NIEZNANY DWÓR – Ujazd Dolny, Jarostów i Jarosław.

Nie zawsze udaje mi się dotrzeć do historii miejsc, które odwiedzam. Niektóre zabytki dają się poznawać przez pryzmat znaczących historycznych wydarzeń, a niektóre były na tyle skromne na tle dziejów, że nie ma o nich zbyt wiele informacji. Tak właśnie jest w przypadku Ujazdu Dolnego, Jarostowa i Jarosławia na Dolnym Śląsku (Pow. średzki, gm.Udanin). W każdej z tych wiosek stoi nieznany dwór. Nieznany z historii, z nazwisk pierwszych właścicieli i ogólnie jako zabytek raczej nieatrakcyjny, bo niekomercyjny. 

Ujazd Dolny - Nieznany dwór

W tej sytuacji pozostaje mi jedynie opowiedzieć Wam o tym co widziały moje gały, a historię tych miejsc możemy sobie wspólnie wyobrazić. Ja opowiem o tym co widziałam, a Wy możecie dodać coś od siebie w komentarzach. Może wyjść z tego bardzo interesujący materiał, chociaż na pierwszy rzut oka tego nie widać. Wiem jednak, że wielu moich czytelników posiada informacje, których czasem bardzo potrzebuję. Więc zapraszam do aktywności.

Nieznany dwór. Dom nr. 37 – Ujazd Dolny

Wioska jest nieduża i stoi w niej niewielki pałacyk. Dworek? A może tylko willa? Widać go już z daleka, bo budynek wznosi się ponad inne, choć do największych „pałacowo podobnych” nie należy.

Ujazd Dolny - Nieznany dwór

 We wiosce mówią, że to pałac, czasem jednak to dom nr.37, ktoś inny nazywa go „sołtysówką”. Z moich informacji nie wynika nic konkretnego, ale po przyjrzeniu się bliżej obiektowi zauważyłam, że pałacyk jest za mały na szlachecką siedzibę rodową. Nie stoi w otoczeniu starych parkowych drzew, co oznacza, że otaczały go jedynie budynki gospodarcze i co najwyżej mały skwerek z kwiatowymi rabatkami. I tak było od samego początku, bo śladów większych parkowych założeń nie widać nigdzie.

Jest w znakomitym stanie.

Zamieszkały i zadbany prawdziwie ozdabia tę małą wioskę. Dach lśni od nowości. Na dachu taras widokowy z metalowymi barierkami, aż chciałaby się popatrzeć stamtąd na okolicę. Ganek wydaje się jeszcze nowością pachnieć. Ale… gwoli ścisłości, ta drewniana weranda jest całkiem nowym pomysłem na wejście do pałacyku. Oryginalnie był tam jedynie daszek nad głównymi drzwiami.

Ujazd Dolny - Nieznany dwór

Od drogi jest na niego najciekawszy widok. To ozdobne elementy pałacyku przykuwają uwagę, choć ogólnie jest skromny i raczej nie zbudza emocji. Balkon jest nieduży, „podtrzymują” go czterej piękni młodzieńcy. Albo jeden sklonowany.

Ujazd Dolny - Nieznany dwór

Wszyscy mają bardzo podobne twarze o regularnych rysach, puszyste włosy i wspaniale wyrzeźbione ciała. No, że aż miło było popatrzeć. 

Ujazd Dolny - Nieznany dwór

Pobiegałam z aparatem dookoła willi, zrobiłam kilka zdjęć i ruszyłam w kierunku  kolejnego tajemniczego obiektu…

Ujazd Dolny - Nieznany dwór

Nieznany dwór – Jarostów

W Jarostowie sytuacja z historią tamtejszego dworu wygląda bardzo podobnie. Zwyczajnie nikt nic nie wie. „Nieznany dwór” pochodzi zapewne z XIX wieku nie wcześniej.

Jarostów - Nieznany dwór

Jarostów - Nieznany dwór

Jest pełen dziwności, które mocno mnie zainteresowały. Kształt tego budynku nie jest wyszukany, ale sporo tam drewnianych zdobień, które zapewne w czasach świetności nadawały mu nietypowego wyglądu.

Jarostów - Nieznany dwór

Jarostów - Nieznany dwór

I ciekawe jest również to, jak zostało zaplanowane wejście główne. Od samego początku było właśnie w tym miejscu. Z boku, a nie na środku. Nie często widzę podobne rozwiązania, a widziałam już wiele podobnych obiektów.

Jarostów - Nieznany dwór

Dwór stoi bezpośrednio przy parku, który otoczony jest murem. Widać wyraźnie jak tworzono tu klimat naturalnego krajobrazu.

Jarostów - Nieznany dwór

Przestrzeń i woda. Przestrzeń ocalała, a po wodzie śladu nie ma, ale to co zostało pozwala nam na popuszczenie wodzy wyobraźni…

Jarostów - Nieznany dwór

Nieznany dwór – Jarosław 

Dwór ten od zawsze wzbudzał we mnie pozytywne emocje. Bardzo lubię na niego patrzeć, gdyż uznaję go za wybitną piękność z terenu powiatu średzkiego. Więc zawsze, kiedy tylko miałam okazję zatrzymywałam się tam żeby sobie na nowo go pooglądać. To bardzo zgrabna budowla, która dziś – zdaje się – jest nadal w użyciu. Dwór nie jest jakoś specjalnie taktowawany. Być może czeka na lepsze czasy i są jakieś plany jego remontu.  Dziś jednak ważne jest to, że nie niszczeje. Nie popada w ruinę i ktoś nad nim czuwa.

Jarosław - Nieznany dwór

Dwór ma drewnianą werandę, która jest jednocześnie głównym wejściem. Wejścia do niego są trzy. Oprócz głównego jest jeszcze boczne, również „werandowe” i drewniane, i tylne, ogrodowe. Tam zostały tylko schody. Ciężko powiedzieć czy również był tam niegdyś drewniany ganek, choć w mojej wyobraźni takie właśnie tworzą się obrazy dla tego wyjścia.

Jarosław - Nieznany dwór

Park jest spory, ale nie za duży i otoczony murem. Z przodu dworku znajdują się budynki folwarczne. Nic więcej nie wiem o tym dworku. Nie ma o nim żadnych informacji, które rozjaśniłyby nam jego historię. Kto go zbudował? Kim był? Dlaczego osiadł w Jarosławiu? Jest tylko ten oto nikomu z historii nieznany dwór, który jakimś cudem ocalał i ma się dobrze.

Jarosław - Nieznany dwór

Trzeba środków aby zrobić z niego cacko, ale najważniejsze jest aby mu nie szkodzić. To budowla z dziewiętnastego wieku. Poradzi sobie z czasem o ile dach nie będzie przeciekał i na ścianach nie pojawi się grzyb. Wart jest każdej inwestycji, ale nie potrzebuje ich żeby nadal być wspaniałym… Niechaj wspaniałym będzie ten, kto go wyremontuje! 

2 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. ♣Justyna napisał(a):

    Tak zwana „posiadłość soltysa” od 1692 była w posiadaniu rodziny Hausler i chyba tylko tyle wyczytałam

    • Sławek Dbn napisał(a):

      Zdaje się w niektórych wsiach, urząd sołtysa był dziedziczny – stąd też nazwa „dwór sołtysi”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *