Wieża wolno stojąca – 7 PUNKTÓW NA MAPIE

Wieża wolno stojąca. Na świecie jest mnóstwo takich budowli. Ludzie budowali wieże od zarania dziejów. Wszystko zaczęło się od wieży Babel. Budowle te zawsze mnie fascynowały. Uwielbiam wchodzić na szczyty wysokich wież, choć mam paraliżujący lęk wysokości. Na szlakach naszych podróży spotkaliśmy kilka takich wspaniałości. Nie wszystkie one mają sławę francuskiej Żelaznej Damy. Mają jednak swoje, niezwykle ciekawe historie, o których trochę dziś opowiem. 

Jej Wysokość Krzywa Wieża z Ząbkowic Śląskich 

To średniowieczna budowla. Ma 34 metry wysokości i naprawdę spore odchylenie od pionu, co widać gołym okiem, i które podobno z roku na rok się zwiększa. Dziś to punk widokowy w Ząbkowicach i wielka atrakcja tego miasta.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Dokładnego wieku Krzywej Wieży niestety nie znamy. Ciężko też konkretnie ustalić w jakim celu została wybudowana. Jedni mówią, że to pozostałość po dawnym zamku, który mógł tu kiedyś stać, ale to nic pewnego. Inni sugerują, że wieża stała niegdyś przy bramie miejskiej, która w tamtym miejscu mogła kiedyś istnieć. Na to jednak  również wartościowych dowodów nie ma. Są to jedynie przypuszczenia. Według mnie wieża wybudowana była jako miejska dzwonnica, bo na pewno taką rolę pełniła w piętnastym stuleciu i trwało to przez wieki. 

W drugiej połowie XIX wieku podczas pożaru Ząbkowic wieża nieco się upaliła. Zniszczona została jej górna cześć. Wieży jednak nie rozebrano po pożarze, ale odbudowano część strawioną przez żywioł. 

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Tak do końca nie wiadomo dlaczego wieża jest krzywa. Może to wstrząsy tektoniczne odchyliły konstrukcję, a może fundamenty zaczęły siadać pod jej ciężarem? A może zwyczajnie budował ją jakiś niedouczony partacz, który nie znał się na budownictwie. I teraz z tego tytułu mamy w Ząbkowicach taką turystyczną atrakcję, że klękajcie narody!

Wieża wolno stojąca – Ratusz w Strzelinie 

To dopiero jest historia! Wieża ratuszowa na rynku w Strzelinie stoi dziś samotnie i góruje nad miastem. Ale nie zawsze tak było… 

Ratusz w Strzelinie

Pierwszy ratusz w tym mieście wybudowano w na początku czternastego wieku. W drugiej połowie XVI wieku spłonął, ale niedługo potem został odbudowany. W kilkadziesiąt lat po jego odbudowie ogień strawił jego wieżę, ale w rok potem została odbudowana. Jednak w trzydzieści lat po remoncie wieża zawaliła się i runęła na rynek niszcząc inne budynki. Ratusz po tym fatalnym wydarzeniu spłonął. Odbudowano go jednak, a wieżę niedługo po nim. Nie minęło sto lat jak pech chciał, że w ratuszową wieżę trafił piorun. Po tym wydarzeniu budowle zostały po raz kolejny odbudowane, przy czym wieżę ratuszową obniżono. A w 1945 ratusz został spalony, a wieża wysadzona.

Ratusz w Strzelinie

I pomyślałby kto, że to już koniec tej historii, ale jednak nie. W 2011 roku wieża ponownie została odbudowana. To wspaniała rekonstrukcja i przykład niesamowitej woli przetrwania. Dlatego właśnie wieża ratuszowa w Strzelinie jest dziś wolno stojąca.. 

Wieża ze Wzgórza Petrin

Jej wysokość to sześćdziesiąt metrów. To wieża widokowa. Wielka atrakcja Pragi i młodsza siostra wieży Eiffla.

Praga wieża na wzgórzu petrin

Wzgórze Petrin wynosi tę metalową konstrukcję ponad miasto. To miejsce w centrum Pragi ma 327 metrów. Robi niesamowite wrażenie. Wybudowano ją w 1891 roku i dziś jej jedynym zadaniem jest bycie kombajnem turystycznym stolicy Czech. 

Praga wieża na wzgórzu petrin

Wieża wolno stojąca – Zamek w Prochowicach na Dolnym Śląsku

To średniowieczna budowla. O tym jak odwiedziliśmy to miejsce szeroko pisałam w tym oto wpisie o zamku w Prochowicach. Zamek jest murowany, otoczony murem i fosą. To potężna warownia była. Na terenie zamkowym stoi wieża. Nie przylega do żadnego z budynków. Zabytek jest w stanie fatalnym.

zamek w Prochowicach

Wejście na wieżę to spore ryzyko. Ta czworoboczna wieża, z krętymi, wąskimi schodami na szczyt mierzy 30 metrów wysokości. 

Wieża Eiffla 

Tak naprawdę to nie Gustaw Eiffel wpadł na pomysł konstrukcji prześwietnej wieży, ale jego podwładni – dwaj pracownicy biura słynnego inżyniera – Maurice Koechlin i Emilie Nouguier. Dzieląc się z pracodawcą wizją, wraz z nim w 1884 roku publicznie zaprezentowali projekt i zgłosili patent. Dopiero w kilka miesięcy potem Eiffel odkupił od wspólników prawa autorskie i stał się jedynym właścicielem projektu. Zwana „ żelazną damą” stała się najsłynniejszym obiektem architektonicznym w stolicy Francji. Kiedy powstawała nie miała sobie równych wysokością. Stoi na Polu Marsowym nad Sekwaną i dumnie symbolizuje Paryż. Pomimo swego ogromu – Jej Wysokość od samego początku musiała coś udowadniać światu. Swoją wartość, swoje znaczenie oraz przydatność i praktyczność. Wybudowano ją na paryską Wystawę Światową w 1889 r. Jej powstanie miało ukazywać możliwości techniczne i wiedzę inżynierską danego okresu. Wieża udowadniała również światu jakim fantastycznym materiałem budowlanym jest żelazo…

Wieża Eiffela

Po dwudziestu latach istnienia „żelazna dama” miała zostać rozebrana. Temu planowi stanowczo sprzeciwił się Gustaw. Postanowił uczynić niebotyczną budowlę bardziej praktyczną i założył na niej laboratorium meteorologiczne i aerodynamiczne . Udane eksperymenty z umieszczonym na jej szczycie telegrafem bez drutu udowodniły, że warto ją pozostawić nienaruszoną. Po tym fakcie jej wartość podkreślała już jedynie sława i atrakcyjność, którą z całą pewność posiada. To 324 metry imponującej wysokości. To kupa żelaza, która nie dała pożreć się rdzy, a pozwoliła pochłonąć komercji. Nie mniej tego – robi ogromne wrażenie…

Wieża Eiffela

Wolno stojąca wieża – Dzwonnica kościoła 

Ta wolno stojąca wieża to dzwonnica kościoła św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej. Kościół jest jednym z najstarszych na Dolnym Śląsku. Pochodzi z trzynastego wieku.

wolno stojąca wieża kościoła w Środzie Śląskiej

Bardzo wyróżnia go jego wolno stojąca dzwonnica. Nieczęsto  spotyka się takie połączenia świątyni i dzwonnicy. Ta wolno stojąca wieża to budowla pochodząca z XIV wieku. Zanim jednak zaczęła służyć kościołowi była wieżą bramy miejskiej miasta. 

wolno stojąca wieża kościoła w Środzie Śląskiej

Dziś wieża ta pełni również funkcję turystyczną. To wspaniały punkt widokowy. Warto wejść na sam szczyt, choć chwilami nie jest to łatwe… 

Wieża Bismarcka na Wielkiej Sowie

Wybudowano ją i nazwano na cześć Ottona von Bismarcka. I choć potem zmieniano jej nazwę, to i tak do dziś tak najczęściej się ją nazywa. Stoi na szczycie najwyższej góry w Górach Sowich. Mierzy 25 metrów. 

wieża wolno stojąca wieża Bismarcka na wielkiej sowie

Na Wielkiej Sowie stanowi wspaniały punkt widokowy i jest jej symbolem. Ta wolno stojąca wieża bardzo pięknie wkomponowała się w krajobraz. Nikt już teraz nie wyobraża sobie Sowy bez wieży Bismarcka…

wieża wolno stojąca wieza Bosmarcka na Wielkiej Sowie

Wieża wolno stojąca to dla mnie zawsze kusząca propozycja. Pokonać własne lęki, zobaczyć świat oczami Stwórcy. Pobyć bliżej nieba i chmur. Wszystko wtedy wygląda inaczej. Zmiana perspektywy jest niesamowitym przeżyciem… 

4 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *