ZAMEK W WOŁOWIE – Średniowieczna warownia

Dzisiejszy zamek w Wołowie to jedynie jego cień, choć wyremontowany i zadbany z urzędu, na pierwszy rzut oka wydaje się być dobrze zachowanym zabytkiem. Jednak jego historia opowiada o wspaniałej, gotyckiej warowni, która stonowała solidną część miasta otoczonego murami obronnymi. I ta warownia mało ma wspólnego z zamkiem, który Wam tu prezentujemy na fotografiach.

zamek w Wołowie

Zamek stał nad rzeką, otoczony był walami i fosami. Niestety nie istnieją już nawet ich fragmenty. Przez lata, począwszy od wieku piętnastego był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany. Te zabiegi pozbawiły go historycznych elementów, które nadawały mu charakter średniowiecznej warowni, i których my dziś już zobaczyć nie możemy.

zamek w Wołowie

I choć w chwili obecnej, tak jak dawnymi laty, zamek jest trzykondygnacyjny, zdobi go wieża i wewnętrzny dziedziniec, to wewnątrz jest to siedziba Starostwa Powiatowego i o zwiedzaniu pokojów zamkowych można zapomnieć.

zamek w Wołowie

Dzisiejsza jego bryła nie dorównuje świetności jego sprzed lat, kiedy to gotycki zamek w Wołowie był potężny i górował nad miastem swoją wielkością. 

zamek w Wołowie

Zamek w Wołowie – Nieco historii 

Na początku piętnastego stulecia książę Konrad I z Oleśnicy wybudował w Wołowie murowany zamek, który staną w miejscu drewnianego grodu.

zamek w Wołowie

W szesnastym wieku gotycka budowla zostaje pierwszy raz potraktowana renesansem. Szczególnie wnętrza boleśnie na tym ucierpiały, kiedy to wołowski książę Jerzy Wspaniały zdecydował się na solidny remont zamczyska i upiększanie go na ówczesną modłę. W siedemnastym stuleciu kolejny wołowski książę Krystian, uczynił z Wołowa stolicę samodzielnego księstwa i od razu zabrał się do remontowania rezydencji. Dobudował wówczas zamczysku między innymi kaplicę zamkową. W osiemnastym wieku warownia spłonęła. I zaczęło się niedługo potem odbudowywanie zamku. Od tego czasu zamek w Wołowie przestał być sobą…

zamek w Wołowie

Po roku 1745 miasto Wołów wraz z zamkiem stały się własnością Prus. Wtedy to warownia przeżywała największy kryzys w swojej historii. Zamek został zdewastowany, zniszczono jego wieżę i wnętrza, rozebrano mury obronne tuż przy nim i osuszono fosy. I kiedy w 1923 roku zaczęto go odbudowywać, doprowadzono go do stanu, w którym trwa do dziś. Zamek jest na liście zabytków i zapewne czuwa nad nim konserwator, jednak to nie zwróci mu czasów świetności. 

zamek w Wołowie

Byliśmy w Wołowie dosłownie tylko na chwilę. Nie mieliśmy wówczas zbyt wiele czasu na zwiedzanie. Wpadliśmy tam tylko na moment. Zamek był głównym naszym celem w tym mieście. To jego najsłynniejszy zabytek i symbol. Pierwszy po jego legendarnych wołach… 

Wołów

Dawny cmentarz katolicki

I stało się tak, że choć tematem przewodnim tego wpisu jest zamek w Wołowie, to stary cmentarz w samym środku miasta okazał się dla mnie dużo większą atrakcją.

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Takie cmentarze widuje się raczej w sporej odległości od miast i wiosek. Stary cmentarz w Wołowie znajduje się na ulicy Piłsudskiego. I naprawdę jest STARY.

Nie dlatego tylko, że leciwy, ale dlatego również, że wygląda jak opuszczony od wielu lat.

stary katolicki cmentarz w Wołowie

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Chwilami zdewastowany, chwilami przerażający. Ale jednak tak do końca nie opuszczony…

stary katolicki cmentarz w Wołowie

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Na jego terenie przy murze stoi rodzinny grobowiec rodziny Kunce.  

stary katolicki cmentarz w Wołowie

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Niedaleko grobowca znalazłam zwykły grób z tym samym nazwiskiem. 

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Nie wiem kim byli owi Kunce w Wołowie, ale po mauzoleum widać, że biedy raczej nie klepali. Stać ich było na takie miejsce wiecznego spoczynku. Natknęłam się także na rozkopany grób, prawdopodobnie rodzinny, bo otoczony metalowym płotem. Dziura w ziemi mówi sama za siebie. 

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Cały cmentarz jest jakby zawieszony w czasie. Nikt tu nie dba o groby, nikt nie naprawia nagrobków, ale i nikt w chwili obecnej ich nie narusza.

stary katolicki cmentarz w Wołowie

stary katolicki cmentarz w Wołowie

Nekropolia otoczona jest murem, a w jej centrum stoi kaplica. To ona była tu najpierw, a dopiero po jej powstaniu założono tu cmentarz. Działo się to A.D 1679.

Wołów to miasto, do którego jeszcze na pewno wrócimy. Nie zobaczyliśmy wszystkich jego atrakcji, więc temat nie jest jeszcze zakończony. Zamek w Wołowie i stary cmentarz to dopiero początek naszego poznawania tego uroczego i tajemniczego  miasteczka na Dolnym Śląsku. 

 

1 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *