PANTEON – Świątynia wszystkich bogów.

Na Piazza della Rotonda w Rzymie do dziś stoi starożytna świątynia, w której zamierzano czcić wszystkich bogów rzymskich, a niektórych nawet bardziej. Panteon jest nad wyraz dobrze zachowany. Potężna konstrukcja najpierw opierała się na dwóch greckich słowach – pan, co oznacza „wszystko” i „theoi” – bogowie, a dopiero potem zaczęły podtrzymywać ją mury. Ale prawda jest taka, że Rzymianie podlizywali się tutaj tylko najpotężniejszym bóstwom. Teraz to świątynia chrześcijańska. 

Panteon w Rzymie

Panteon

… nie ma sobie równych w Europie. W architekturze zawsze naśladowany. Panteon dziś to kościół Marii od męczenników. Cesarz Hadrian w około 120 roku n. e. wybudował tę świątynię na miejscu świątyni postawionej przez innego cesarza. 

Panteon w Rzymie

Panteon w Rzymie

Odkąd Juliusz Cezar zainteresował się Egiptem i poznał ich sposoby budowania wiele świątyń było niszczonych, a ich miejsce zajmowały nowe. Jeden władca unicestwiał dzieła swojego poprzednika – podobnie jak w starożytnym Egipcie. To mnie zawsze mocno dezorientowało. Dziś ciężko się połapać co kto zbudował, bo każdy po każdym zacierał ślady.

Świątynia ta w opisach tonie we własnych gabarytach i ich wartościach. Drzwi do jej wnętrza ważą 20 ton, betonowa kopuła, która ją pokrywa ma średnicę ponad 40 metrów, o grubości już nie wspomnę  ale można ją tłustym drukiem zapisać. Do świątyni światło wpada przez jedno okno. To światło naturalne.

Oko Panteonu

Otwór ten zwany jest „okiem” i ma ono średnicę aż 9 m. Ponieważ okno to nie jest przykryte wpada przez nie nie tylko światło ale i deszcz. Dlatego też w posadzce świątyni są specjalne otwory , które odprowadzają deszczówkę. 

Panteon w Rzymie

We wnętrzu panuje atmosfera, która ciężka jest do opisania. To miejsce, gdzie bardzo odległa przeszłość spotyka się od wielu setek lat z przedstawicielami nowych czasów, natomiast sam Panteon prawie się nie zmienił. Mało tu zmian. Może trochę religijnych – ale to wszystko. Bo zamiast posągów bogów rzymskich widzimy grobowce Wielkich chrześcijańskiego świata. Spoczywa tu na ten przykład Rafael Santi i kilku innych mistrzów, a poza tym włoscy królowie.

Panteon w Rzymie

Panteon w Rzymie

Panteon w Rzymie

Panteon jest pełen dobrej energii. Będąc we wnętrzu tej leciwej świątyni czuje się przepływ mocy. Od wieków ludzie modlili się tutaj do najróżniejszych bóstw wierząc, że modlitwy przyniosą im pocieszenie. Świat się zmienia, bogowie się zmieniają, a Panteon dalej stoi na swoim miejscu. Dziś to atrakcja turystyczna i świątynia chrześcijańska, której mury gotowe są na przyjęcie kolejnych bogów. Za sto, dwieście czy pięćset  lat jeżeli świat się zmieni, Panteon  dopasuje się nie zmieniając swojego kształtu i charateru. Tak bowiem został zbudowany – jako świątynia wszystkich bogów…

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

 1. S,Tap. napisał(a):

  Podlizywali się też…narodom mieszkającym w Rzymie, dowartościowując ich bóstwa. Taka ówczesna, wyrachowana polityczna poprawność.

 2. Sebastian Filipek napisał(a):

  Warto dodać ze poprzednia świątynia, która została zbudowana w 27 r. p. n. e.,
  spłonęła w pożarze w 80 r., przetrwała tylko fasada od strony wejścia, która została wkomponowana w obecną budowlę
  (to ten cały fragment gdzie są kolumny, budując obecną budowlę budowano tylko ta część która jest na planie okręgu).

  Obecna budowlę zbudowano w 125 r.
  Zbudowano wtedy wyłącznie ta część budowli, która jest na planie okręgu.

  Fasada świątyni (cała ta zewnętrzna część, gdzie są kolumny, to fragment poprzedniej świątyni).

  Architekt Panteonu, Apollodoros był Syryjczykiem i został zabity niedługo po ukończeniu dzieła (zapomniałem jego imienia).

  A propos otworu to wydaje mi się ze spełniało przede wszystkim praktyczne funkcje. Na środku stał ołtarz, gdzie palono ofiary ze zwierząt. Dym musiał gdzieś uciec, wiec otwór pełnił po prostu rolę komina.

  Budowla ma kształt okręgu, aby podkreślić równość wszystkich bogów.

  Ołtarz z racji tego ze stał na środku znajdował się na przedłużeniu każdego idola (symbol bóstwa, w każdej kapliczce był jeden idol (jeden bóg).

  A wiec ofiara tam składa na byłą poświęcona jednocześnie wszystkim bogom (a przynajmniej tym znajdującym się w Panteonie :) ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *