ŚWIĘTE SCHODY W SOŚNICY – Dolny Śląsk

Dolny Śląsk nigdy nie przestanie mnie zadziwiać, zaskakiwać i fascynować. Gdziekolwiek pójdę, cokolwiek zobaczę na Dolnym Śląsku, ze wszystkiego tego uczynię historię pisaną pełną tajemnic i przygody. I będą w moich historiach i zamki i pałace. Kościoły i mauzolea. Bohaterowie moich opowieści to wielkie znane persony z przed wieków abo też po prostu zwykli ludzie, których już bezimiennych odwiedzam na opuszczonych cmentarzach. Opowiadam o mordercach, którzy chcąc ocalić swoją duszę wykuwali krzyże pokutne. Opowiadam o świętych, którzy budowali tu świątynie. A dziś opowiem Wam o pewnej niezwykle pięknej kaplicy i o hrabinie Józefie von Würtz i Burg. Posłuchajcie mojej opowieści. Oto Święte Schody w Sośnicy. 

święte schody w Sośnicy

Sośnica leży niedaleko Wrocławia. To mała wioska na Dolnym Śląsku, która słynie ze swojej atrakcji turystycznej, którą są święte schody. Oczywiście dla jednych to zjawisko turystyczne, a dla innych miejsce pielgrzymek. Kościół w Sośnicy jest bowiem miejscem, w którym znajduje się sanktuarium pokutne. Przyjeżdżają tam więc od bardzo wielu lat zarówno ciekawscy turyści jak i głęboko wierzący, którzy pragną pokuty za grzechy.

święte schody w Sośnicy

Gotycka świątynia Podwyższenia Krzyża Świętego na przestrzeni wieków była rozbudowywana. Wszystko zaczęło się w trzynastym wieku i trwało aż do 1776. Wówczas bowiem kościół rozszerzył się o kaplicę Świętych Schodów. która została tam dobudowana. Od tamtej pory kościół w Sośnicy stał się miejscem licznych pielgrzymek. 

święte schody w Sośnicy

Święte Schody w Sośnicy 

To kopia schodów o wielkiej sławie, które od czasów ukrzyżowania Chrystusa robią zawrotną karierę. Pierwowzór znajduje się w Rzymie przed bazyliką Jana na Lateranie.

Rzym

Po tych schodach stąpał Jezus, kiedy szedł na przesłuchanie do Piłata. Z jego umęczonego ciała, z ran na nim płynęła krew i krople świętej krwi spływały na schody. Dziś krople te zabezpieczone i w postaci relikwii znajdują na tych stopniach.

święte schody w Rzymie

Wierni przyjeżdżają  do Rzymu aby w modlitwie i na kolanach przejść tę samą drogę, którą na wyrok śmierci szedł Mesjasz. Chcecie wierzcie lub nie wierzcie…

święte schody w Rzymie

Schody zwane świętymi, które zastałyśmy w Sośnicy to 28 stopni pięknego, jasnego marmuru. W stopniach tych podobnie jak w stopniach schodów z Rzymu znajdują się relikwie. Na górze schodów znajduje się ołtarz, gdzie pielgrzym spotyka figurę Chrystusa.

święte schody w Sośnicy

Kościół w Sośnicy 

Kiedy tam przybyłyśmy kościół był zamknięty i tylko dzięki uprzejmości pewnej mieszkanki Sośnicy, która opiekuje się świątynią zostałyśmy wprowadzone do jego wnętrza. 

kościół w Sośnicy

Kościół jest zdecydowanie barokowy, ale wystrój jest łagodny, ciekawy i nie przytłaczający zdobieniami. Ołtarz z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego jako pierwszy rzuca się w oczy. Leciwe płótno w ramie z akcentami roślinnymi.

kościół w Sośnicy

Podobno w murach kościoła wmurowano relikwie krzyża, na którym umarł Jezus.  Nasza pani przewodnik zwróciła nam uwagę na kamienną chrzcielnicę z szesnastego wieku.

kościół w Sośnicy

Poza tym miałam takie wrażenie, że cały ten kościół to jeden wielki grobowiec.  I to wcale nie było wrażenie…

kościół w Sośnicy

kościół w Sośnicy

Mnóstwo tam podobizn zmarłych z przed wieków, którzy spoczywają w podziemiach kościoła. 

kościół w Sośnicy

kościół w Sośnicy

Kościół pełen jest dzieł sztuki. Opowiada się o jego czternastu obrazach, na których namalowano epizody z życia Matki Jezusa. Siedem z nich radosnych i siedem bolesnych. To dar dla kościoła od tajemniczej hrabiny…

kościół w Sośnicy

Hrabina Józefa von Würtz i Burg i Święte Schody w Sośnicy

Kaplica Świętych Schodów pod wezwaniem świętej Jadwigi została wybudowana ponad dwieście lat temu.  Hrabina Józefa von Würtz i Burg – kimkolwiek była – bardzo mocno wzięła sobie do serca pielgrzymowanie do Rzymu i dotknięcie się relikwii schodów na Lateranie.

Baner

Jerozolimskie drewniane stopnie zostały przywiezione w czwartym wieku do Wiecznego Miasta przez cesarzową Helenę, którą dziś nazywa się świętą. Nasza hrabina była pod mocnym wrażeniem tego faktu historycznego i pod jego wpływem, dlatego zaraz po powrocie z pielgrzymki do świętych schodów w Rzymie, postanowiła zafundować podobne w Sośnicy na wzór i podobieństwo rzymskich. Dziś hrabina spoczywa w krypcie pod słynnymi schodami…

kościół w Sośnicy

Kaplica Świętych Schodów 

Jest bardzo piękna. Mnóstwo tam malowideł, które przedstawiają sceny z procesu i ukrzyżowania Jezusa. Jest tam też święta Jadwiga jako patronka kaplicy. Święte Schody w Sośnicy podobnie jak te rzymskie stanowią wielką wartość dla ludzi wierzących.  Pokutujący na kolanach przemierzają je idąc ku górze, a na końcu spotykają figurę przedstawiającą Chrystusa – Męża Boleści i wnękę, która symbolizuje grób pański z Aniołem na straży i narzędziami Męki Pańskiej.

kościół w Sośnicy

W Rzymie klęczałam na Świętych Schodach. Widziałam jak ludzie wierzący głęboko biorą sobie do serca przemierzanie ich na klęczkach i w szczerej modlitwie. Tutaj w Sośnicy o potrzebie przejścia świętych schodów opowiadała nam nasza pani przewodnik, która  na co dzień blisko jest Świętych Schodów i relikwii. Pani Maria mówi, że nie boi się śmierci. Świątynią opiekuje się od wielu lat i widocznie dobrze się tam czuje.  Bije od niej spokój i łagodność. Dziękujemy Pani Mario za oprowadzenie…

 

Baner

7 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. S.Tap. S.Tap. napisał(a):

    Dla mnie,kościół w Sośnicy i kaplica – to jedno z nielicznych miejsc sakralnych gdzie jest mi „ciepło” , tak wewnątrz – po wejściu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *