RUINY KOŚCIOŁA – ROGOŹNIK I RÓŻANA

Ruiny kościoła pochodzące z XV czy XVI wieku, które choć w stanie agonalnym przetrwały do naszych czasów zasługują na ogromny szacunek. To resztki świątyń, w których przed wiekami modlili się wierni. Udzielano tu chrztów i ślubów. Są to więc pomniki chrześcijaństwa na Dolnym Śląsku. To również przykłady fenomenu przetrwania. Podczas kiedy wiele dużo młodszych od nich budowli już dawno poszło w niepamięć, ruiny kościoła w Różanej i Rogoźniku za nic nie chcą się rozsypać. Trwają na swoich miejscach i nadal skupiają na sobie uwagę. 

ruiny kościoła Różana

Ruiny kościoła – Różana

Różana to naprawdę malutka wioska położona w gminie Udanin. Wzmianki o niej pochodzą już z polowy XIV wieku. Niejaki biskup Bongarel w 1360 r wspomina w dokumentach o proboszczu z Różanej. Wówczas jeszcze nasz kościół, o którym tu wspominamy nie istniał, bo czas jego budowy datuje się dopiero na wiek XV.  Od tego czasu dobrze służył wiernym, aż wojna trzydziestoletnia dokonała na nim zniszczenia. Po tym czasie parafię przeniesiono do Udanina, a zniszczonej wojną świątyni nikt nie ratował. Od tamtej pory kościoła z każdym rokiem ubywa.

ruiny kościoła Różana

ruiny kościoła Różana

ruiny kościoła Różana

ruiny kościoła Różana

Znaleźliśmy ruiny kościoła w Różanej bez trudu. Wieżę widać z daleka, kiedy wjedzie się do wioski. Ruiny są bardzo malownicze. Stoją na czyimś polu i choć to teren prywatny nikt nie bronił nam wstępu do nich. Kościół nie był duży, wygląda na budowlę nie tylko sakralną ale i obronną. Wieża posiada małe okienka strzelnicze.

ruiny kościoła Różana

Wewnątrz ruin ciężko się poruszać. Latem wszystko mocno zarasta.  Miejscowi zdają się być przyzwyczajeni do odwiedzających ten stary kościół. Podobno przybywa tam wielu fotografów i rysowników. Te ruiny kościoła wydają się nikomu tam nie przeszkadzać, choć stare i nieużyteczne. I wygląda na to, że nie prędko się rozsypią.

ruiny kościoła Różana

Ruiny kościoła – Rogoźnik

To ruiny kościoła ewangelickiego z XVI wieku. Pod koniec XVIII wieku został przebudowany i służył wierzącym jeszcze długo po II wojnie światowej, kiedy to został najpierw porzucony, a następnie zniszczony. Nie znamy jednak dokładnie okoliczności w jakich go zrujnowano i nie namierzyliśmy też winowajców. W każdym razie z całą pewnością był plądrowany przed tym jak popadł w ruinę. Doszły nas wieści, że w chwili obecnej obiekt ma właściciela, który według relacji jednej z naszych czytelniczek ma zamiar reanimować świątynię.

Ruiny kościoła Rogoźnik

Ruiny kościoła Rogoźnik

Dziś stary kościół wpisany jest do rejestrów zabytków. Wejście na jego teren osobom nieupoważnionym zostało zabronione, a jeżeli znajdzie się ktoś kto nie bierze tego do siebie to wszelka próba wejścia na teren możne okazać się brzemienna w skutki. Kościół stoi przy drodze i włamywacza od razu namierzyliby miejscowi.

Ruiny kościoła Rogoźnik

A jeżeli nie, to wokół muru zastawione są pułapki z cierni, których nie sposób ominąć przeskakując przez mur. Przez wzgląd na te niesprzyjające okoliczności zrezygnowaliśmy z wejścia na teren bez pozwolenia.

Kiedy mamy do czynienia z czymś tak wiekowym jak te kościelne ruiny, przenosimy się w czasie. Dotykamy się murów z wieloletnią historią, wsłuchujemy się w przeszłość i uruchamiamy wyobraźnię. Odnajdując takie miejsca, fotografując i opisując jesteśmy bardzo blisko wszystkiego co kochamy. Historii, zabytków i podróży. 

2 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

7 komentarzy

 1. S.Tap. napisał(a):

  Trwają sobie w tych chaszczach – może tak wolą, w spokoju?.. Kościół w Różanej zbudowany jak wiele nawet młodszych budynków we wsi z kamiennych łupków – musiało być gdzieś blisko miejsce gdzie je pozyskiwano.

 2. kacek napisał(a):

  Obie ruiny kościołów wyglądają zacnie.
  Może jakieś bliższe koordynaty lokacji :) ?

 3. Aneta Aneta napisał(a):

  Obie miejscowości znajdują się na Dolnym Śląsku. Różana w powiecie średzkim, Rogoźnik w powiecie legnickim. Żeby trafić do ruin wystarczy zapytać miejscowych…. :)

 4. kacek napisał(a):

  Okej, dzięki.
  Jak będę w okolicy to popytam =)

 5. ALEKSANDER napisał(a):

  .to jest to……

 6. Martyna porebska napisał(a):

  Zapraszamy do Różany w którym są jeszcze ruiny pałacu bardzo chętnie pokażemy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *