ZAMEK BOLKÓW – Miał być solidny i dobrze wypełniać swoją rolę.

Zamek Bolków to prawdziwa średniowieczna twierdza. Fascynująca warowna budowla z kamienia. Stoi na wysokiej górze i otoczony jest murem. Zamkowa wieża to najbardziej widoczna i zwracająca uwagę cześć obiektu. Zamek ma groźną i surową bryłę. Nie miał być piękny. Miał być solidny i dobrze wypełniać swoją rolę. 

Zamek Bolków

Kiedy przybyłam do zamku była pełnia lata. Wybierałam się do Karpacza i na Śnieżkę. Jednak, kiedy po drodze spotyka się takie średniowieczne cacko i jego historię to nie można po prostu ominąć takiego miejsca obojętnie. Zamek pełen jest swoich dziejów. Pachnie przygodą i historią. Pozwoliłam sobie odrobinę cofnąć się w czasie. A Wy, jeżeli tylko zechcecie – możecie pójść się ze mną…

Zamek Bolków

Zróbcie sobie kawę albo herbatę. Zapomnijcie o czasach, w których żyjecie. Wygodnie rozsiądźcie się w swoim fotelach, a ja opowiem Wam o zamku, którego mury stoją na wysokiej górze. To będzie bajka, w której możecie znaleźć się w każdej chwili.  Możecie to sobie wyobrazić, albo po prostu tam pojechać. Weźcie sobie na chwilę wolne od XXI wieku i poczujcie klimat średniowiecza. Trochę tam ciasno było ale za to klimatycznie.

Zamek Bolków

Zamek Bolków

Legenda głosi, że na wzgórzu zamkowym pierwsza warownia stanęła już w dziewiątym wieku. Być może stała tu wówczas jedynie wieża obronna otoczona drewnianym wysokim parkanem? Tego możemy jedynie się domyślać i wyobrażać sobie jak wszystko to wtedy wyglądało. Natomiast zamek Bolków powstał w trzynastym wieku. Wybudował go Bolesław Rogatka II. „Łysy” książę legnicki zostawił po śmierci zamek swojemu synowi, który rozbudował warownię.

Zamek Bolków

Bolek Surowy, książę świdnicko- jaworski nie tylko umocnił zamek Bolków, ale wybudował również inne mu podobne, które stały na straży przejść przez Sudety. Do wieku czternastego ta właśnie polityka obronna utrzymywała księstwo Bolka niezależnym.

Zamek Bolków

Już w czternastym wieku warownia została połączona z murami obronnymi miasta. W latach 1301 – 1368 książę Bernard ze Świdnicy i Bolek Mały II rozbudowują zamek Bolków. Istnieją takie przypuszczenia, że warownia wówczas była skarbcem i to była jej główna funkcja.

Zamek Bolków

Bolko Mały nigdy nie doczekał się potomka. Kiedy zmarł jego brat Henryk, Bolko wziął w opiekę jego córkę Annę, którą ostatecznie uczynił dziedziczką księstwa. Niedługo potem Anna wyszła za maż za czeskiego monarchę Karola IV i tym sposobem po śmierci Bolka zamek stał się własnością królów czeskich.

Zamek Bolków

Historia w telegraficznym skrócie

W drugiej połowie piętnastego wieku król Czech Jerzy  z Podiebradów  oddał zamek Bolków pewnemu rycerzowi, który siał po okolicy postach i dopuszczał się rozbojów. I w końcu tak sobie nagrabił, że doprowadził do tego, że w Bolkowie na zamku musiał bronić się przed zbrojnymi oddziałami z Wrocławia i Świdnicy, którymi dowodzili sam Guncel Świnka, ówczesny czeski monarcha i Władysław Jagiellończyk.

Zamek Bolków

W wieku czternastym warownia staje się własnością pewnego biskupa z Wrocławia. Król Ferdynand I podjął decyzję o  rozbudowie zamku, a wykonuje ją wspomniany klecha. Biskup dokonuje rozbudowy zamku, który jest jego dożywotnią siedzibą, którą po śmierci dziedziczy jego rodzina. Dopiero po 1596 zamczysko zmienia właściciela.

Zamek Bolków

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek Bolków zostaje zdobyty przez Szwedów. A w 1703 sprzedano go cystersom z Krzeszowa. Potem w 1810 zajęli się nim Prusacy, którzy doprowadzili zamek do ruiny. W trzy lata później rosyjscy żołnierze, którzy tam stacjonowali dokonali kilku aktów wandalizmu na leciwych, kamiennych murach. Szukali skarbów i pruli mury zamczyska. W kilkadziesiąt lat potem zamek częściowo rozebrano i naprawiono nim kilka lokalnych dróg.

Zamek Bolków

Podobno w podziemiach zamku znajduje się tajemnicze pomieszczenie. To jedynie hipoteza ponieważ nikt nigdy go nie odnalazł. To Bursztynowa Komnata. Inna legenda głosi, że między zamkiem Bolków, a Świnami istnieje podziemne przejście. Podobno tunel pełen jest skarbów Trzeciej Rzeszy. Dziś nikt nie wie gdzie znajduje się tajemnie przejście, bo wszystkich robotników, którzy przenosili tam skarby zamordowało SS zaraz po zakończeniu pracy.

Zamek Bolków

Zamek Bolków to bardzo turystyczne miejsce. Jego leciwe mury wykorzystywane są dziś do zarabiania pieniędzy. I dobrze, bo inaczej przepadły w mrokach XXI wieku. Zamek sam broni się, tak jak przed laty przed zniszczeniem. Tyle, że dziś opiera się nowym czasom i modom. W jego murach cały czas trwają przygotowania do walki. To walka o uratowanie zabytku, o jego utrzymanie i o jego historię. Więc przybywajcie do Bolkowa i z uśmiechem na ustach płaćcie za bilety wstępu do zamku. Jesteście tego warci!


4 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Sławek Dbn Sławek Dbn napisał(a):

    Bardzo dobry przykład obalający schemat, jak to przed 1945 wszystko kwitło i lśniło a potem przyszła polska tłuszcza i wszystko zrujnowała dla zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *