PAŁAC W STYLU TUDORÓW – Prężyce niedaleko Wrocławia

Pałac w Prężycach na Dolnym Śląsku powala na kolana swoją atrakcyjnością i stanem, w jakim zachował się do naszych czasów. To olśniewający zabytek. Pałac w stylu Tudorów. Angielskie klimaty na dolnośląskiej ziemi… 

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Nie można przejść obok takiego cuda obojętnie. Pałac jest pełen majestatu. Nie każdy dziś może zbliżyć się do niego na tyle, aby sfotografować obiekt z bliska z każdej strony. Teren pałacu jest zamknięty, ale my mieliśmy wiele szczęścia, kiedy przybyliśmy do Prężyc… 

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Same Prężyce w dokumentach wspominane są już w roku 1319. To wioska pamiętająca czasy średniowiecza. Zanim jednak wybudowano tutaj ten niezwykłej urody pałac w stylu Tudorów, Prężyce przechodziły z rąk do rąk, a jego właściciele rezydowali we dworze, który potem ustąpił miejsca dzisiejszemu pałacowi. Powstał on bowiem dopiero w latach między 1840, a 1850.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Biały Pałac

Rezydencja jest okazała. Dobrze zachowana i w chwili obecnej stale niezamieszkała. Otoczona ogrodzeniem niedostępna jest dla osób postronnych. Biały pałac w Prężycach wygląda jak miniaturowy, królewski zamek. Jest bardzo szykowny i mocno kontrastuje z klimatem podwrocławskiej prowincji. Zbudowany na planie czworoboku w stylu neogotyku angielskiego, typowego dla czasów Tudorów, promieniuje elegancją i majestatem. Budowla posiada wieżę czworoboczną i dwie boczne wieżyczki cylindryczne. Arkady dodają mu wdzięku.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Historia tej pięknej bryły zaczyna się od czasu, kiedy dwór w Prężycach zakupiony został przez komisarza Towarzystwa Ziemskiego dla okręgu Środa Śląska Friedricha Wilhelma Fichtera. On to właśnie po roku 1845 wybudował tutaj, bądź przebudował istniejący tu wcześniej dwór przeistaczając go w dzisiejszy pałac. Jego architekt mocno nawiązywał do angielskiego stylu Tudorów i dzieło swoje nazwał nie pałacem, ale zamkiem – Schloß Brandschütz. Zamek Prężyce. Podejrzewamy, że ten sam twórca działał również w Mrozowie, gdzie w podobnym stylu budowla błyszczy niezwykłą urodą.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

W latach po drugiej wojnie światowej w pałacu zaczęło rezydować Państwowe Gospodarstwo Rolne. 

Pałacowe pokoje stały się częściowo biurem, częściowo mieszkaniami dla pracowników PGR -u, a częściowo zamieszkiwały go świnie.  Trzoda chlewna – żeby była jasność. Wówczas to przerabiano jego wnętrza, wyrąbywano drzewa w ogrodzie w ogromnej ilości. Pałac w stylu Tudorów zszedł wtedy na psy… 

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

I gdyby nie fakt, że we wiosce potrzebna była szkoła, zapewne dziś w tym miejscu nie oglądalibyśmy pięknie zachowanego pałacu, tylko jego ruiny. W ostatniej chwili pomoc przyszła z oświaty. Pałac został dostosowany do nauczania. Poddany remontowi zyskał na czasie.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Na piętrze mieszkali nauczyciele, a na dole znajdowały się sale lekcyjne. Biały pałac został wtedy otynkowany i dach jego naprawiony. Szkoła w pałacu funkcjonowała do początku lat dziewięćdziesiątych. Potem budynek opuściła i oświata…

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

W 1996 roku biały pałac w stylu Tudorów został kupiony przez duńskiego biznesmena…

… który pałac odrestaurował po czym urządził w nim klub pod nazwą Tudor Society Club. Miało to być miejsce spotkań biznesowo – kulturalnych.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Projekt był raczej ekskluzywny. Jednak pomysł choć ambitny, w Prężycach nie wypalił. Wioska położona z dala od wielkiego miasta nie stanowiła najwyraźniej atrakcyjnego miejsca dla bogaczy.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Wówczas to w pałacu zaczęto organizować wesela. Jednak i to nie przynosiło zbyt dobrych rezultatów. Fakt ten zaowocował zamknięciem pałacu, który odtąd jest jedynie prywatną rezydencją swojego właściciela.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Duńczyk jednak najwyraźniej pokochał to miejsce, choć nie przynosił mu pałac żadnych konkretnych zysków. Zadbał o jego kondycję, co widać gołym okiem. Pałac podobno wspaniałe ma dziś wnętrza. Gustownie urządzone salony, w których dumnie wdzięczą się antyczne meble i stylowe kominki są dostępne zapewne jedynie dla nielicznych. My niestety do tych szczęśliwców nie należymy, ale udało nam się wejść na teren pałacu i zrobić fotografie całemu obiektowi z bliska.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Pałac w stylu Tudorów 

Tudorowie to dynastia rządząca w Anglii w latach 1485-1603. Znamy z całą pewnością najsłynniejszego Tudora w historii – Henryka VIII . Znamy również najwspanialszą z nich wszystkich i ostatnią z Tudorów – Elżbietę zwaną Wielką. Ich władza w czasach panowania pisała historię, która do dziś pociąga i inspiruje. Tudorowie mieli styl. Ich rezydencje pełne były królewskiego majestatu. Nie dziwne więc, że powstawały na świecie budowle w stylu nazwanym od ich królewskiego nazwiska.

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

pałac w stylu Tudorów - Prężyce

Pałac w stylu Tudorów w Prężycach zachwyca. Biegałyśmy z Ines po całym ogrodzie z aparatami, fotografując go z wypiekami na twarzy. Serce biło mi szybko, kiedy pozwolono nam wejść na jego teren. Bez przerwy szeptałam pod nosem jak mantrę – „ale mamy szczęście dziś”! Biały pałac otoczony jest parkiem ze stawem. Teren jest bardzo zadbany… 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. craft napisał(a):

    Kiedys jak pamietam to włascieicel chciał za miesiacczne wynajecie pałacu około 20 tyś, w celu własnie weselno rozrywkowym , ale widać i to nie wypaliło – lecz w oddalonej nie daleko Brzeźinie w pałacu ten pomysł swietnie wypalił

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *