RADIOSTACJA W GLIWICACH – Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie.

Radiostacja w Gliwicach od lat jest na liście moich podróżniczych celów. Nigdy jednak nie była dla mnie aż tak istotna aby zjechać dla niej z głównej trasy. Nie lubiłam Śląska i jeśli nie musiałam, nie zostawałam w żadnym ze śląskich miast na dłużej. Odkąd jednak – jak na ironię – zamieszkałam w Katowicach, staram się zwiedzać tamtejszą okolicę. Tak odkryłam wiele ciekawych miejsc w samych Katowicach. Powoli jednak robi mi się tutaj ciasno i staram się sięgać po więcej. I tak oto dziś na celowniku „wylądowała” Radiostacja w Gliwicach.

Radiostacja w Gliwicach

Najwyższa drewniana konstrukcja w Europie

Radiostacja w Gliwicach to po prostu wieża nadawcza. Znajduje się ona przy ulicy Tarnogórskiej. Jej drewniana wysokość mierzy 111 metrów. Gliwicka radiostacja jest tym samym najwyższą konstrukcją wzniesioną wyłącznie z drewna na terenie Europy. Jakby tego było mało jest ona także najwyższą wieżą nadawczą – tym razem na całym świecie.

Wieża ma cztery podesty na różnych wysokościach. Na jej szczyt można się dostać przy pomocy drabiny liczącej trzysta sześćdziesiąt pięć szczebli. Podczas budowania radiostacji nie został wykorzystany ani jeden stalowy gwóźdź. Użyto natomiast kilkunastu tysięcy mosiężnych śrub. Wieża została wzniesiona z bali z drewna modrzewiowego. Obiekt zdecydowanie nie należy do tych, które będą wiecznie zdobiły ziemię. Mówi się o tym, że za około dwadzieścia lat może on po prostu się rozsypać. No cóż… drewno nie jest najtrwalszym budulcem.

Podobno ze szczytu wieży rozciąga się piękny widok, a przy dobrej pogodzie można stamtąd zobaczyć nawet Tatry. Niestety jeszcze nie miałam okazji sprawdzić tego osobiście.

Radiostacja w Gliwicach

Radiostacja w Gliwicach

W 1925 roku w Gliwicach wzniesiona została pierwsza radiostacja. Jej zadaniem było zwiększenie zasięgu rozgłośni Schlesische Funkstunde (nadającej z Wrocławia) na Śląsku oraz na zachodzie Polski, rzecz jasna w celach propagandowych. 

Do budowy wieży zostały wykorzystane belki modrzewiowe o różnej grubości. Gdyby opisywany obiekt przeciąć na pół (poziomo) zobaczylibyśmy, że każdy jej element jest kwadratem. Jeśliby natomiast zrobić to samo w pionie okazałaby się być parabolą drugiego stopnia – cokolwiek to oznacza. 

Radiostacja w Gliwicach

Radiostacja funkcjonowała do 22 stycznia 1945, czyli do dnia gdy do Gliwic zaczęła wkraczać Armia Czerwona. Została ona zwrócona Polakom dopiero w maju tego samego roku. Od października 1945 nadawano stamtąd regularne audycje katowickie. W pięć lat później wspomniane audycje zaczęły być nadawane z Rudy Śląskiej, w Gliwicach natomiast zagłuszano między innymi Radio Wolna Europa.

W chwili obecnej Radiostacja w Gliwicach służy celom edukacyjnym. Ciekawostką jest, że zachowało się tam niemalże całe wyposażenie techniczne dawnej stacji nadawczej, w tym urządzenia wyprodukowane w 1935 przez firmy takie jak Telefunken czy Siemens. 

Radiostacja w Gliwicach

To miejsce nie ma zbyt długiej przyszłości, a szkoda, bo to niezwykła perełka na tym terenie. Zainteresowanym proponuje nie odkładać wycieczki do Gliwic na potem ponieważ jak już wspominałam dni obiektu są policzone.

 

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *