PAŁAC W BOROWEJ OLEŚNICKIEJ – Na Dolnym Śląsku

Pałac w Borowej Oleśnickiej odwiedziłyśmy u schyłku dnia. W ostatniej chwili, tuż przez zamknięciem bramy wjazdowej udało nam się zrobić kilka zdjęć. Zachwycający i pełen historii najcenniejszy zabytek Borowej. I do tego w doskonałym stanie…  

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Borowa znalazła się na naszej trasie rowerowej po Dolnym Śląsku (powiat wrocławski, gmina Długołęka).  Tak ją zaplanowałyśmy, żeby znajdywać na niej miejsca, które nie są zbyt znane. To nie kombajny turystyczne, które przyciągają tłumy, ale nieznane wielkiemu światu pałacyki, kościoły, czy stare cmentarze, które swoją historią powalają na kolana.

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Pałac w Borowej Oleśnickiej – Trochę historii 

Kiedy odwiedzam takie miejsca zawsze czuję mrowienie w nogach, motyle w brzuchu i w głowie mi się kręci. To ogromna pasja poznawania objawia się w takiej postaci jakby była namiętnością. Nieplatonicznie kocham historie podobnych miejsc. Chcę się ich dotykać, czuć, poznawać i opiewać w moich tekstach, żeby każdy kto o nich przeczyta zakochał się bezgranicznie w Dolnym Śląsku, tak jak i ja kocham się w nim na zabój…

Pałac w Borowej Oleśnickiej

To cacko jak z bajki wzniesiono tutaj w szesnastym stuleciu. Wybudowano pałac (bardziej zamek) na wyspie, którą otaczała woda. Była to więc warownia w stylu renesansowym, czemu nie ma się co dziwić biorąc pod uwagę czas jej powstania. W osiemnastym wieku pałac\zamek został przebudowany. Zasypano wówczas fosę i z warowni uczyniono barokowe cudeńko.

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Kiedy na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego stulecia pałac w Borowie Oleśnickiej płonął, zniszczenia były ogromne. Odbudowano go jednak, ale po tym wszystkim nie był już sobą. Powstały przybudówki przypałacowe, dobudowana została wieża zegarowa. Został jednak uratowany, a zmiany być może uszlachetniły jego bryłę. Myślę tak, ponieważ zachwyciłam się wieżą pałacu. Powstała ona w południowo-wschodnim jego narożu. Ma pięć kondygnacji i czterdzieści metrów wysokości. Na jej wierzchołku ukryty był dzwon. Przykryto ją hełmem. Piękna jest… 

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami pałacu byli von Schwerin’owie. Kiedy wojna się skończyła w pałacu buszowali sowieci w mundurach. Po roku 1969 pałac w Borowej Oleśnickiej stał się własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W latach późniejszych pałac został „oświecony” i utworzono w nim szkołę, do której dzieci uczęszczały do 2005 roku.

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Potem gmina pałac sprzedała i dostał się obiekt zabytkowy w ręce prywatne. Nieprzyjemna dla mnie to rzecz z dumnej warowni uczynić po prostu nieruchomość. Manewr ten jednak ocalił zrujnowany już wtedy pałac. Jego nowy właściciel dokonał w nim remontu i nie zamknął obiektu przed światem.

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Pałac w Borowej Oleśnickiej – Dziś

Pałac w Borowej Oleśnickiej jest ogromny. Jego powierzchnia to 2 i pół tys metrów kwadratowych. Znaleźliśmy tam herb rodowy Schwerinów. Podobno w pałacowych pokojach nadal stoją kominki z czasów przedwojennych. Drzwi do pomieszczeń pałacowych są wysokie i dwuskrzydłowe. Obiekt otoczony jest parkiem, w którym sporo jest wody. Naturalnie pięknie jest więc położony…

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Pałac w Borowej Oleśnickiej zasługiwał na więcej uwagi, na więcej fotografii, na wejście do jego wnętrz, na rozmowę z jego opiekunem, ale niestety nie było już na to czasu. Brama wjazdowa powoli zaczęła się zamykać. Nasz czas się skończył i musiałyśmy odejść z „miejsca akcji”.

Rowerem po Dolnym Śląsku

Pałac w Borowej Oleśnickiej to nie jedyna ciekawa historia w tej wiosce. Borowa kryje jeszcze jedną atrakcję dla miłośników Dolnego Śląska.

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski

Wiadome jest, że wiele z naszych kościołów dolnośląskich to świątynie po ewangelickie. Oczywiście ich losy są różne.  Czasem kościoły stawały się ewangelickie, a czasami burzono je i w ich miejscach stawiano całkiem nowe. W szesnastym stuleciu Luter zdobył ogromną przewagę liczebną nad katolikami i często przejmował ich świątynie.

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Borowej Oleśnickiej

Tak było również z tym oto kościołkiem w Borowej. A.D 1550 roku świątynia dostała się w ręce reformatorów. Niedługo jednak odbywały się w niej nabożeństwa. Kościół był nieco sfatygowany więc protestanci zapewne uznali, że zamiast remontować szesnastowieczny obiekt, lepiej go wyburzyć i na jego miejscu postawić nowy. I jak postanowili, tak uczynili w roku 1632. Mieli sporo szczęścia w swoim działaniu, bo zawód konserwatora zabytków jeszcze wówczas nie istniał, a katolicy nic nie mogli w tym czasie zaradzić na ten stan rzeczy. Dziś jest to oczywiście na powrót świątynia katolicka. 

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Borowej Oleśnickiej

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Borowej Oleśnickiej

Miłe to miejsce – trawnik z cieniu świątyni w upalny wakacyjny dzień, który wędrowiec spędza na rowerze. Przykościelne trawniki to ziemia umarłych. Na obrzeżach terenu kościoła widoczne są stare nagrobki i nawet co niektóre płyty nagrobne są czytelne.

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Borowej Oleśnickiej

Tam na pewno spoczywają zmarli znani z imienia i nazwiska. Ale na pozostałym terenie to bezimienne dziś miejsca pochówków. Niewidoczne gołym okiem. I tak oto w tej jednej tylko małej, dolnośląskiej wiosce przeżyłyśmy czasy od średniowiecza do dziś. Pałac w Borowej Oleśnickiej i siedemnastowieczny kościołek opowiedziały nam historię swojego istnienia.

Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Borowej Oleśnickiej

Po wszystkim odpoczywałyśmy sobie na trawniku. Patrzyłyśmy na remontowany właśnie kościołek. Obok nas leżały nasze rowery. Pod naszymi głowami nasze plecaki, przy nas nasz dzielny pies, a pod nami umarli… 

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *