ODRESTAUROWANY PAŁAC – Powiat średzki

Dużo opowiadam Wam o Dolnym Śląsku. Dotykam się bardzo często historii tego regionu, która pełna jest zabytkowych budowli. Stare, zrujnowane zamki i pałace na wykończeniu. Porzucone fabryki, stare cmentarze, opuszczone budowle sakralne. Ale dziś opowiem Wam o Dolnym Śląsku inaczej. Tematem tego wpisu będzie odrestaurowany pałac. Ale nie tylko, że dolnośląski, ale również jeszcze bardziej mi bliski – bo z powiatu średzkiego, w którym mieszkam. 

pałac Brzezina

Wyobraźcie sobie, że to wszytko co tu zobaczycie mogłoby się przytrafić innym pałacom powiatu średzkiego, albo całemu Dolnemu Śląskowi! Przecież to byłoby wówczas najbardziej bajeczne województwo w całym naszym kraju. I bez tego jest tu najpiękniej na świecie, ale gdyby troszeczkę tylko to poprawić, odrobinę zainwestować – to cały Dolny Śląsk byłby jak z baśni…

Odrestaurowany pałac – Mrozów

Wieś sołecka w Polsce, woj. dolnośląskie, gmina Miękinia, powiat średzki. Pałacowe fundamenty sięgają XVIII wieku. Dziś to Zakład Opiekuńczo – Leczniczy w Mrozowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek.  Do pałacu przylega piękny park krajobrazowy z akwenem wodnym.

odrestaurowany pałac - Mrozów

odrestaurowany pałac - Mrozów

Odrestaurowany pałac – Brzezina

Brzezina to wioska leżąca w województwie dolnośląskim, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia. Pałac wybudowano w VIII wieku. Dziś to hotel i restauracja. Wspaniały, dopieszczony zabytek! 

odrestaurowany pałac - Brzezina

odrestaurowany pałac - Brzezina

Odrestaurowany pałac – Prężyce 

Prężyce należą do województwa dolnośląskiego, powiatu średzkiego i gminy Miękinia. Pałac jest neogotycki i zbudowany w latach 1840 – 1850. Dziś to własność prywatna. Nie zastałyśmy właścicieli, więc nie weszłyśmy do jego wnętrz, ale w sieci jest mnóstwo fotografii tego pałacu, które powalają na kolana najmniej wrażliwych na piękno. To prawdziwe dzieło sztuki. Jest na sprzedaż w chwili obecnej.

odrestaurowany pałac - Prężyce

Odrestaurowany pałac – Wilkostów

Wieś Wilkostów położona jest na Dolnym Śląsku w gminie Miękinia i w powiecie średzkim. Pałac wybudowano w 1870 roku, ale podobno jego fundamenty pochodzą z szesnastego wieku. Nie dociekaliśmy szczegółów, ale wygląda na to, że to dziś po prostu czyjś dom. Pałac niebrzydki, ale ganek fatalny. Z całą pewnością nie oryginalny..

odrestaurowany pałac - Wilkostów

Odremontowany pałac – Juszczyn 

Juszczyn położony jest w powiecie średzkim, w gminie Środa Śląska na Dolnym Śląsku. Pałac wybudowano w 1825 roku. Musi skrywać jakąś mroczną tajemnicę skoro o nim taka cisza w sieci. 

odremontowany pałac - Juszczyn

Odremontowany pałac – Rachów

Dolnośląskie, powiat średzki, gmina Malczyce.

Pałac Rachów

Pałac wybudowano w połowie XIX wieku. Na przestrzeni lat był przebudowywany wielokrotnie. W czasach powojennych mieściły się tu biura PGR- u. Potem czasy się zmieniły i przestał być potrzebny – więc popadał w ruinę. Jakiś czas temu pałac wzięła pod opiekę Fundacja Henricjanum. Ale już od wielu miesięcy nic się tam nie dzieje. Zabytek jednak prezentuje się wyśmienicie. Ciekawe jakie czekają go losy. Z zewnątrz prezentuje się cudnie, a wewnątrz podobno jest baśniowo piękny.

Odremontowany pałac Dolnego Śląska to wielki majątek tej ziemi. Skarby, które udało się uratować cieszą nas i napawają dumą. Są jak klejnoty, jak perły o wartości bezcennej. Czynią Dolny Śląsk bardziej atrakcyjnym. I choć kocham tę zdecydowaną większość dolnośląskich ruin z fascynującą historią, to czasem lubię oko nacieszyć zabytkami po remoncie, które jak już raz staną się własnością prywatną – nigdy więcej nie będą tak naprawdę nasze. Ale popatrzeć z daleka miło…

 

 

9 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Eryk napisał(a):

  Zapraszam Panią do odwiedzin w Lenartowicach,powiat średzki:) Piękny park i odrestaurowany pałac:)

 2. Arczi napisał(a):

  Witam,
  Z tego co mi wiadomo pałac na „bielanach” jest ponownie w rękach prywatnych i nie leje się już woda do środka… Oczywiście pałac w Środzie Śląskiej… Pamiętam brązowe kafle, piękne dwie kolumny zaraz po wejściu do środka, schody w górę, fontanna w ogrodzie z różami, na którą można było potrzeć wychodząc z pałacu głównymi drzwiami, piękne okazy drzew … przecież to było jeszcze parę lat temu … szkoda że nie szanujemy takich zabytków. Jeżeli nikt nie zmieni tego to będzie to wyglądało jak pałac w Chwalimierzu … ruina raczej nie pałac. Dziadek mi opowiadał że była to bardzo piękna budowla. Wspaniale zdobiona… Parę dobrych lat wstecz wchodziliśmy po schodach na wieży i można było zobaczyć piękne zdobienia sufitów w komnatach głównych – szkoda że podłogi były zarwane… jest bardzo dużo takich zabytków gdzie my Polacy zniszczyliśmy je sami… żal po prostu… Pozdrawiam

 3. S.Tap. napisał(a):

  Pałac w Rachowie od fundacji przejął Caritas, myślę, że znajdą pomysł na niego. Fundacja Henricianum przygotowywała go na dzienny szpital rehabilitacyjny i pod tym kątem był remontowany. Niestety po mianowaniu biskupa Edwarda Janiaka (który pochodzi z Malczyc) będącego głównym motorem napędowym projektu, na arcybiskupa kaliskiego fundacja straciła impet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *