WIELKA CZANTORIA – Idealny cel na niedzielną wycieczkę z rodziną!

Wielka Czantoria to mierzące 995 m n.p.m. wzniesienie w Beskidzie Śląskim. Jej szczyt znajduje się na granicy Czech oraz Polski. Zbocza góry należą do stromych. To doskonałe miejsce aby nacieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody. Czantorię porastają lasy świerków, jodeł, buków, a także modrzewi, jesionów oraz jaworów. Kolokwialnie rzecz ujmując – ful-wypas!

wielka czantoria

Wielka Czantoria – kilka słów o historii.

Nazwa góry w zapiskach pojawiła się pierwszy raz na początku XVII wieku. We wspomnianym dokumencie książę cieszyński Adam Wacław wyznacza granice swoich włości.

wielka czantoria

Na polanę Stokłosica można dotrzeć korzystając z kolejki krzesełkowej „Czantoria”. Kolej powstała w 1967 roku i doczekała się solidnego remontu w roku 2007.

Baner

Na zachód od szczytu góry znajduje się czeskie schronisko turystyczne. Jego historia sięga 1904 roku kiedy to wybudowała je niemiecka organizacja turystyczna „Beskidenverein”.

nieustanne wędrowanie

Wielka Czantoria – cel niedzielnych wycieczkowiczów.

Wielka Czantoria kojarzy mi się ze Ślężą z moich rodzinnych stron. Niewysokie wzniesienie, piękne widoki i tłumy turystów w weekendy. Dzieciaki bawiące się na szczycie w berka i dorośli sączący piwko. Dodatkową popularność zapewnia Czantorii wspomniana już wcześniej kolej krzesełkowa, która oszczędza siły odwiedzających ją osób. Ja sama również z niej skorzystałam. Jechałam wówczas podobną kolejką po raz pierwszy.

widok z wielkiej czantorii

Ze szczytu Czantorii rozciąga się cudny widok na panoramę Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Morawsko-Śląskiego. Widać stamtąd Wisłę, a także Górny Śląsk.

Przez Czantorię przebiega węzeł turystycznych szlaków tego regionu.

TRICKSILESIA

Legenda o śpiących rycerzach i ich trzystu koniach.

Mówią, że we wnętrzu góry znajduje się ogromnych rozmiarów komnata, której ściany zdobi złoto. W niej we śnie pogrążeni są wspomniani rycerze oraz ich wierne rumaki. Podobno czekają oni aby w kryzysowej chwili wybudzić się ze snu i udzielić Śląskowi pomocy. To mistyczne narodowe wojsko tego regionu.

Baner

To oczywiście legenda, w której ciężko odnaleźć ziarna prawdy. Nie trudno jednak dostrzec na jej podstawie ogrom śląskiego patriotyzmu.

wielka czantoria

Czantoria to naprawdę doskonały cel na jednodniową wycieczkę z rodziną. Choć w pierwszej chwili tłum ludzi na szlaku może z lekka odstraszać to uważam, że powinno się przełamać. Piękne widoki ze szczytu góry są tego warte!

 

2 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Szczawnica napisał(a):

    Jak na niedzielna wycieczkę to w sam raz, piękne widoki i bliskośc przyrody.

  2. AvantaR napisał(a):

    Tak drobna, acz znacząca uwaga – „Ze szczytu Czantorii rozciąga się cudny widok na panoramę Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Morawsko-Śląskiego. Widać stamtąd Wisłę, a także Górny Śląsk.”

    Wisła leży na Górnym Śląsku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *