Niekomercyjny

DWÓR W RYBNICY. Faktem jest, że ocalał…

Dwór w Rybnicy jest bardzo ciężki do zidentyfikowania pod względem historycznym. Nie znalazłam o nim zbyt wiele informacji. Może to i dobrze. Mogłoby się przecież okazać, że kamień węgielny tego obiektu to pozostałość po wiekowej budowli, o wartości bezcennej historycznie. I serce znowu zaczęłoby pękać…

dwór w Rybnicy

Tak to już jest z zabytkami. Jedni je chronią, inni bagatelizują. Po czasach zawieruchy wojennej, po roku 1945, obiekt ten nie był żadnym cennym reliktem przeszłości. Ludzie po wojnie osiedlili się tutaj, w Rybnicy niedaleko Wrocławia, zaczęli się organizować, a pałac przypominał im o tym, jak dobrze żyło się tutaj Niemcom. Był też on wypełniony cennymi przedmiotami, a więc zapewne szybko się one upłynniły. Następnie buszujący w tej miejscowości, ówczesny „jaśnie pan” PGR, przejął dawną rezydencję burżujów i ulokował w nim własnych robotników. I tym sposobem cukierkowy, luksusowy, poniemiecki dwór w Rybnicy z wieżyczką, w stylu wówczas określonym, zaczął mutować. Ale to był dopiero początek, ponieważ już w latach siedemdziesiątych PGR urządził tam plac budowy i rozpoczął się wielki remont. Po tych zabiegach pałacyk przestał być sobą od środka. Po latach zaczął również zmieniać się zewnętrznie.

dwór w Rybnicy

Pałac kontrastów

Dzisiaj to prawdziwe „dzieło sztuki” architektonicznej. Połączenia godne podziwu. Wszystkie chwyty dozwolone. Z jednej strony totalna ruina, a z drugiej dla szokującego kontrastu schody ażurowe, metalowe, a nad nimi paskudny daszek z pleksy. Mam na myśli szkło akrylowe, takie przezroczyste, sztuczne tworzywo z polimeru.

dwór w Rybnicy

Całości dopełniają akcenty z innej epoki. Resztki gzymsów, blanki przy zwieńczeniu wieży, taras w cieniu dwóch grochodrzewów, rosnących przy drodze, stare drzwi – już bez portalu, ale z resztką tralek z balustrady.

dwór w Rybnicy

Nawet studnia się zachowała.

dwór w Rybnicy

Dwór w Rybnicy

Wiem, że w połowie XIX wieku rezydencja należała do Johanna Ernsta Fischera. Potem z niewyjaśnionych przyczyn dwór w Rybnicy dostaje się w ręce familii Hielscher, i wówczas to podejmowane są kroki związane z przebudową obiektu.  To świadczy o tym, że jego wygląd mógł wtedy zmienić się diametralnie. Pałacyk jest z lekka baśniowy. Takie budowle powstawały w pewnym okresie na Dolnym Śląsku, naśladując styl Tudorów. Imitowały one cechy fortecy i miały określać królewski styl na modlę angielską. Jest więc bardzo prawdopodobne, że wcześniej dwór w Rybnicy miał bryłę dostoją i szlachetnie wyrzeźbioną. Bez tych wystrzałowych dodatków nie z tej ziemi. Przy dworze, po drugiej stronie ulicy znajdował się dawny folwark. Budynki jego zachowały się, i jest to widok równie smutny jak widok pałacu. Za dawną rezydencją znajduje się niewielki park dworski. Podobno nie ma tam już czego szukać. Nie trudno w to uwierzyć, kiedy ogląda się całą resztę, z której w sumie również niewiele zostało.

dwór w Rybnicy

Rybnica niedaleko Wrocławia

Rybnica nie zachwyciła nas swoim zabytkowym skarbem. Pałac jest zamieszkały, wstęp do niego wzbroniony, bryła jego zniekształcona i smutna.

dwór w Rybnicy

Trudno powiedzieć, czy cieszy mnie fakt, że ocalał. Park bez atrakcji. Dawny majątek ten został pochłonięty przez czasy, którym musiał służyć. Nie mogłam nigdzie zajrzeć, niczego odkryć i nawet do żadnej konkretnej historii o tym miejscu dokopać się nie dałam rady.

dwór w Rybnicy

Dwór w Rybnicy to jedno z tych miejsc, które zawsze było ciche i mało o nim w świecie słyszano. Są takie czarne dziury w dolnośląskich wioskach. Wtedy pozostaje tylko wyobraźnia… 

dwór w Rybnicy

Do wsi tej przyjechałyśmy rowerami. Przybyłyśmy tam o zachodzie słońca. Miejscowość tonęła wówczas w jego ciepłym świetle. Na ulicy nie spotkałyśmy nikogo. Nawet psy się tam samopas nie błąkały. Wszędzie dokoła widać było sypiący się tynk, dziury w dachach i starość…

dwór w Rybnicy

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
7
OK
8
Kocham to!
1
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Niekomercyjny

0 %