PRZEROBIONY PAŁAC – Dolnośląskie „mutanty”

Kiedy wpisze się w wyszukiwarkę w internecie termin – przerobiony pałac – znajdujemy tam następujące wyniki; przerobiony na spa, na hotel, na biura, na apartamenty. Ale nigdzie nie znajdujemy – przerobiony na „mutanta”. Bo jeżeli piękny pałacyk zostaje tak przekształcony, że nie sposób już zobaczyć w jego bryle pałacu – to co najmniej jest to dziwne… Żeby nie powiedzieć koszmarne. 

Pałac Bielany Dolny Śląsk

Temat takich pałaców nasunął się mi dzięki nieustannemu prześwietlaniu zabytków Dolnego Śląska. Uznałam go w pewnym momencie za niesamowicie ciekawy po tym, kiedy po raz kolejny natrafiłam na zabytkową budowlę, która „narodziła” się jako pałac, a skończyła jak „zabytkowy mutant”, który pod wpływem „radioaktywnego powojennego ładu” został zniekształcony do koszmarnego wyglądu. I taka jest prawda, że gdybyście mijali te budowle nie znając ich historii, nie tak prędko wpadlibyście na to, że macie przed sobą pałace…

Przerobiony pałac – „Mutant” z Bielan

Przybyliśmy do Bielan. Zwabieni istniejącym tam pałacem i jego dawnym parkiem. Dla Nieustannego Wędrowania, które zakochane jest w historii i w Dolnym Śląsku to dobry cel na wędrówkę. Bielany to wieś w województwie dolnośląskim, położona w powiecie jaworskim, w gminie Wądroże Wielkie.

No więc, przybyliśmy i stanęliśmy naprzeciwko bielańskiego pałacu. I zastaliśmy tam to….

Pałac w Bielanach na Dolnym Śląsku

Nie byłam pewna, czy dobrze trafiliśmy. Być może to nie jest to miejsce? To niemożliwe, aby to „coś” było pałacem. A jednak… Niestety… Taka jest prawda. To jest pałac w Bielanach. A jak wyglądał kiedyś? Zobaczcie…

przerobiony pałac - Bielany na Dolnym Śląsku

http://dolny-slask.org.pl/4779132,foto.html?idEntity=512046

Ale to jeszcze nie koniec tej historii. Teraz wyjście pałacowe od strony ogrodu wygląda tak:

Ale kiedyś było zupełnie inaczej….

http://dolny-slask.org.pl/867101,foto.html?idEntity=512046

Niezła jazda bez trzymanki? Prawda? Prawdziwy szok i zdziwienie. Ale niestety to wszystko to jest prawda.

Przerobiony pałac – „Mutant”  z Prus

Prusy to wioska w dolnośląskim. Leży w powiecie strzelińskim, w gminie Kondratowice. We wiosce znajdują się zabytki warte uwagi. Pisaliśmy o nich w tym wpisie. Miejscowi wskazali nam dodatkowo pewne miejsce warte uwagi. To pałac myśliwski leżący nad wodą w tej miejscowości. Pałac dziś wygląda tak:

Przerobiony pałac - Prusy na Dolnym Śląsku

Ale nie zawsze tak wyglądał…

Pałac myśliwski w Prusach

http://dolny-slask.org.pl/870063,foto.html?idEntity=550844

Przerobiony pałac – Przykłady bez potwierdzenia

Są i takie pałace, o których dawnym wyglądzie nic nie wiemy, ponieważ nikt nie zadbał o to, żeby je sfotografować. Albo, być może fotografie zaginęły w zawirowaniach historii. Ale są one dla mnie podejrzane na tyle, aby tu o nich wspomnieć.

Oto pałac w Piersnie 

Pałac w Piersnie

I pałac w Michałowie na Dolnym Śląsku.

Pałac w Michałowie na Dolnym Śląsku

Te dwa ostatnie pałace są dla mnie mocno podejrzane, ale niestety nie ma żadnych fotografii z czasów ich świetności.  Czuję jednak, że spotkał je podobny los. Tyle że udowodnić tego dziś już nie można.

Taki przerobiony pałac na Dolnym Śląsku to – jak to komentuje Ines – operacja na żywym organizmie bez znieczulenia. Dla każdego, kto kocha zabytki Dolnego Śląska to ból i rozczarowanie. Lepsze są już ruiny od tych mutantów pozbawionych „duszy”. Lepsze są już jedynie puste place po dawnych pałacach, od tych zniekształconych czasem brył. 

9 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

6 komentarzy

  1. Dziadki w Podrózy napisał(a):

    Smutne. Bardzo smutne. Ale optymistyczne jest to, że młodzi to widzą. Miło jest też myśleć, że może ktoś, kiedyś to kupi i … przywróci dawny wygląd. Jesteśmy marzycielami?

  2. Sławek Dbn Sławek Dbn napisał(a):

    Ja tam ..zawsze staram się pozytywnie, nawet czasem na siłę..może odbudowali jak mogli, bo pewnie zniszczony był po wojnie. Potem pewnie ktoś tam mieszkał, pracował, żył… Okaleczony ale trwa i dawał schronienie i może znów da. Wiem, nie jest malowniczy, nawet ruiny są bardziej malownicze, romantyczne. Może jednak kiedyś znów pod jego dach zawita życie a życie jest najważniejsze.

  3. Pocztówki z Centrum napisał(a):

    Przerażające co można zrobić z obiektem, gdy nie rozumie się jego sensu, treści, wartości ani architektury… to barbarzyństwo napawa smutkiem…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *