GMINA MIĘKINIA – Niezwykle atrakcyjna na Dolnym Śląsku

Miękinia to wieś położona na Dolnym Śląsku, w powiecie średzkim, w gminie o tej samej nazwie. Miejscowość ta leży przy trasie komunikacji kolejowej. Miękinia znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Wrocławia (od wschodu), Brzegu Dolnego (od północy), i Środy Sląskiej (od zachodu). 

Miękinia

Miękinia nie jest małą wioską. To miejscowość o dość sporych rozmiarach i bardziej przypomina małe miasteczko aniżeli wieś. Jej położenie ściąga uwagę mieszkańców okolicznych miast. Miękinia bowiem i jej okolice to bardzo ciekawy teren dla miłośników przyrody i wypoczynku na łonie natury. Niedaleko stamtąd do Odry, na terenie gminy Miękinia znajduje się rezerwat przyrody z prawdziwego zdarzenia. Natura tam pozostaje nienaruszona i stanowi atrakcję turystyczną. Dokoła tam same lasy i cisza. I piękno przyrody nadodrzańskiej. My dziś jednak zajmiemy się najpierw samą wioską, a okoliczne atrakcje zostawimy sobie w temacie kolejnego wpisu. 

Miękinia

Miękinia 

Jest wiele ciekawych budynków na terenie wsi. Są to budowle leciwe, pełne historii tego miejsca i zapewne znajdują się na liście zabytków.

Miękinia

Taka zabudowa bardzo wiele mówi o tej miejscowości.

Miękinia

Zapewne każdy z tych domów mógłby opowiedzieć ciekawą historię ludzkiego życia. Idąc główną ulicą Miękini co chwilę zatrzymywałam się aby fotografować. Architektura pełna jest tam czasów, które dawno minęły.

Miękinia

Ratusz w Miękini

Dziś to siedziba władz gminy. Budynek jest bardzo piękny i nie sposób ominąć go obojętnie. Nie sposób go nie zauważyć. Widać, że dołożono starań, aby zabytek znajdował się w kondycji doskonalej. Dzisiejszy ratusz wybudowano na samym początku XX wieku, w 1906 roku jako willę, w której rezydowali bogaci przedsiębiorcy, który działali i bogacili się na terenie tej miejscowości.

Miękinia

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Świątynię tę wybudowano z końcem szesnastego stulecia. Wcześniej stał tu zapewne drewniany kościół, po którym dziś już nie ma śladów. Dzisiejszy kościołek po roku 1700 został przebudowany.

Miękinia

Remont był konieczny, ponieważ przybytek został strawiony przez ogień. Budowla jest barokowa. Dobrze zachowana. Na jej terenie znaleźliśmy grobowiec o sporych rozmiarach.

Miękinia

Miejsce spoczynku i wielkość mogiły sugeruje, że rodzinny grobowiec przeznaczony był dla bogatych i liczących się w swoich czasach ludzi. Na terenie przykościelnym dawniej znajdował się cmentarz, po którym pozostałości można na tym terenie odnaleźć.

Miękinia

Miękinia

Z drugiej strony kościoła znaleźliśmy ślady kolejnego dużego grobowca, ale tam nie zachowały się płyty z nazwiskami zmarłych. Tuż obok znajduje się ołtarz.

Miękinia

Pałac w Miękini 

Pałac pochodzi w szesnastego, lub siedemnastego stulecia. Ale z tych czasów w jego bryle dziś niewiele zostało. Na początku XIX wieku bowiem został przebudowany i sprowadzony do prostej, funkcjonalnej bryły.

Miękinia

Stało się to za przyczyną rodziny von Hoymów, do której wówczas wieś Miękinia wraz z folwarkiem i pałacem zaczęły należeć. Rodzina bogaczy z Brzegu jednak nie miała zamiaru w pałacu rezydować. Najwyraźniej został on dopasowany do potrzeb zarządcy majątkiem w Miękini, który najprawdopodobniej w nim zamieszkiwał i pracował dla fortuny swojego pracodawcy. Pałac jest w bryle bardzo skromy i raczej nie pasuje do gustów tej bogatej i wpływowej wówczas rodziny Hoymów. Pałac zbudowano na planie prostokąta. Posiada dwie kondygnacje.

Miękinia

Jest ogromny, toporny i w stanie nieciekawym, a bryła jego nie wzbudza żadnych większych emocji. Jednak jest w nim coś, co bardzo mi się podoba. Pałac jest niezwykle fotogeniczny. Zabytek stoi w otoczeniu zabudowań folwarcznych i parku.

Jest taka legenda, którą usłyszałam od jednego z mieszkańców Miękini, a która krąży w tej wiosce od bardzo dawna.

Dawnymi laty w pałacu w Miękini odbywały się egzorcyzmy. Poddano takim zabiegom zakonnicę, która opętana była przez siłę nieczystą. Rytuał odbywać się miał w piwnicach pałacu. Walka z demonem trwała długo. Krzyki z podziemi niosły się po jego korytarzach i mroziły krew w żyłach wszystkich, którzy je słyszeli. W końcu jednak zakonnica została uwolniona, a demon schwytany i zamknięty w metalowej szkatule. Wyniesiono go z budynku i zakopano pod lipami w pałacowym parku. Podobno demon tak długo pozostanie w zamknięciu, jak długo rosnąć tam będzie choć jedna z opisywanych lip.

Miękinia

Tarasy na Lipowej… 

Te tarasy to nic innego jak dawny, ewangelicki cmentarz. Położony jest za wioską na wzgórzu, przy drodze w kierunku Kadłuba. Taki tarasowy cmentarz widzę pierwszy raz.

Miękinia

Kiedyś przejścia z tarasu na taras były łatwiejsze, ponieważ można było przechodzić tam po schodkach. Z boku cmentarza stała dość sporych rozmiarów kaplica.

Miękinia

Dziś tam nie wiele pozostało z dawnej nekropoli. Miejsce to niedawno zostało oczyszczone i dziś jest łatwo dostępne.

Miękinia

Postawiono tam też całkiem nowy krzyż. Stary, w kawałkach leży w krzakach na tarasie wyżej.

Miękinia

Miękinia to rzecz jasna wieś z historią pełną nazwisk rządzących tutaj przed wiekami. Cała masa dat i losów ludzkich. Nie sposób zebrać tego wszystkiego w jednym tylko wpisie. Dziś więc Miękinia prezentowana jest bardzo ogólnie, a w przyszłości zajmiemy się jej najciekawszymi historiami bardziej szczegółowo.  

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. Cześtoi napisał(a):

    Pokolei zdjęcia. 2. Stary budynek gminy.
    3.Betlejem dla samotnych matek(nie istniejące) W budynku miał być złobek ale mimo chęci go odremontowania nie spełnia wszystkich wymagań
    4.Pierwszy budynek szkolny 1945-1989 w opisywanym na końcu pałacu też mieściła się szkoła oraz biura PGR w latach 70-90.

  2. rodzanica napisał(a):

    Tak chrzczona byłam w tym kościele do tej pory mieszka tam moja babcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *