REZERWAT CELESTUN – obserwowanie flamingów

Flamingi to ptaki tropikalne. Lubią nadmorskie bagna i słone jeziora. I jak na tropikalne ptaszyska przystało – lubią wysoką temperaturę. Swoje niezwykle smukłe i długie nogi wykorzystują w zdobywaniu pożywienia. Brodzą w wodzie i polują. Na co? Na małe ryby na przykład czy na skorupiaki. Widzieliśmy na własne oczy jak dobrze im to idzie. Mają niesamowitą wprawę, ale i faktem jest, że nie brakowało w   Celestun pożywienia.

zatoka meksykańska

Flamingi są ptakami żyjącymi w stadach. Pięknie widzieć je w dużej grupie. Różowe plamy na tle dzikiej przyrody to widok, który powala na kolana. Zastanawialiśmy się nad ich niezwykłym kolorem. Skąd bierze się ta słodka landrynkowa barwa ich upierzenia? Okazuje się, że cała tajemnica tkwi właśnie w pożywieniu. To barwnik karotenoidowy, który zawarty jest w ich codziennej diecie odpowiada za tę cudną szatę.

Flamingi w naturalnym środowisku

flamingi w Meksyku

flamingi w locie

Rezerwat przyrody Celestun (Meksyk)  to istne królestwo flamingów. Są ich tutaj setki! I można je zobaczyć z odległości kilku metrów – bez klatki. Płynęliśmy łódką wzdłuż podmokłych terenów Zatoki Meksykańskiej i patrzyliśmy na piękne różowe, długonogie ptaszyska. One zaś – najwidoczniej zdając sobie sprawę z własnej urody i nie specjalnie będąc zainteresowane naszą – nie zwracały na nas najmniejszej uwagi. Brodziły w wodzie, czasem odlatywały i nieświadomie pozowały do zdjęć.

flamingi w Celestun

Rezerwat przyrody Celestun powstał w 1979 roku i od tamtej pory jest schronieniem dla dzikiej przyrody. Mnóstwo tam ptactwa – bo nie tylko flamingi tam zamieszkują, choć wydaje się, że jest tam ich chyba najwięcej. Są tutaj kolibry, zimorodki, kormorany, białe ibisy, sępy i wiele innych, często zagrożonych gatunków. Można tu spotkać żółwia morskiego i krokodyla. Podziwialiśmy  tropikalną roślinność i wdychaliśmy gorące wilgotne powietrze w miejscu, które prawie nie dotknięte jest ludzką działalnością. Palmy, kaktusy, storczyki… Wspaniałe i jakże egzotyczne dla nas oglądane w naturalnym środowisku.

tropikalne ptaki

Kiedy byłam mała moja mama na różowej kartce z bloku technicznego narysowała kilka flamingów. Obraz ten utkwił w mojej pamięci jako piękny i od wielu lat uważam, że te różowe, wodne ptaszyska są najładniejszymi spośród innych żyjących na naszej planecie. Widziałam je na zdjęciach, filmach dokumentalnych i w ZOO, ale nigdy w naturalnym środowisku. Tak się złożyło, że życie dało mi szanse na to by móc zmieć ten fakt.

Rezerwat Przyrody Celestun

Celestun to 59 130 hektarów dzikiej przyrody. Park znajduje się na terenie dwóch meksykańskich stanów – Jukatanie i Campeche. Obserwowanie flamingów w naturalnym środowisku jest niesamowitym doświadczeniem, które polecam przeżyć każdemu kto zawędruje w te rejony Meksyku.

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. S.Tap. napisał(a):

    Gdyby nie te nożyska długie, to w locie przypominają mi nasze łabędzie…A krokodyli nie ma, czy nie straszne Wam? :)

  2. Beata Dziedzic napisał(a):

    Z pewnoscia,mieliscie niesamowite przezycia ,związane z pobytem w dżungli, rezerwat przecudne w nim ptactwo a flamingów przepiekne,wiecie ja mam też cichą nadzieje ze w tym roku uda mi się je zobaczyć u nas będę bacznie obserwować to niesamowite ptaki a kolor mają cudowny,zycze wam wielu jeszcze wspanialych widoków i szczęśliwego powrotu do domku☺

  3. Angela napisał(a):

    Wow :o Cudowne zdjęcie! Chciałabym też tam być :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *