PAŁAC W JUSZCZYNIE – BEZ HISTORII

Pałac w Juszczynie od dawna przykuwał naszą uwagę. Głównie przez swój zachwycająco dobry stan. Budowla jest wyremontowana, zadbana, zamieszkała. Do pałacu przylega park – wypielęgnowany.  Nie mieliśmy też żadnych problemów ze zrobieniem tam fotografii. Pozwolono nam wejść na teren prywatny i fotografować do woli. To był bardzo prosty temat. Nie było żadnych problemów, a jednak jest coś co sprawia, że pałac jest niesamowicie tajemniczy. (Dolny Śląsk, powiat średzki)

pałac w Juszczynie

Nie ma o nim prawie żadnych informacji. Jedyną rzeczą, którą udało nam się ustalić była data jego budowy. Pałac w Juszczynie pochodzi z 1825 roku. Czytamy również, że należy do osoby prywatnej i jest odremontowany, ale to przecież widać gołym okiem.  W innym miejscu dokopujemy się kolejnych informacji na jego temat. Tam dla odmiany pałac w Juszczynie nazwano dworem i napisano, że znajduje się na południu wsi. Murowany, tynkowany, jednopiętrowy. Jest też informacja o dachu, że czterospadowy jest…

pałac w Juszczynie

pałac w Juszczynie

Park pałacowy w Juszczynie

Podczas szukania innych informacji i wpadamy na stronę internetową, na której jest napisane, że na temat pałacu informacji brak. Pomimo więc starań i poszukiwań nic nam nie wiadomo na temat tej budowli. Nie wiemy do kogo należał pałac w Juszczynie. Nie wiemy nic o jego losach. Czy był przebudowywany i kiedy, czy może od zawsze tak wyglądał. Nie wiemy również nic o okolicznościach jego ocalenia. I o tym jak wyglądał przed remontem, który  uczynił go tak zadbanym.

pałac w Juszczynie

Zwykle mamy dość wiarygodną historię miejsca z datami i nazwiskami, a obiekt często nieistniejący jest albo w totalnej ruinie. A tu jest na odwrót. Pałac w Juszczynie stoi przed nami jak marzenie, piękny jak milion dolarów, a historii zero. To nas nie zadawała niestety.

Tuż przy pałacu znajdujemy oficynę dworską z początków XIX wieku. Również w zaskakująco dobrym stanie.

040

Kościół Matki Boskiej Bolesnej 

Kościołek również przykuwa naszą uwagę swoim dobrym stanem. Pochodzi z XVI wieku, ale potem przechodził przebudowy. Nosi więc w swojej sylwetce znamiona różnych stylów architektonicznych.  Widać wyraźnie, że nie od samego początku tak wyglądał.

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Juszczynie

Kościół Matki Boskiej Bolesnej w Juszczynie

W ścianę świątyni wmurowana została płyta. Pochodzi z XVII wieku. Renesansowa płyta nagrobna zmarłego w 1620 roku Wolffa von Rothkirch wmurowana w ścianę kościołka, który bardziej pasuje na kapliczkę dworską, zwłaszcza że stoi vis-à-vis –pałacu, trochę rozbudziła naszą wyobraźnię. Teraz teren jest podzielony, ale kiedyś mógł stanowić całość i dzisiejszy cmentarz kościelny, na którym stoi kościołek mógł być częścią ogrodu pałacowego. Między pałacem,  a kościołem widać ślady oczka wodnego czy też niewielkiego stawu. Może kapliczka była mauzoleum, w którym spoczywali dawni właściciele Juszczyna? A potem grobowcem zaopiekowali się ich następcy strzegąc go na swoim terenie w parku? Może von Rothkirc potrafiłby odpowiedzieć na te wszystkie pytania, ale jest problem, bo od dawna nie żyje.

011

Wiemy z doświadczenia, że naszego bloga odwiedza wiele osób z powiatu średzkiego. Częstym zjawiskiem jest, że nasi czytelnicy rozbudowują nasze wpisy o własne informacje na temat opisywanych miejsc. Więc jeżeli ktoś z Was posiada wiedzę na temat tego miejsca i wie do kogo przed laty należał pałac w Juszczynie, prosimy o komentowanie wpisu i dzielenie się informacją. Często mieszkańcy opisywanych przez nas miejsc mają o nich większą wiedzę niż encyklopedia. To źródło wiedzy jest dla nas bezcenne. 

 

5 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. S.Tap. napisał(a):

  Może gdzieś, kiedyś jakieś informacje wypłyną na temat tego pałacu… Co do kościółka, to widać gołym okiem , że przybudowano go do starej kaplicy.

 2. Aufel napisał(a):

  Z tego co wiem, to „kościółek” p.w. Matki Bożej Bolesnej (w dokumentach kościelnych ma status „kaplicy mszalnej”) był kiedyś kaplicą cmentarną (do lat ’50 ub. wieku był czynny – obecnie pochówków dokonuje się na nowym cmentarzu poza wsią. W 1983 roku został powiększony o widoczną dobudówkę.
  Z ciekawostek – wewnątrz kaplicy znajduje się zabytkowa pieta i chrzcielnica (prawdopodobnie romańska)

 3. maria napisał(a):

  W okresie PRL-u należał do PGR Juszczyn, w budynku mieściły się biura i mieszkanie dyrektora.

 4. Lidia napisał(a):

  Witam…. Ciekawy temat ja również szukałam informacji na temat tego dworu.
  Dziś tak sobie myślę……że być może zostały usunięte w wikipedii,i jest to jeszcze jedna dziwna reprywatyzacja ….? !
  Pozdrawiam autorkę i wszystkich komentujących.Chętnie zajrzę ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *