PORZUCONY PAŁAC – USZA

Od jakiegoś czasu zajmujemy się miejscami opuszczonymi. Z każdym miesiącem przybywa nam zdjęć i historii związanych własnie z tym tematem. Obiekty te, opuszczone pałace, cmentarze czy dworki  znajdujemy w różnym stanie. Czasem są to już tylko ruiny i tylko stare fotografie tych budowli mogą pomóc w ich rozpoznaniu. A czasem obiekt choć opuszczony to znajduje się w całkiem niezłym stanie. Zabezpieczony jest wówczas i ciężko wejść do środka. Jednak to co znaleźliśmy w Uszy dało nam wiele wrażeń.  Znaleźć taki porzucony pałac wśród bujnej roślinności bez zamkniętej bramy wjazdowej i zamurowanych okien to dopiero znalezisko!

Porzucony pałac - Usza

Nigdzie nie znaleźliśmy najmniejszego śladu zakazu wstępu. Ten porzucony pałac wraz z całym gospodarstwem znajduje się na uboczu wioski.

Usza w gminie Ruja

Sama Usza wydaje się być podobnie opuszczona jak nasze znalezisko. Słyszeliśmy wprawdzie glosy ludzi gdzieś z oddali, ale nikogo we wsi nie widzieliśmy. Według spisu z 2011 roku wieś zamieszkiwało wówczas 60 mieszkańców. Czy od tamtej pory ich przybyło? Nie jesteśmy w stanie tego ocenić. Wioska nie wygląda na zbyt rozwijającą się. Czas widocznie się tam zatrzymał. Nie zauważaliśmy żadnego nowego domu. Wszystkie są stare, często zaniedbane. Ta mała miejscowość położona wśród pól nad Cichą Wodą  żyje swoim życiem z dala od świata i chyba naprawdę mało się tam dzieje.

122

121

Wioska leży na Dolnym Śląsku w powiecie legnickim, w gminie Ruja. Kiedyś w latach od 1975 do 1998 wioska należała do województwa legnickiego. Myślę, że wielu moich Czytelników pamięta czasy, kiedy nasz kraj był podzielony na więcej województw niż w chwili obecnej. W tamtym czasie wioska została skazana na zalanie i jej mieszkańcy nie związywali z nią swojej przyszłości. Chciano wybudować tam zbiornik retencyjny na Cichej Wodzie więc nikt się tam nie budował, a ci którzy nadal mieszkali czekali na czas wysiedlenia. Jednak do tej pory planu nie wykonano, a Uski pałac dumnie stoi w dawnym parku i nawet nie czuć w nim wilgoci. Szkoda byłoby aby pochłonęła go woda.

Porzucony pałac - Usza

Porzucony pałac - Usza

Porzucony pałac

Zapewne budynek do kogoś należy. Niezwykła to rzecz być w posiadaniu takiej nieruchomości. To odpowiedzialne zadanie dbać o zabytek, dlaczego więc ludzie sprzedają i  kupują takie obiekty bez obowiązku ich ratowania? Albo może obowiązek jest ale prawo niezbyt konsekwentne. Rejestr Narodowego Instytutu Dziedzictwa mówi nam o tym, że ten pałac z XIX wieku jest zabytkiem wraz z budynkami do niego należącymi. Stodoła, obora, budynki mieszkalne i gospodarcze.

Porzucony pałac Usza

111

112

A jednak nikt nie zadbał o niego właściwie.  Porzucony pałac ma zrujnowane wnętrza. Stoi wśród bujnej roślinności i naprawdę ciężko się przez nią przebić. Na lustrację parku nie mieliśmy szans. Nasz pies urbexujący jest zbyt mały aby o tej porze roku samodzielnie przedzierać się przez tę dżungle pokrzyw i cierni i trzeba było go wysoko nosić. A niemało waży – choć na fotkach się tego nie widzi. 

13517488_1047904161964280_6831804661572200111_o

102

A i my tonęliśmy wśród tych chaszczy w strachu przed wpadnięciem do jakiejś studni czy szamba, które mogło się przecież znajdywać na tym terenie. Widoczność o tej porze roku jest bardzo mała więc skoncentrowaliśmy się jedynie na samym pałacu i jego wnętrzach.

087

091

089

094

098

Ten porzucony pałac nadal ma szanse na przetrwanie. Potrzeba mu jedynie troski właściciela. Miejsce, w którym stoi jest ciche i piękne. Oddalone od zgiełku miejskiego życia. Pola tu dokoła cudne, drogi polne toną w kwiatach. Cicha Woda ze swoimi dzikimi brzegami jest wspaniałym akcentem krajobrazu. Czas się tutaj zatrzymał i ma to swój urok. 

28 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

20 komentarzy

 1. S.Tap. S.Tap. napisał(a):

  Wioska jest faktycznie zagubiona wśród pól, mało kto o niej wie…Nawet ja, mieszkając całkiem blisko, gdy przed laty ktoś mi wymienił tą nazwę myślałem, że żartuje :) Pałac wygląda jakby wciąż należał do Agencji Rolnej, która zawiaduje i sprzedaje majątek dawnych PGR. Widać, że były tam chyba biura i mieszkania pracowników a może i szkoła?

 2. Marianka napisał(a):

  Z tego co wiem to miał być tam stworzony zbiornik wodny i mieszkańców przesiedlono gdzieś indziej.

 3. Piotrek napisał(a):

  Wczoraj byłem w miejscowości Zawadka. W okresie letnim z mostu do grodziska nie ma najmniejszych szans na przedostanie sie pokrzywy rosną po pas. Po intensywnym buszowaniu po dolnym Śląsku przyszedł czas na czeskie bunkry i piękne pałace, szczególnie perłe wsród pałacu w miejscowości Opocno. Pozdrawiam wszystkich pasjonatów wypraw w odkrywaniu nieznanego ;)

 4. IKA napisał(a):

  Uwielbiam Was czytać. Znajdujecie ciekawe, zapomniane miejsca,
  Mam tylko prośbę, aby poprawić kilka błędów w opisie (ma być: niemało waży, niezwykła to rzecz, prawo niezbyt konsekwentne).
  Powodzenia w kolejnych poszukiwaniach :)

  • Aneta Aneta napisał(a):

   Niezwykła to rzecz mieć tak czujnego czytelnika. Niezbyt dokładnie najwidoczniej przeczytałam wpis przed publikacją. :) Z takimi błędami wpis traci niemało, więc wdzięczna jestem za zwrócenie uwagi :)

 5. IKA napisał(a):

  Proszę się nie gniewać, to przytyk z życzliwości.
  W sumie, to można usunąć mój wpis, albo jego niewygodną część.
  Chodziło mi tylko o lepszy odbiór. Pozdrawiam i czekam na kolejne wyprawy :-D

  • Aneta Aneta napisał(a):

   O gniewaniu się albo usuwaniu komentarza nie ma mowy :) Takich własnie czytelników nam potrzeba :) Pozdrawiam serdecznie od nas wszystkich :)

 6. Radek napisał(a):

  Mieszkam niedaleko i dzisiaj odwiedziłem pałac. Rzeczywiście o tej porze roku ciężko przebić się przez zarośla lub zobaczyć pałac w całej okazałości, ale mimo to z zewnątrz prezentuje się niesamowicie. Od środka jest już trochę gorzej, co nie oznacza, że nie dałoby się go odrestaurować :) Drzwi oraz niektóre okna są zamurowane, więc aby się dostać trzeba przejść po specjalnie ułożonej desce i wejść przez okno lub wspiąć się od tyłu.

 7. Uszanka :) napisał(a):

  Usza…. jakieś trzydzieści lat temu tętniąca życiem miejscowość….przepiękny pałac w którym mieściły się biura (to tam widziałam po raz pierwszy telefon z tarczą ;)) a także kilka mieszkań, drewniane schody, ogromne drzwi, przepiękny drewniany taras na tyle, zarządcy ówczesnego PGR-u dbający o dziedziniec, ogromny park a w nim liczne ścieżki wzdłuż rzeki, kwiaty…. Kąpielisko nad Cichą Wodą gromadziło okolicznych mieszkańców, aleje czereśni witające Uszę od strony Kosisk i Chełmu. Bagna będące dla nas zimą niezłym lodowiskiem, a latem żabim koncertem. Szkoda, że kiedyś posiadanie aparatu fotograficznego było takim luksusem. Smutno, a jednocześnie z niesamowitą nostalgią patrzy się na umieszczone przez Was zdjęcia. Na końcu wsi znajduje się zapomniany już cmentarzyk z polskimi i niemieckimi grobami. Miejsce przepiękne, troszkę zapomniane…można się nieźle wyciszyć, naładować akumulatory… fajnie, że tam zawitaliście :))) pozdrawiam

  • Aneta Aneta napisał(a):

   Nie wiem jak opisać wdzięczność moją za podzielenie się z nami tym wszystkim :) Dziękuję za te wspaniale opisane wspomnienia :) Teraz ten wpis ma więcej wartości. Dzięki Tobie życie w Uszy z dawnych lat nie jest już tajemnicą dla nas…

 8. Rafal napisał(a):

  Podobnie bylo w woj kuj-pom mala miejscowosc Rulewo gdzie byl zaniedbany i w stanie zawalenia palac i budunki gospodarcze z tym ze ktos ten palac kupil i powstal z niego bardzo duzy hotel z basenem , parkiem linowym i wiele wiecej. Rulewo to rowniez mala wioska moze 60 osob ale po powstaniu nowego hotelu z wlasnie tego palacu ruch zrobil sie jak w miastach mozna zobaczyc na facebooku Hanza Palac Rulewo

 9. dycha napisał(a):

  jak zawsze super!!!!

 10. Ma napisał(a):

  Co za magia…

 11. Rachel napisał(a):

  Doprowadzenie posesji do dobrego stanu wymaga ogromnego nakładu finansowego. Dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że jest to zabytek i trzeba wyremontować go zgodnie z instrukcjami konserwatora zabytków. Koszty ogromne@ Nic więc dziwnego, możliwe że dla właściciela pałacu ta suma przekracza jego możliwości.

 12. Wanda napisał(a):

  Przepiękny Pałac jest też na Dolnym Śląsku w miejscowości Stanowice pow.Świdnica. Kupiony i zarazem po małym remoncie zapomniany przez Właściciela niszczeje. Włodarze Gminy Strzegom nie wiedzą co z tym zrobić ,a naprawdę jest to perełka architektoniczna .

 13. JA napisał(a):

  Cieszę się że ktoś odwiedził ten piękny pałac i może komuś uda się go wyremontować . Byłam mieszkanką tej miejscowości i czasami tam jadę żeby wspominać dzieciństwo .Cieplutko wszystkich pozdrawiam

 14. Marcin napisał(a):

  Regularnie odwiedzam Uszę, szkoda tego kompleksu, kiedyś za PGR-u jeszcze się trzymał jako tako…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *