SPALONY PAŁAC – GAŁÓW

Spalony pałac w Gałowie to dziś ruina. Wiem, że w czasach świetności budowla ta była prawdziwie wspaniała. Pałac stał w otoczeniu parku krajobrazowego, bryła jego była wystawna, strojna i pełna stylów architektonicznych, które przeplatały się tam przez lata czyniąc pałac jak z bajki…

spalony pałac - Gałów

Gałów

Znaczy goły, łysy czy też wyliniały. To właśnie oznacza nazwa tej małej wioski na Dolnym Śląsku. Stara niemiecka nazwa wsi Kahlau tak się właśnie tłumaczy. Skąd taka nazwa? Choć ciężko sobie to wyobrazić patrząc na piękny park krajobrazowy z uroczym stawem blisko pałacu, to najprawdopodobniej nazwa ta wzięła swój początek z ingerencji w naturę, którą dawnymi laty potraktowano tu niewłaściwie.

spalony pałac - Gałów

Deforestacja

Prawdopodobnie wycinano tu lasy bez opamiętania i doprowadzono do zjawiska zwanego deforestacją. A może porostu jakiś szkodnik albo ogień doprowadził te ziemię do takiego stanu, że ostatecznie jej spustoszenie było tak wielkie, że odbiło się to na jej nazwie i tak zostało do dziś, choć w mocno zmienionym brzmieniu wprawdzie i pozbawione teraz znaczenia. Gałów więc to wioska z przeszłością, a jej nazwa jest z nią związana bardzo solidnie. Była tu kiedyś prawdziwa pustynia, na której dziś stoi spalony pałac rodziny von Seidlitz.

spalony pałac - Gałów

Spalony pałac 

To cacko przetrwało II wojnę światową i mury pałacowe były po wojnie prawdopodobnie brukane przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Co z nim wówczas robili i co w nim zmieniali – tego nie dowiemy się już nigdy, ponieważ spalony pałac w Gałowie został strawiony przez ogień i doprowadzony do stanu nieużywalności tak wielkiej, że dziś niczego w tym temacie z jego murów wyczytać nie można. Wiemy natomiast, że widoczne tu ruiny to pałac z XIX wieku, który wybudowany został na fundamentach znacznie starszych, bo sięgających wieku szesnastego. Można domyśleć się, że wówczas pałac był budowlą bardziej warowną o czym świadczą pozostałości wałów biegnących dokoła spalonej rezydencji i niewielka część suchej dziś fosy przed głównym wejściem.

spalony pałac - Gałów

Mieszanka klasycyzmu, renesansu i gotyku

Budowla już wtedy stała na planie podkowy, posiadała wieżę  i dziedziniec wewnętrzny jak na prawdziwy zamek przystało.

spalony pałac - Gałów

W czasie nieszczęsnej wojny trzydziestoletniej pałac został bardzo naruszony. To był dla tej budowli ogromny kryzys, ale z czasem obiekt został podniesiony z ruin i rozbudowany, co wyszło mu wtedy jedynie na dobre.

spalony pałac - Gałów

Dopasowywano go do ówczesnej mody. Dobudowano ganki narożne, zlikwidowano dziedziniec  i na pewno wnętrza stały się bardziej wytworne.

spalony pałac - Gałów

Z tego też powodu na wskutek tak wielu zmian w związku z rozbudową i przebudową pałacu na przestrzeni tak wielu lat stał się on mieszanką klasycyzmu, renesansu i gotyku. Na starej widokówce znalazłam go tak cudnym, że oczu nie mogłam oderwać od fotografii. 

spalony pałac - Gałów

Pałac spłonął 1998 roku. Podobno został podpalony.

spalony pałac - Gałów

Spalony pałac w Gałowie

Stanął nam na drodze podczas jednej z naszych wypraw rowerowych po Dolnym Śląsku.  Jeden z piękniejszych jakie dotąd widziałyśmy. Zaczęłyśmy lustrować teren z sercami pełnymi podziwu. Wyobrażałam go sobie i próbowałam wczuć się w jego klimat. Skoro te ruiny robiły na mnie aż tak ogromne wrażenie to dawna, pełna bryła mogłaby prawdziwie zaszokować.

Pałace na Dolnym Śląsku, te zrujnowane do ostatniej cegły i te wyremontowane na piękności… wszystkie one są wspaniałe. Wszystkie je pragnę tu zaprezentować. Nawet te nieistniejące. Budowle te kryją w sobie wiele tajemnic, a tereny wokół nich, dawne parki przypałacowe to prawdziwe oazy roślinności często również egzotycznej. Niestety zdarza się nierzadko, że takie miejsca umierają. Tak jak ten spalony pałac. Zapewne już niedługo po prostu się zawali. To będzie wielka strata dla tej okolicy…

11 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. S.Tap. napisał(a):

  Byłem tam niedawno :) i potwierdzam, że jest tam tak, jak opisane. To taki typowy dolnośląski przedstawiciel tych mocniej zrujnowanych pałaców. Wciąż jednak jest ciekawy dla oka. Jego atutem jest to, że nie zasłaniają, go żadne drzewa, chaszcze, czy wstrętne przybudówki i można swobodnie obejść go wkoło, fotografując z różnych ujęć. Cóż, niegdyś tutejsi różni „von” panowie, wydawali masę pieniędzy na budowę wokół swoich posiadłości romantycznych sztucznych ruin a my teraz mamy darmo do podziwiania, prawdziwe ruiny ich rezydencji. Choć z tą romantycznością to bywa różnie…

 2. IG FUNDACJA napisał(a):

  Pałac jest aktualnie pod opieką IG Fundacja , która za cel przyjęła jego rewitalizację. Tych z Państwa , którym podobnie jak naszemu zespołowi los Pałacu nie jest obojętny zapraszam na profil FB oraz stronę http://www.igfundacja.pl -znajdują się tam zarówno zdjęcia archiwalne jak i te aktualne z zupełnie innej perspektywy.

 3. Iwona napisał(a):

  Byłoby wspaniałe, gdybyście dla porównania zamieszczali dostępne zdjęcia z czasów świetności, a jak pani wspomniała pałac można podziwiać na widokowce.

 4. Wojciech napisał(a):

  Ja słyszałem że ten pożar nie był raczej przypadkowy. Ubezpieczenie pokryło szkody więc krążą opinie że….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *