ZAPLANOWAĆ WYPOCZYNEK – O tym czego nie robić na urlopie.

Zaplanować wypoczynek wbrew pozorom nie wszystkim jest łatwo. Oczywiście są osoby, które corocznie, regularnie wypoczywają w czas wakacji, w czas urlopu. To ludzie, którzy szeroko rozumieją słowo URLOP. Rozumieją po co został wymyślony i do czego służy. Wydaje się, że wszyscy to wiemy, ale tak nie jest. Wpis ten ma poparcie w moich obserwacjach świata, który mnie otacza. Dziś będzie o tym, czego nie powinno się robić na urlopie. Dlaczego tak myślę o pewnych rzeczach? Ponieważ znam wielu ludzi, którym w rzeczywistości urlop więcej szkodzi aniżeli pomaga. To oni właśnie natchnęli mnie do podjęcia tego tematu.

zaplanować wypoczynek

Kiedy doczekujemy się wreszcie naszego dziesięciodniowego urlopu po całym roku harówki powinniśmy korzystać z tego co nam się należy w sposób, który pozwoli nam się zrelaksować, odpocząć zarówno fizycznie jak i psychicznie od chaosu życia, od codziennej bieganiny, od nawału obowiązków. Wreszcie mamy czas dla siebie!  Możemy pojechać nad Bałtyk, albo w góry lub też gdzieś dalej – wszystko zależy od naszych zainteresowań oraz środków jakimi dysponujemy.

zaplanować wypoczynek

I faktycznie czas wakacji pełen jest podróżujących turystów, ale czas urlopu jest również czasem niepodróżujących. I zdaje się, że tych ostatnich jest zdecydowana większość. Zaplanować wypoczynek można na wiele sposobów i to jest sztuka aby zrobić to dobrze, ale zaplanować wypoczynek tak aby zmarnować czas to – co niektórzy doprowadzili do perfekcji.

Czego nie robić na urlopie? Niektórych może to zbulwersować, ale prawda jest taka, że wielu z nas marnuje cenny czas, który po to jest wolny od pracy aby nasze ciało i umysł miały możliwość regeneracji. Człowiek potrzebuje zmian. Zmian klimatu, innych obrazów od tych, które widzi na co dzień. Jeżeli ciężko pracuje fizycznie winien tak zaplanować wypoczynek aby móc sobie na przykład poleżeć na plaży. Jeżeli pracuje w biurze – przyda mu się wypad w góry, albo wyprawa rowerowa dla rozruszania kości.

zaplanować wypoczynek

Wszyscy żyjemy w czasach, które wywierają na nas piętno stresu.  Bez prawdziwego urlopu przynajmniej raz w roku, możemy nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem. Urlop więc – moim zdaniem – powinien być rzeczą świętą. Czego nie robić na urlopie. Oto kilka z moich propozycji. 

Nie siedź w domu, kiedy masz urlop

Oczywiście amatorzy siedzenia w domu na urlopie znajdują cała masę argumentów, że innego wyjścia nie mają, albo że tak jest im dobrze. Ale najczęściej mówią, że nie mają pieniędzy. I tak na przykład przesiadują dziesięć świętych dni urlopu na kanapie i oglądają seriale. A przecież nie pieniądze decydują o tym żeby urlop spędzić poza domem. Jak nie mamy pieniędzy na wakacje w hotelu z basenem, możemy spakować plecak i wyruszyć na całodniową wyprawę po okolicy. W plecaku rzecz jasna będzie wałówka, ale w domu przecież też się je, więc to żadna różnica jeżeli chodzi o koszta. Można też pojeździć rowerem. Jednodniowe wypady są super, a jeszcze ciekawsze kilkudniowe wakacje rowerowe z namiotem.  Można też chcąc uniknąć kosztów podróży pojechać gdzieś autostopem. Tak więc, kiedy nie stać nas na wystawne wakacje, można korzystać z nich prawie za darmo. Z każdej podróży przywozie się bezcenne wspomnienia, a one bardzo przydadzą się podczas długich, zimowych wieczorów.

zaplanować wypoczynek

Nie remontuj mieszkania, kiedy masz urlop

Mnóstwo osób, które znam remontuje swoje domy i mieszkania własnie podczas urlopu. Mówią, że to jedyny czas, kiedy mogą to zrobić. Oczywiście jest to argument nie do podważenia, ale pamiętajmy że czas jest najcenniejszą z rzeczy jakie posiadamy. To co z nim robimy wpływa na naszą jakość życia. Życie toczy się i przemija. Urlop przeminie, my przeminiemy. Wszyscy to wiedzą, ale mało kto rozumie, że to co najcenniejsze to pozytywne wspomnienia, przyjemności brane z życia. Wolny czas spędzony na urlopie z rodziną, przyjaciółmi gdzieś na łonie natury odkładamy na potem na rzecz prac remontowych. Moim zdaniem to wynik złej organizacji. Braku wyobrażenia sobie wypoczywania w świecie, w którym żyjemy. Człowiek ma tak wiele na głowie, ma tak wiele planów na przyszłość że nie zawsze potrafi się zrelaksować. I wtedy relaks staje się stratą czasu, a remont mieszkania wykorzystaniem go w sposób pożyteczny. To nie nasza wina, to wina systemu w jakim żyjemy. Ale każdy system można obalić. Trzeba się tylko zmobilizować.

zaplanować wypoczynek

Nie nadużywaj alkoholu, kiedy masz urlop

Podczas urlopu jakkolwiek go spędzamy mamy sporo czasu na różne rzeczy, na które nie możemy sobie pozwolić poza urlopem. Więc gdziekolwiek jesteśmy zawsze jest okazja do drinkowania i piwkowania. Znam osoby, które po powrocie z urlopu były tak zmęczone beztroskim życiem, że potrzebowały kilku dni aby do siebie dojść. Ale to są oczywiście skrajności,  ja chcę tu poruszyć kwestię ekonomiczną tego tematu. Jeżeli jesteśmy na przykład pięć dni nad morzem i przez połowę tego czasu cierpimy z powodu kaca i złego samopoczucia, to zwyczajnie marnujemy urlop. Mając tylko kilka dni urlopu bardzo szkoda jest, kiedy alkohol wtrąca nas z obiegu i marnujemy cenne chwile. Nadużywanie alkoholu na urlopie zwyczajnie się nie opłaca. 

zaplanować wypoczynek

Nie wyjeżdżaj zawsze w to samo miejsce, kiedy masz urlop

Zaplanować wypoczynek jeden raz na resztę wakacji w życiu to sprytne, ale mało ciekawe. Wielu moich znajomych od lat corocznie wyjeżdża w te same miejsca nad morze albo w góry. Zawsze do tych samych miejscowości. Argument – „bo tam jest fajnie”. I tak zapewne jest, ale w wielu innych miejscach również jest bardzo ciekawie. Świat jest taki piękny, nasz kraj fascynujący. Jest tyle miejsc, że życia człowiekowi zabraknie aby pojechać wszędzie, ale jak widać nie wszystkich to przekonuje. Wyjazdy w to samo miejsce co roku moim zdaniem jest mało ciekawe. Polecam zmianę tych przyzwyczajeń, a nie rozczaruje się ten, kto mnie posłucha.

zaplanować wypoczynek

Nie dorabiaj sobie, kiedy masz urlop

Ilu z Was pracuje na urlopie? Ilu z Was podejmuje prace zarobkowe w wolnym ustawowo czasie? To nie przestępstwo i nikt nikogo  za to nie ukaże, ale nie w tym rzecz. Praca jest potrzebna, pieniądze są potrzebne, a zdrowie?  Chyba nie, skoro pracujemy na urlopie. Wiem, że wielu ludzi znajduje się w wyjątkowo ciężkich sytuacjach życiowych i nie ma wyboru, ale wielu jest takich, którzy nie potrafią wypoczywać i sami szukają sobie zajęcia. I pracują, choć wcale nie muszą.

zaplanować wypoczynek

Urlop jest bardzo ważnym czasem dla przeciętnego Kowalskiego. Mamy czasy pełne stresu i walki o byt. Pracujemy dużo i często za małe pieniądze. Borykamy się z tysiącem problemów dnia codziennego. Jeżeli choć raz do roku nie zafundujemy sobie urlopu, możemy odczuwać tego skutki wiele lat potem borykając się z całą masą uciążliwych schorzeń i chorób. Nie jesteśmy z żelaza. Pamiętajcie o tym, kiedy kolejny raz będziecie chcieli zaplanować wypoczynek. 

2 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

  1. S.Tap. napisał(a):

    W większości zgadzam się ale jeśli ktoś przez ten rok planował ten remont, kupował materiały, rysował sobie plany projekty przebudowy np..to niech ma :) Będzie to radość dla niego. Znam też tych ludzi co ciągle w to samo miejsce (choć dla mnie to niepojęte) ..Czekają cały rok, mówią -ciekawe co sie tam zmieniło..mają tam od lat towarzystwo co też tam jak oni, przyjaciół i nie mogą się doczekać spotkania, to czemu nie? Najważniejsza jest radość…

  2. Paweł napisał(a):

    Zgodzę się z moim poprzednikiem. Niestety czasem dochodzi do sytuacji kiedy urlop jest jedynym wolnym okresem na remont czy załatwianie spraw papierkowych, których jak wiadomo czasem nie jest mało. Ja osobiście praktykuje formę jednego tygodniowego wyjazdu oraz kilku 1-2 dniowych :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *