NAWIEDZONY CMENTARZ – Pod lasem w Białkowie

Białków to niewielka wioska na Dolnym Śląsku, która pięknie położona jest wśród bujnej przyrody gminy Miękinia. Do Białkowa przybyłam po fotografie dawnej, ewangelickiej nekropoli, która założona została daleko za wioską, a jej pozostałości do dziś ukryte są w leśnych ostępach na niewielkim wzgórzu. Nie wiedziałam wówczas, że fotografuję nawiedzony cmentarz… 

nawiedzony cmentarz

Kiedy przybyłyśmy tam z Ines po raz pierwszy, pobyt w tym miejscu bardzo źle wpłynął na nasze samopoczucie. Miejsce to wydało nam się wtedy bardzo mroczne. Bardziej mroczne od innych opuszczonych i zapomnianych nekropoli, które odwiedziłyśmy dotąd. Cmentarz położony jest dość daleko od wioski. Prowadzi do niego stara droga. Dziś gościniec jest zaniedbany, ale kiedyś był potrzebny mieszkańcom Białkowa i droga była porządnie utrzymana. Pierwszym razem trafiłyśmy w tamto miejsce latem i całkiem przypadkiem, za drugim razem wybraliśmy się tam w porze wczesnowiosennej po fotografie, których bujna roślinność cmentarza nie zdominuje. Zależało mi na dokładnym zarchiwizowaniu tego obiektu… 

nawiedzony cmentarz

Do cmentarza w Białkowie raczej nikt nie przybywa.

Nie ma śladów bytności żywych. Nekropolia jest przewrócona wprawdzie do „góry nogami” jak niemal wszędzie w podobnych miejscach, ale to raczej działania z przed wielu lat.

nawiedzony cmentarz

Dziś nie ma tam świeżych śladów kopania w ziemi. Nie widać aby ktoś przychodził tam, aby zapalić znicze. Cmentarz jest jakby poza światem. Zapomniany bardziej niż inne…

nawiedzony cmentarz

Górka cmentarna jest dość sporych rozmiarów. Napisy na płytach nagrobnych zdarzają się być czytelne. Miałam dobre światło tamtego dnia, roślinność nie zasłaniała mogił. W powietrzu nie czuło się stęchlizny, którą wyczuwałam, kiedy byłam tu pierwszy raz, za to miejsce to, choć położone wśród gęstwiny drzew – było bardzo ciche. Nie słychać było wesołych, wiosennych ptasich treli, choć dzień był słoneczny i radosny. I nawet wiatr nie poruszał gałęzi drzew.

nawiedzony cmentarz

Nawiedzony cmentarz 

Nigdy nie czuję się w takich miejsca zbyt komfortowo. To ziemia umarłych, często zbezczeszczana i sponiewierana. Umarli, którzy zostali tutaj pochowani mieli mieć spokój, a tymczasem ich groby zostały obrócone w perzynę.

nawiedzony cmentarz

Takie działania mogłyby wzbudzać gniew dusz, które być może zostały zawieszone w tym miejscu między światem życia i śmierci. Być może na tym cmentarzu żywi nie są mile widziani i dlatego właśnie zastaje się tutaj taki mrok, taką nienaturalną ciszę połączoną z zapachami stęchlizny nawet w suchy letni dzień.  

nawiedzony cmentarz

W Białkowie starsi ludzie opowiadają pewną legendę, która żywa jest tam od wielu lat i tak naprawdę nie wiadomo w jakich czasach zaczęła tam krążyć.

Opowiada się o pewnym człowieku, który zjawił się we wiosce nie wiadomo skąd. Był bardzo oszpecony przez okaleczenia, których doznał w przeszłości, w nieznanych okolicznościach. Wyglądać miał jak istny potwór. Jego los spowodował, że ludzie uciekali na jego widok, nie mogąc patrzeć na jego twarz. Nie był też w pełni sprawny. Utykał i kolebał się pokracznie na boki. Przybył do Białkowa i nie mógł znaleźć sobie wśród ludzi przyjaciół. Szybko zaczął wzbudzać w nich nienawiść. Jego pojawienie się bowiem zaczęto tłumaczyć jako zwiastowanie nieszczęścia, które miało spaść na Białków. Najwyraźniej jednak człowiek ten nie miał już siły dalej uciekać przed złym ludzkim słowem i nienawiścią. Pozostał w Białkowie na przekór wszystkiemu.

nawiedzony cmentarz

Pod lasem, niedaleko cmentarza zbudował sobie szałas i zamieszkał w nim. Do wioski przychodził tylko po zmroku, a ludzie chcąc się pozbyć go z jej terenu wystawiali przed domy, za płotem chleb i ziemniaki dla pustelnika. On zabierał jedzenie i znikał na drodze do cmentarza. W ten sposób nikt nie spotykał się z nim twarzą w twarz i nie ścigał na siebie nieszczęścia… 

nawiedzony cmentarz

Nawiedzony cmentarz – upiory i duchy

Być może samotnik z Białkowa dożył w lesie swoich dni i umarł tam samotnie, niedaleko starego dziś cmentarza. Za życia jedynie zmarli nie stronili od niego i pozwalali mu na bliskie sąsiedztwo. Być może jego obolała dusza przygląda się tym, którzy przybywają dziś w to miejsce i pała do nich niechęcią, którą wyczuwają żywi. Nie wiem gdzie stał jego szałas, może mijałam bezpośrednio to miejsce w drodze na ten nawiedzony cmentarz?

nawiedzony cmentarz

Człowiek ten był napiętnowany ludzką nienawiścią. Zawsze sam w lesie na łasce i niełasce ludzi. Los jego już za życia uczynił z niego upiora, więc i po śmierci mógł zostać nim naprawdę.

nawiedzony cmentarz

Nawiedzony cmentarz, upiory i duchy… Pustelnik z Białkowa, którego wszyscy się bali… Prawda to czy nie prawda. Któż to wie? Legendy mają to do siebie, że nie potrzebują żadnych dowodów, aby w nie wierzyć. Powtarza się je i każdy następny opowiadający dodaje coś od siebie. Wyobraźnia zaczyna działać…

 
13 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. AnetAu napisał(a):

    Moja kochana wioska z dziecinstwa, po wojnie chodziłam tam do 7 letniej szkoły podstawowej mieszczącej się w 2 budynkach, w pałacyku było przedszkole oraz biura PGR, milo wspominam ten czas, mam nadzieję że niedługo tutaj przyjadę chociaż na kilka minut po przyjeździe z Australii;))

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *