ZWIEDZANIE WATYKANU – Bazylika św. Piotra

Zwiedzanie Watykanu zaczyna się zawsze od Bazyliki św. Piotra.  Niezaprzeczalnie to najważniejszy kościół katolików. To tu spoczywa apostoł Piotr nazywany świętym. A zaczęło się to wszystko dlatego, że Jezus z Nazaretu tak się wypowiedział – „Ja tobie powiadam: ty jesteś Piotr, czyli Skała, i na tej Skale wybuduję kościół mój.” I z czasem zaczęto faktycznie budować. Już od IV wieku. Potem bezustannie rozbudowywano kościół i dziś widzimy tu ten gigantyczny sakralny fenomen architektoniczny.

zwiedzanie Watykanu - bazylika św. Piotra

Mówi się o nim, że jest największą świątynią świata, ale zdania są niestety w tym temacie podzielone. W murach bazyliki znajdują się liczne ołtarze. Jest ich czterdzieści pięć. Setki malowideł i posagów. Jedenaście kaplic. Spoczywa tu 147 papieży. Kościół tonie w zdobieniach. Dokoła jest tyle rzeczy, które bardzo rozpraszają i naprawdę ciężko było choć na chwilę skupić się na modlitwie.

zwiedzanie Watykanu - bazylika św. Piotra

zwiedzanie Watykanu - bazylika św. Piotra

zwiedzanie Watykanu - bazylika św. Piotra

Ale mnie do Bazyliki przyciągnęła przede wszystkim pieta Michała Anioła oraz jego freski w Kaplicy Sykstyńskiej.

Pieta Michała Anioła

Zwiedzanie Watykanu. – Kaplica Sykstyńska

Zacznijmy od tego dlaczego kaplica nazywa się Sykstyńska? Nazwa pochodzi od imienia papieża, który zlecił jej budowę pod koniec XV wieku – od Sykstusa IV. W tym miejscu wybiera się nowego papieża. Innymi słowy odbytą się tutaj konklawe. Jednak nie wszyscy o tym wiedzą, natomiast sama kaplica kojarzy się zapewne wszystkim bez wyjątku z freskami Michała Anioła. To dzieło jego życia. Kiedy sprowadzono go do kaplicy nikt nie myślał o tym, że Michał Anioł będzie cokolwiek malował. On nie był malarzem, tylko słynnym rzeźbiarzem, bo już wtedy jego Pieta była bardzo doceniana. Miał stworzyć dzieło, które swym ogromem miało zadziwiać. Ówczesny papież zlecił mu bowiem stworzenie grobowca. Jednak potem nie wiedzieć dlaczego zmienił zdanie i polecił malowanie fresków. Artysta nie był z tego zadowolony, jednak podjął wyzwanie i następne cztery lata spędził na rusztowaniu. Jego dzieło przetrwało do dziś.

zwiedzanie Watykanu - bazylika św. Piotra

zwiedzanie Watykanu - bazylika św. Piotra

Niestety kaplicę zostawiliśmy sobie na sam koniec i wówczas okazało się, że już w trzecim dniu pobytu w Rzymie nie stać nas na wejście do Muzeum Watykańskiego. Z bólem serca stwierdziliśmy ten fakt i odeszliśmy niepocieszeni. Tak to bywa przy podróżach na minimalnym budżecie. Ale pocieszamy się tym, co udało nam się zwiedzić jeszcze na za czasów pełniejszego portfela – Forum Romanum, czy też Koloseum.

968

Nasze zwiedzanie Watykanu nie było powołane niczym innym jak jedynie ciekawością. Przed wejściem do Bazyliki zostaliśmy podobnie jak wszyscy inni sprawdzeni czy nie mamy ze sobą niebezpiecznych przedmiotów. Wstęp nie był płatny, a kościół wydał się nieco mniejszy niż wyobrażaliśmy go sobie przed przybyciem w to miejsce. Bardzo chcieliśmy posiedzieć i pomodlić się przy grobie Karola Wojtyły. To chyba najskromniejsze miejsce w całej Bazylice.

grób Jana Pawła II

grób Jana Pawła II

Watykan jest siedzibą głowy kościoła rzymskokatolickiego. Stolicą Apostolską stał się oficjalnie w 1377 roku. To najmniejsze państwo na świecie. Powierzchnia tego kraju to 0,44 km2 . Liczba mieszkańców – zaledwie 400 obywateli. To głównie zakonnicy, księża i urzędnicy kościelni. 

5 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. grafzero napisał(a):

    Może Was to zaskoczy, ale na tle Muzeów Watykańskich to Sykstyna wypada… średnio :) Po remoncie wykonanym przez Japończyków bije po oczach… różem :) Ale cóż – najwyraźniej taka była za czasów Michała Anioła.
    Natomiast same Muzea to zupełnie inna bajka. Zwłaszcza zaniedbane i przez to mroczne, apartamenty Borgii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *