PIERS GAVESTON – Przepis na romans z księciem

Piers Gaveston był kochankiem Edwarda II jeszcze zanim książę koronowany został na króla Anglii. Pojawił się na królewskim dworze i nikt oprócz młodego Edwarda nie darzył go sympatią. Król Anglii,  ojciec księcia Edward I Długonogi szczerze znienawidził Piersa widząc jak  rozkochuje w sobie następcę tronu. Za to młody książę z miłości do Gavestona poszedłby za nim do piekła.

http://2.bp.blogspot.com/-7QWslCf2SQc/VBimUc9BtxI/AAAAAAAAEWA/LvumdrD34ak/w1200-h630-p-nu/Edward_II_and_Piers_Gaveston_by_suburbanbeatnik.jpg

Edward przyszedł na świat w 1284 roku jako ostanie dziecko pary królewskiej Edwarda Długonogiego i Eleonory Kastylijskiej. Następcą tronu był od pierwszego roku swojego życia. Taki czekał go los i taką przyszłość szykowali mu jego rodzice. Pokładali więc ogromne nadzieje w Edwardzie i kiedy okazało się, że książę zamiast do miecza lgnie do chłopców, naprawdę bardzo się tym faktem niepokoili.

Następca tronu

…był jednak w tym czasie nie do końca zdecydowany co do swoich upodobań seksualnych i czasem próbował zaprzyjaźnić się z dziewczętami. Podobno spłodził w tym czasie dziecko, o które nikt wprawdzie nie dbał, ale fakt ten cieszył starego króla, który widział w tym szanse na spłodzenie w przyszłości legalnego potomka. Edward jednak z roku na rok coraz mniej podobał się swojemu ojcu. Nie interesował się sprawami państwa tylko godzinami układał włosy. Zadanie jakie nałożyli na niego rodzice było mu obojętne. Edward był znudzony i nieszczęśliwy, aż któregoś dnia  na dworze pojawił się piękny, młody i delikatny chłopiec. Był zgrabny i proporcjonalny. Pięknie się poruszał i ciepło uśmiechał się do księcia.

http://seveninchesofyourtime.com/wp-content/uploads/2015/06/edward-ii-e1435702461996.gif

Chłopcy zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia

Oczywiście, że nikt nie popierał tego związku, ale już wówczas sprawy zaszły na tyle daleko, że nie było mowy o rozstaniu. Edward i Piers Gaveston kochali się w sobie na przekór całej Anglii. Długonogi wpadał w szały. Wrzeszczał na syna i groził odcięciem od pieniędzy. Ostatecznie poczynił kroki, które załamały księcia. Mianowicie usunął Gavestona z dworu. Prawdopodobnie wtedy właśnie książę dowiedział się o swoim przyszłym ślubie z Izabellą Francuską. Przyszła jego żona wybierała już suknię na ceremonię, a on rozpaczał za kochankiem.

Piers Gaveston

W 1308 roku Edward, który jest już wówczas królem postanawia umocnić pozycję swojego kochanka. Wywyższył go do rozmiarów hrabiego i dobrze ożenił. Ten fakt przyczynił się do niepopularności nowego władcy. Ani jego poddani ani inni monarchowie nie klaskali na widok rosnącego w siłę królewskiego faworyta. Jednak Edward nie zważał na to i korzystał z towarzystwa swojego kochanka bez ograniczeń. Jego młoda żona Izabella błąkała się samotnie po swoich komnatach i z całą pewnością była rozczarowana swoim losem. Izabela wyszła za mąż za pięknego, zgrabnego młodzieńca. Być może nawet była w nim zakochana. Sytuacja więc była dla niej męcząca i raniła do głębi młodziutką księżniczkę.

Niestety młody król i Piers Gaveston nie potrafili żyć bez siebie.

Bez przerwy okazywali sobie czułości i obnosili się ze swoją miłością publicznie. Zapiski kronikarzy z tamtego okresu mówią o ich związku. Zadziwiała ich siła uczuć tej homoseksualnej pary.

piers gaveston

http://www.historytoday.com/sites/default/files/articles/gaveston.jpg

Kiedy po trzykroć wygnano kochanka króla z dworu on osobiście podejmował próby odnalezienia Piersa.  Kiedy nie było rady na pozbycie się Gavestona z Anglii  magnaci zjednoczyli siły i szturmem zaatakowali pałac  królewski. Romans ten przyczynił się więc do wywołania wojny domowej, ale król nie oddał Piersa w ręce wrogów i chcąc go ratować  zrobił z niego Lorda Namiestnika Irlandii. Gaveston wyjechał do Irlandii ale niedługo ponownie wrócił do swojego króla. Był napuszony i arogancki wobec magnatów. Więc kiedy ponownie wyprowadził ich z równowagi, wygnano go po raz kolejny. Edward szybko przywrócił go do łask. Widząc jednak, że sytuacja stała się zbyt napięta i  nie wygrają w tej walce, obaj nocą uciekli z Londynu. Hrabia Warwick obiecał ukryć kochanków, ale w rzeczywistości zwabił ich miedzy mury swojego zamku i wydał ścigającym ich magnatom. Tam zebrał się sąd, który znalazł powody do skazania Piersa na śmierć. Ścięto mu mieczem głowę.

Król Edward pochował ciało kochanka i do końca życia modlił się za niego.  Tęsknił za nim do samej śmierci. Nigdy nie pogodził się ze stratą swojej jedynej prawdziwej miłości. Piers Gaveston natomiast romansował z królem również dla korzyści. Nie znaczy to, że nie darzył go uczuciem, ale jego umysł wydawał się być bardziej trzeźwym. Ten przepis na romans był przepisem na karierę, której jako nisko urodzony i bez majątku w tamtym czasie nie mógłby realizować. A miłość króla dawała mu ku temu możliwości. No cóż, to już koniec tej historii miłosnej. Heppy endu nie będzie.

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *