PAŁAC W MROZOWIE – Cudo z Dolnego Śląska

Mrozów, jak na dolnośląską wioskę przystało korzenie swoje znajduje w średniowieczu. Pierwszy raz wspomina się o nim w dokumentach A.D 1277. Od tych dawnych czasów wioska ta stawała się własnością wielu właścicieli. Rozdawał ją w prezencie Rogatka swoim pupilom i książę Henryk VI, będąc jej właścicielem w latach późniejszych, darował wioskę kolejnemu jej zarządcy. Na początku dziewiętnastego wieku miejscowość ta, uwolniona od mroków średniowiecza zaczęła mocno się rozwijać. Postawiono tu młyn, wybudowano gorzelnię i cegielnię. Powstała na terenie wioski szkoła katolicka. Wybudowano również pałac w Mrozowie. 

Pałac w Mrozowie

Pałac w Mrozowie powstał w osiemnastym wieku, ale około roku 1860 został przebudowany i tak powstała tam ta przepiękna bryła w stylu neogotyku angielskiego. W tak zwanym stylu Tudorów, podobna do  pałacu w Prężycach.  

Pałac w Mrozowie 

Stoi w otoczeniu pięknego parku, którego największą ozdobą jest staw.

Pałac w Mrozowie

Na terenie tegoż parku znajduje się grodzisko, na środku którego dziś stoi altana. Grodzisko otoczone jest jak niegdyś wodą. Szeroka fosa czyniła je bardziej niedostępnym. Być może to właśnie w tym miejscu stała pierwsza, średniowieczna siedziba właścicieli wioski?

Pałac w Mrozowie

Pałac wybudowany został na planie prostokąta. Posiada okazałą wieżę, którą widać z daleka i która nadaje budowli majestatu. Baszta w narożniku między główną częścią pałacu, a jego wieżą nadaje budowli cechy warowni.  Była to taka wiejska rezydencja stylizowana na budowlę obronną. Nad głównym wejściem widoczny jest herb, nieco dalej w niszy na ścianie znajdujemy pięknie zachowaną rzeźbę. To rycerz w zbroi, uzbrojony w miecz i tarczę. 

Pałac w Mrozowie

Pałac w Mrozowie jest dziś Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, który prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Jest więc to miejsce, do którego osoby postronne wstępu nie mają.

Pałac w Mrozowie

Pałac w Mrozowie

Fotografowaliśmy więc nasz obiekt zza ogrodzenia. Od drugiej strony wyjście ogrodowe widać jedynie z daleka…

Pałac w Mrozowie

Zabytek jest dziś w doskonałej kondycji. Przed wojną mieścił się tutaj Dom Starości, a po wojnie zadbały o niego siostry zakonne. Niestety nie udało mi się dotrzeć do historii pałacu w Mrozowie, która opowiedziałby mi o jego budowniczym.

I choć na teren pałacowy nie był nam dane wejść, to miło było choć z daleka popatrzeć na takie cudo.

 Kościół w Mrozowie

Świątynia położona jest tuż obok pałacu. Obie te budowle sąsiadują ze sobą od niedawna, ponieważ kościołek wybudowano znacznie wcześniej, bo w roku 1686.

Kościół w Mrozowie

Wcześniejsza świątynia powstała tutaj w około 1353 roku, ale zachowały się z niej co najwyżej fundamenty. Barokowy kościołek jest po wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej.

Kościół w Mrozowie

Przy świątyni znaleźliśmy resztki dawnego cmentarza. Kilka starych grobów i resztki nagrobków. Ogólnie miejsce to wydało się mi pełne pozytywnej energii. Bryła kościoła jest bardzo fotogeniczna, a teren przykościelny zadbany.

Kościół w Mrozowie

Mrozów to wioska położona na terenie Dolnego Śląska, w gminie Miękinia w powiecie średzkim. Tereny, które tę miejscowość otaczają są zróżnicowane krajobrazowo. Są tam lasy, pola wiosną złocące się rzepakiem, a jesienią dojrzałym zbożem. Malownicze zagajniki i niewielkie pagórki. Do tego wszystkiego w samym środku wioski stoi cudnej urody budowla. Biały pałac w Mrozowie… 

 

 

 

 

5 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Michał Syniec napisał(a):

    Ja zahaczyłem Mrozów wracając z Wojnowic – takie trzy perełki na trasie rowerowego wypadu :) – http://wycieczki.msystems.biz/pl/lesnica-wojnowice-mrozow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *