STANOWISKA ARCHEOLOGICZNE W MEKSYKU – TOP 5

Historia Meksyku sięgająca czasów z przed przyjazdu Hiszpanów jest niesamowita. Odmienne kultury, ludzie, wierzenia i architektura, która do dziś zaskakuje. Stanowiska archeologiczne w Meksyku jakie dziś możemy zwiedzać to jedynie skromna część tego czym miejsca te były kiedyś i jaką pełniły rolę. Te ruiny to wciąż tysiące pytań, często pozbawionych odpowiedzi. Spora część tego co wiemy na ich temat to tylko domysły i chyba właśnie to najbardziej mnie w nich pociąga!

Podczas gdy podróżowaliśmy po Meksyku odwiedziliśmy liczne stanowiska archeologiczne. Kilka z nich zajęło szczególne miejsce w naszej pamięci. O nich właśnie będziemy dzisiaj rozprawiać.

Pyramide of the sun

1. Chichen Itza – jeden z 7 cudów świata we własnej osobie. 

To chyba najsłynniejsze miasto Majów na terenie całego półwyspu Jukatan. Kamienne platformy, ogromne świątynie i piramidy pozwalają odczuć jak ważnym miejscem w przeszłości było Chichen Itza. Pomimo tłumu turystów przyjeżdżających tutaj całość wydaje się być pusta. Przestrzeń pomiędzy budowlami sprawia, że można poczuć się trochę samotnym. To bardzo dobrze dla tych, którzy potrzebują poddać się chwili zadumy.

Po wejściu na teren stanowiska nie można nie zauważyć wizytówki tego miejsca – El Castillo. Z czterech jej stron ku szczytowi prowadzi szereg 91 schodów, które w sumie dają 364 stopnie. Gdyby wliczyć tutaj platformę znajdującą się na czubku piramidy wynik będzie równy dniom, które liczy majański kalendarz słoneczny – 365. Mało tego! Z kolei liczba tarasów odpowiada miesiącom, a płytki, którymi zostały wyłożone cyklom, podczas których kalendarz słoneczny i religijny pokrywały się ze sobą.

Chichen Itza

2. Stanowiska archeologiczne w Meksyku – Monte Alban w Oaxaca

Monte Alban wyrasta na wzgórzu, które z kolei znajduje się pomiędzy dwiema dolinami. Patrząc na tę kompozycję można odnieść wrażenie, że budowniczy ośrodka nie byli jedynie architektami, ale również artystami. Stojąc w najwyższym punkcie można podziwiać otaczające miasto góry i zakochać się w tamtejszym krajobrazie. Miasto pełniło między innymi funkcję centrum kultury Indian Zapoteków, ale to nie oni byli pierwszymi ludźmi, którzy pojawili się w tym miejscu – tych pochodzenie do dziś pozostaje zagadką. Stanowiska archeologiczne w Meksyku są doprawdy przeróżne, ale ta jest wyjątkowa. Wygląda trochę tak jakby była częścią otaczającej go dzikiej przyrody. Dużo tutaj drzew i krzewów, zdecydowanie więcej niż w innym ośrodkach, które odwiedziliśmy. Widoki zapierają w piersiach dech, a niewyjaśniona historia jest dobrym tematem do rozmów podczas spaceru w tym fascynującym miejscu.

Monte Alban

3. Palenque – miasto w dżungli w stanie Chiapas

Styl klasyczny w jakim zostały wzniesione tutejsze budowle zachwyca i inspiruje. Do Palenque przyjeżdżają przeróżni ludzie. Pełno tutaj gości z Europy oraz Stanów Zjednoczonych, ale nie brakuje również samych Meksykanów. Czasami na ruinach młodzież urządza sobie platformy do tańca, podczas gdy inni medytują pod starożytnymi świątyniami. Dwuspadowe dachy o dekoracyjnych zakończeniach przykuwają uwagę. We wnętrzach budynków wzroku nie można oderwać od kamiennych oraz gipsowych podobizn królów oraz ich boskich opiekunów. To jedna z najbardziej cennych stref tego typu na terenie całego kraju.

Palenque

4. Teotihuacan – najważniejszy ośrodek cywilizacyjny prekolumbijskiej Mezoameryki

Nawet jeśli ktoś nie jest amatorem historii Meksyku, to o miejscach takich jak Piramidy Słońca i Księżyca musiał kiedyś słyszeć. Budowle Teotihuacanu są skarbem Meksyku, a nawet zaryzykowałabym stwierdzenie, że są skarbem całego świata. Nazwa miasta w dosłownym tłumaczeniu z azteckiego języka oznacza „miejsce urodzenia się bogów” i według indiańskich wierzeń to właśnie tutaj ów bogowie poświęcili swoje życia aby poruszyć Słońce, które obudziło do życia piąty świat. Do dnia dzisiejszego na tym terenie zachowały się trzy piramidy, kilka domów i kamiennych ołtarzy, ale to praktycznie nic w porównaniu z rokiem 500 n.e kiedy to Teotihuacan liczył więcej mieszkańców co ówczesna stolica Italii.

stanowiska archeologiczne w Meksyku

5. Mitla – architektura Misteków

Wszystkie stanowiska archeologiczne, które opisujemy należą raczej do dużych kompleksów, ale Mitla jest wyjątkiem. Zwiedzenie tego miasta możliwe jest w dwie godziny, ale mimo to uważam, że nie można go pominąć w podróży po Meksyku. Ponad wzniesionymi poprzez Indian budowlami góruje bowiem katolicka świątynia wzniesiona na gruzach jednej ze świątyń pogańskich, a jakby tego było mało – do jej budowy użyto materiałów z gruzów budynków z Mitla. Efekt jest niesamowity, choć ta historia jest raczej smutna. No cóż… To tylko jeden z wielu przykładów w historii świata gdy jedna religia wyrastała na gruzowisku z zupełnie innej.

Mitla

 Na dziś to wszystko. Mamy nadzieję, że ten wpis okaże się być dla Ciebie przydatnym podczas podróży lub w czasie szukania inspiracji. A może już byłeś w Meksyku i coś zupełnie innego trafiło w Twoje gusta? Podziel się tym z nami!

3 Dziękujemy!

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. scdsec napisał(a):

  Jakie strefy archeologiczne???

  STANOWISKA ARCHEOLOGICZNE.

  Takie rzeczy to macie nawet na wikipedii.

  Grupa archeologia na facebooku to wysoko postawiona poprzeczka. Jeśli chcecie się wykazać i żeby ktoś to przeczytał to musicie się bardziej postarać. Tu nikt jednym zdjęciem i krótkim opisem się nie zachwyci. Ci których to interesuje znają to na wylot, ci których to nie interesuje nawet na to nie rzucą okiem. Tu trzeba czegoś więcej..

  • Ines Wędrówka Ines Wędrówka napisał(a):

   Hm… Mój przewodnik podaje na przemian „strefy” i „stanowiska”, biura podróży również używają tych terminów zamiennie, a wpisując hasło w google ciężko odnieść wrażenie, że popełniłam błąd aż tak wielkiego kalibru. Nie mniej tego zmieniam, bo być może „STREFY” to naciągnięcie z mojej strony. Dziękuję za zwrócenie mi uwagi.

   Ten wpis jest jedynie skromnym zestawieniem kilku miejsc i propozycją skierowaną głównie do turystów chcących zaplanować swoje dwutygodniowe wakacje w Meksyku, a nie do osób zajmujących się archeologią. Wydawało mi się, że dość wyraźnie jest to odczuwalne gdy czyta się tekst tego posta.

   Jeśli chcesz czegoś więcej zapraszam Cię do przeczytania znajdujących się na tym blogu artykułów, a nie zestawień. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 2. Bogna napisał(a):

  Oj, jak ja Wam zazdroszcze! Ameryka Poludniowa to oprocz Norwegii moje wielkie marzenie.

 3. Nisia napisał(a):

  Super! W październiku wybieram się do Meksyku i mam w planach zwiedzać podobne miejsca. O tym ostatnim nie słyszałam, więc dzięki! Kolejny punkt, który można dopisać do podróży. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *