PAŁAC W LENARTOWICACH – Opowiadanie przy browarze

Do Lenatrowic przybyliśmy zwabieni tamtejszym pałacem. Nie często zdarza się, że rezydencja z dziewiętnastego wieku zachowana zostaje w tak dobrym stanie, jak właśnie pałac w Lenartowicach. Budynek jest w chwili obecnej w rękach prywatnych. Wygląda na to, że teraz to po prostu czyjś dom. Pięknie jest tak mieszkać, wśród murów z duszą i historią. Żeby przyjrzeć się temu miejscu musieliśmy się naprawdę solidnie nagimnastykować. 

Pałac w Lenartowicach

Chodzi tu o Lenartowice na Dolnym Śląsku, w powiecie średzkim, w gminie Miękinia. Wioska jest pełna swojej własnej historii, w której samym środku stoi ten właśnie pałacyk, który jak dla mnie bardziej wygląda na dwór. Bardzo zgrabny, niewielki, przytulny, gustowny dworek.

Elegancki, w stylu neoklasycystycznym, perfekcyjnie wyremontowany i niedostępny niestety. I nie ma się co dziwić, nikt nie oprowadza po swoim domu wycieczek turystycznych. 

Pałac w Lenartowicach

Pałac w Lenartowicach…

… stoi w otoczeniu dawnego założenia parkowego. Wybudowano go w XIX wieku na miejscu wcześniejszej budowli, która również spełniała rolę rezydencji. Miejsce to jest nieco oddalone od wioski. Dworek z jednej strony otoczony jest polami i niedaleko od niego do Odry. Zapewne jaśnie państwo dawnymi laty chodziło nad rzekę na spacery. Piechotą stamtąd to raptem dwadzieścia minut marszu.

Pałac w Lenartowicach

Nie ma konkretnych informacji na temat budowniczego pięknego dworku. Jegomość znikną w dziejach i jedyne co po sobie zostawił to herb, który ocalał wraz z rezydencją. Na zdjęciach tego nie widać, ale na drzwiach do pałacu widnieje obraz niedźwiedzia, który w łapach trzyma chmielową szyszkę. Ten akcent prowadzi nasze śledztwo w sprawie budowniczego pałacu do pewnego jegomościa o nazwisku Bachsteinem. On to w siedemnastym wieku w Lenartowicach zajmował się ważeniem piwa. Nie wiemy dlaczego w herbie hrabiowskim znalazła się szyszka chmielowa, ale skoro we wiosce istniał browar, to czy nie jest możliwe, że należał on do samego jaśnie pana? Niestety po nazwisku jego dziś ani śladu, za to ten który pierwszy tu piwo ważył jest znany nam z imienia. To Elias, Michael Bachsteinem.

Piwo w browarze ważono przez 250 lat

Być może na nim właśnie zbudowano tutaj majątek z rezydencją i stąd właśnie chmielowa szyszka w rodzinnym herbie, tego który wzniósł tutaj pałac? Majątek w Lenartowicach przez lata zmieniał właścicieli, browar natomiast towarzyszył większości tych zmian aż do roku 1927, kiedy spłonął. Był tam zanim wybudowano pałac. Był tam, kiedy w 1795 majątek w Lenartowicach należał do niejakiego Runge. Istniał i produkował piwo w 1845, kiedy na włościach w Lenatrowicach osiadł niejaki Roth. Aż ostatecznie znajdujemy jego ślady w herbie na drzwiach pałacu. To nie może być przypadek. 

Pałac w Lenartowicach

No tak. Poniosło mnie jak zawsze podczas szperania w historii. Pałac w Lenartowicach to pięknie zachowany zabytek, którego historia dziś jest mało znana. Jest z tych, o którym niewiele napisano. Nie gościł tutaj Napoleon, nie bywał żaden król, więc dworek utonął w dziejach bezpańsko. Dziś jednak słynie w powiecie jako jeden z najpiękniejszych. Widać gołym okiem, że konserwator zabytków czuwał nad nim podczas prac remontowych. 

 

 

4 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *