinaty”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *