Jak pokonać lęk wysokości? – WALKA Z WIATRAKAMI

O tym jak pokonać lęk wysokości, czy lęk przed przebywaniem w zamkniętych i ciasnych pomieszczeniach wiele można poczytać. Można też umówić się na wizytę z psychoterapeutą i starać się uzdrowić własne fobie. Ale ja nie wierzę w żadne dobre rady. Nie wierzę w szukanie przyczyny lęków w przeszłości. Nie wierzę po prostu w żadne cudowne terapie. Wierzę natomiast w to, że człowiek ma w sobie siłę, która jest w stanie pokonać wszelkie nasze niedoskonałości. Człowiek bowiem może wszystko – żeby tylko chciał… 

jak pokonać lęk wysokości?

To nie będzie wpis, w którym poczytacie o kolejnych pomysłach pokonywania lęków. Nie znam cudownego środka na na akrofobie (lęk wysokości), ani na klaustrofobię (lęk przed ciasnymi pomieszczeniami). Wiem jednak o tych paraliżujących lękach bardzo wiele, ponieważ od lat, od samego początku swojego życia towarzyszą mi nieustannie. I prawda jest taka, że moim zdaniem czegoś takiego wyleczyć się nie da. Według mnie nikt nie wie jak pokonać lęk wysokości. Nie wie, bo pokonać czegoś takiego się po prostu nie da. Można jednak zrobić coś innego. Można się do takiego lęku przyzwyczaić.

jak pokonać lęk wysokości?

Wtedy zaczynany się uczyć żyć z tym, czego zmienić nie możemy. Oczywiście efekty takich działań są najróżniejsze.

Ale skupmy się na naszym temacie, czyli na tym jak pokonać lęk…

Jestem doskonałym przykładem człowieka z lękiem wysokości i lękiem przebywania w ciasnych pomieszczeniach. Mój lęk wysokości jest gigantyczny. Nie tylko, że boję się wysokości, ale również nie mogę patrzeć na innych ludzi, którzy przebywają wysoko w górze. Gdybym zobaczyła człowieka na szczycie wieży, który stałby na jej krawędzi – strach paraliżowałby mnie tak, że na nogach nie mogłabym ustać.

jak pokonać lęk wysokości?

Od samego patrzenia na takie rzeczy dostaję mdłości, robi mi się słabo, mam problemy z oddychaniem, dostają ataku paniki…Natomiast kiedy sama znajduję się w podobnych okolicznościach, moje reakcje stają się jeszcze bardziej chorobliwe. Lęk jest tak ogromny, że po prostu duszę się od zaistniałej sytuacji i mam problem z poruszaniem się. Klaustrofobia w moim przypadku objawia się bardzo podobnie. Kiedy przebywam w pomieszczeniu bez okien, w pomieszczeniu ciasnym… to dostaję ataku paniki, nad którą ciężko zapanować.

jak pokonać lęk wysokości?

Jak pokonać lęk? 

Ja bym tutaj nie mówiła o ostatecznym pokonaniu lęku, ale raczej o nieustannych próbach pokonywania. Moim zdaniem lęku wysokości ostatecznie nie da się pokonać. Wojna jest zatem przegrana w tym temacie. Można jednak pomimo wszystko walczyć z lękiem i zwyciężać z nim potyczki. A przynajmniej próbować. Dlatego właśnie, pomimo ogromnego lęku wysokości i klaustrofobii wchodzę na wysokości i do ciasnych pomieszczeń. Nie dlatego, że to moja terapia związana z leczeniem lęków, ale dlatego że te zachowania są bezpośrednio związane z moją pasją. Jeżeli chodzi o sam lęk wysokości – to sprawa jest prosta – nie wchodzę nigdzie, gdzie jest wysoko. Ale problem polega na tym, że moja pasja podróżowania i zwiedzania każe mi wchodzić do podziemi, wspinać się po wąskich schodach wysokich wież, latać samolotem i zdobywać wysokie szczyty gór.

Chciałam też zobaczyć jak to jest na wyciągu narciarskim… Bardzo się bałam tam na górze – ale musiałam tego spróbować. 

jak pokonać lęk wysokości?

Lęki, o których tutaj wspominam tak naprawdę same w sobie mi nie przeszkadzają – ale kiedy stają na drodze do realizowania mojej pasji, to wówczas podejmuję z nimi walkę. Czasem przegrywam, a czasem odnoszę zwycięstwo…

jak pokonać lęk wysokości?

Niech Was nie zwiodą wpisy na tym blogu. Dużo tu zdjęć i opisów miejsc mało dostępnych. Można by pomyśleć, że pisze go prawdziwy, nieustraszony bohater! Indiana Jones co najmniej… A tu niespodzianka! Jestem autorką sporej ilości treści na naszym blogu, a ciężko o większego cykora niż ja.

Jak pokonać lęk wysokości? – Marzyłam o Rysach…

Od lat marzyłam o tym aby wejść na tę górę. O wielu szczytach marzyłam i nadal marzę, ale Rysy były dla mnie wyjątkowo ważne. Tatry to nie zabawa. Sporo tam szczytów dla miłośników wspinaczki. Ja nie jestem zaprawiona do wyczynowych wypraw górskich.

jak pokonać lęk wysokości?

Rysy nie są najtrudniejszą górą w naszych Tatrach, ale powiem Wam, że swoją wysokość mają i jeżeli wchodzi na tę górę ktoś z lękiem wysokości – to zdobycie jej ma zupełnie inną wartość.

jak pokonać lęk wysokości?

Veni, vidi, vici! Szczyt zdobyłam, wygrałam potyczkę z lękiem wysokości wchodząc na najwyższą górę w Polsce.

jak pokonać lęk wysokości?

Jak pokonać lęk? – Kocham wieże… 

Uwielbiam wieże. Kościelne, pałacowe, zamkowe… Kocham przyglądać się z ich szczytów okolicy. Widzieć świat oczami Boga, choć bardzo się boję wysokości. 

jak pokonać lęk wysokości?

Moje wejścia na wieże zawsze były ogromnym obciachem. Moja Ines uwielbiała fotografować moje podejścia w tym temacie. Kiedy ja – trzęsąca się jak galareta przemierzam powolutku wąskie schody w ciasnym korytarzu, tracąc oddech i dostając ataku paniki – ona w najlepsze robiła zdjęcia i umierała ze śmiechu.

jak pokonać lęk wysokości?

Nigdy jeszcze nie weszłam swobodnie na żadną wysoką wieżę. Zawsze był to ogromny stres. Czasem bywało i tak, że potrzebowałam w takiej okoliczności wsparcia. Podania ręki, kilku uspokajających słów zachęty. Mówienia czegoś w stylu – „Dasz radę”, albo „Spokojnie, przecież nic się nie dzieje”.

jak pokonać lęk wysokości?

W korytarzu wysokiej wieży połączały siły obie moje fobie. Wówczas następowała kumulacja i stąd to moje pokraczne zejścia i wejścia. Strach spinał mi mięśnie, kolana stawały się niepewne – tak jakby nie należały do mnie i uginały się same.

jak pokonać lęk wysokości?

Oczywiście, że mogłabym odpuścić sobie to wszystko, ale przecież chciałam zobaczyć jak wygląda świat z tych wysokości. Podejmowałam więc wyzwanie i „siłowałam się na rękę” z moim lękiem…

Jak pokonać lęk – Klaustrofobia

Mnie osobiście wydaje się, że ogólnie rzecz biorąc lęki przed wysokością i zamkniętymi, ciasnymi pomieszczeniami nie są tak do końca nienormalne. Bo kto lubi ciasne i mroczne miejsca, z których nie można się swobodnie poruszać?

jak pokonać klaustrofobię?

Albo kto lubi stać nad przepaścią czując się zagrożony upadkiem? Nasz wewnętrzny mechanizm obronny poprzez lęki uświadamia nam, że te rzeczy są dla nas niebezpieczne i niezdrowe. Dlatego też, jak wcześniej wspomniałam sam lęk nie stanowi dla mnie najmniejszego problemu, no ale do poniemieckiego bunkra chciałam wejść, i zobaczyć jak tam jest w środku. Gdyby nie moja pasja prawdopodobnie nie znałabym rozmiarów swojej fobii.

Ciasny, wilgotny korytarz. Ciemności. Świadomość, że schron nie jest przeznaczony do zwiedzania, że może runąć w każdej chwili, że wówczas święty Boże nie pomoże. Nie jestem bohaterem, jestem cykorem. Byłam tam jednak, szłam zasypanym piachem korytarzem bunkra. Ale nigdy w życiu – jak wtedy – nie bałam się bardziej…

Jak pokonać lęk? – Pierwszy raz w samolocie… 

To dopiero jest wyczyn dla człowieka zainfekowanego lękami. Tam jest stuprocentowa kumulacja. Człowiek jest zamknięty w ciasnym pomieszczeniu. Leci wysoko nad ziemią. Samolot wpada w turbulencje. Wizja śmierci gotowa. A jednak naprawdę chciałam polecieć samolotem. Zobaczyć, poczuć jak to jest. Katastrofy samolotowe się zdarzają, wiedziałam, że mogę zginąć. Przecież może wydarzyć się wszystko. Jednak podjęłam wyzwanie. W tym przypadku potyczka w lękiem była nierówną walką. Bo kiedy wsiada się do samolotu, a on wystartuje – lęki robią z człowiekiem co chcą, a on na nic nie ma wpływu. Przecież nie może wysiąść… Z wysokim wieży w połowie można zrezygnować z wejścia, podobnie jak można zawrócić z górskiego szlaku. Można wycofać się z ciasnego korytarza pod ziemią, ale z samolotu nie ma ucieczki do czasu, kiedy wyląduje.

samoloty

Ale na pocieszenie powiem Wam, że w tym przypadku natura przybyła mi na odsiecz. Różnica ciśnień mocno na mnie wpływała. Czułam się w górze tak, jakbym była po kilku drinkach. To mnie nieco znieczuliło i ostatecznie potyczkę w moimi lękami wygrałam.

Tych kilka opowiadań to mój bagaż doświadczeń. Chcę przez to powiedzieć, że dobrze jest wiedzieć po co  walczymy z naszymi lękami. Powody są bardzo istotne. Motywują do działania nawet wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie ostatecznie pokonać problemu.

jak pokonać lęk wysokości?

To jedyny sposób – moim zdaniem – na to, aby lęki nie wytrącały nas z ciekawego życia. Żeby nie pozbawiały nas jego smaku i żeby nas nie dyskwalifikowały. W moim przypadku miłość do podróży i do zwiedzania zabytkowych budowli spowodowała, że robiłam rzeczy, których naprawdę bardzo się boję. I prawda jest taka, że wszystkie wygrane potyczki z moimi lękami wcale mnie od nich nie uwolniły.

jak pokonać lęk wysokości?

Za każdym razem, kiedy będę miała do czynienia ze stromym górskim podejściem, wysoką wieżą z wąskim korytarzem, albo tunelem pod ziemią – będę bać się tak samo jak za pierwszym razem. Może być też tak, że wówczas nie pokonam lęku i mu ulegnę. Ale to nie jest ważne. Najważniejsze jest nieustanne podejmowanie próby. A jak pokonać lęk? Nie da się. Ale można zabrać go ze sobą.

3 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. Przekraczając Granice napisał(a):

    Dobrze to ujęłaś, bo w życiu nie należy nie mieć lęków (albo oszukiwać się, że się ich nie ma) tylko umieć stawić im czoła, pamiętając, że pokonanie strachu nie jest celem samym w sobie, a jedynie drogą dzięki której możemy dotrzeć do wymarzonego celu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *