To był piękny, ciepły, wiosenny dzień — 25 marca. W moim mieście, w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej, jeszcze godzinę przed rozpoczęciem uroczystości trwały ostatnie próby na scenie. Przybyliśmy wcześniej, aby rozłożyć sprzęt do filmowania, przygotować się do kręcenia wywiadów i zorientować w terenie. Tym razem to nie góry, urbex i las, ale przyznanie certyfikatów „Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca” i przy okazji niesamowite wydarzenie kulturalne. Posłuchajcie!

Naszym zadaniem było zarejestrowanie wielkiej Gali wręczenia certyfikatów Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca. Przywitał nas Jarosław Paczkowki, prezes Stowarzyszenia i pomógł nam się zorganizować. Dostaliśmy osobne pomieszczenie, gdzie rozpakowaliśmy sprzęt i podzieliliśmy między siebie obowiązki. Po korytarzach budynku niosła się muzyka dochodząca z sali widowiskowej. Atmosfera panująca tuż przed Galą bardzo mi się udzielała. Czułam ogromny dreszcz emocji.

Prezes Stowarzyszenia, Jarosław Paczkowski

Efektem naszej obecności na gali ma być również film, który niebawem pojawi się w internecie. Nagrania już wylądowały na naszym dysku i szykują się do zmontowania!

Złapany podczas pracy!

Tuż przed wielką Galą

Czas pozostały do rozpoczęcia uroczystości wykorzystałam po swojemu. Przysłuchiwałam się rozmowom, obserwowałam organizatorów i powoli przybywających gości. Zbierałam informacje i syciłam zmysły. Wyczuwałam całą sobą, że to wydarzenie ma duszę.

Początkowo puste miejsca przy pięknie zastawionych stołach, powoli zaczęły być zajmowane przez pojawiających się gości. W pomieszczeniu słychać było gwar ożywionych rozmów. Pachniało kawą. Dostrzegałam uśmiechy na twarzach, powitania, gesty przyjaźni. W oczy rzucała się elegancka garderoba przybyłych. To były chwile wielkich emocji, ponieważ tego dnia zaplanowano wręczyć certyfikaty najlepszym z najlepszych…

W tym roku Stowarzyszenie Kraina Łęgów Odrzańskich pierwszy raz w swojej historii wyróżniło swoim znakiem lokalnych producentów, usługodawców i rękodzielników. Ludzi kreatywnych i pasjonatów. Dwudziestego piątego marca 2022, na uroczystej Gali w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej, rozdano 48 certyfikatów. Wszyscy nagrodzeni związani są z regionem. Tu mieszkają, pracują i tworzą.

Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca. Dla kogo certyfikaty?

Byłam prawdziwie zaskoczona, kiedy prezes Jarosław Paczkowski zapraszał na scenę laureatów po odbiór certyfikatów, a ja dokładnie wiedziałam skąd przybyli. Znam większość tych miejsc, które zostały wyróżnione. Pasieki, winnice, uprawy, sady, muzea, zagrody, warsztaty rękodzielnicze, noclegownie. Mijam je po cichu, przejeżdżając rowerem tuż obok, podczas moich całodziennych wędrówek dolnośląskich z Frutkowskim w koszyku. To wyjście na scenę wśród oklasków było ukoronowaniem pasji i pracy ludzi, którzy postanowili zawalczyć o ten znak jakości dla swojej działalności.

Wśród licznych ofert do znaku, które wpłynęły w związku z tą okolicznością, wytypowano 48. Członkowie Kapituły — Justyna Tracichleb, Joanna Krasowska,  Agnieszka Kogutek, Anna Wysocka – Gazda, Jarosław Paczkowski, Rafał Plezia, Andrzej Ruszlewicz, Jacek Zygmunt — wybierali najlepszych z najlepszych. Kategorie obejmowały kolejno produkty spożywcze nieprzetworzone, przetworzone, rękodzieło i rzemiosło, usługi edukacyjne i kulturalne, gastronomiczne, noclegowe, turystyczne i rekreacyjne oraz wydarzenia. Podczas selekcjonowania ofert pod uwagę brane były przede wszystkim jakość i unikatowość. Istotną rolę odgrywały również ścisłe powiązana z regionem.

Wino i śpiew

Uroczyste wręczanie certyfikatów przerywane było muzyką i poczęstunkiem. Na stołach znajdowały się przekąski, wino oraz różne rodzaje ciast i kawa.

Nie zabrakło trunków z Winnicy Jaworek, miejsca z niesamowitą historią!

Na scenie działy się prawdziwe cuda. Melodie wypełniały salę widowiskową. Sopran Moniki Gruszczyńskiej powalał na kolana. Na skrzypcach publiczność uwodził Radosław Burliński, a na pianinie — Andrzej Bielski. Trio prawdziwie zagrało mi na emocjach. Wybrane utwory pasowały bardzo do Nieustannego Wędrowania, gdzie spoglądanie w przeszłość jest na porządku dziennym. Pani Monika śpiewała między innymi – „Jak za dawnych lat”. „Już nie zapomnisz mnie”, „Tango Milonga”, „Odrobina szczęścia w miłości” i (bis) walc Barbary „Noce i dnie”.

Radosław Burliński, skrzypce
Andrzej Bielski, piano

Wszystkich zachwycił operowy głos

Koncert podzielony był na trzy części. Za każdym razem wokalistka prezentowała się publiczności w innej kreacji. Jej głos i uroda w zestawieniu ze znanymi wszystkim melodiami, jak również niesamowita naturalność i świetny kontakt z publicznością, niezaprzeczalnie porywały widzów. Muzycy uczynili Galę magicznym wydarzeniem, które z całą pewnością przejdzie do historii Stowarzyszenia Krainy Łęgów Odrzańskich.

kraina łęgów odrzańskich poleca

Produkty, usługi oraz wydarzenia wyróżnione podczas Gali wręczenia znaku Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca, od tej chwili będą kojarzyć się z dobrą marką, której gwarancją jest certyfikat. To był powód do radości i świętowania, dlatego w tamtym dniu wszyscy nowi posiadacze ZNAKU byli w wyśmienitych humorach!

Uroczystość była udana. Organizatorzy Gali pokazali klasę, co w widoczny sposób przełożyło się na wysoki poziom imprezy. Widać było to najwyraźniej po koncercie, kiedy to na scenę wychodzili wszyscy zaproszeni, aby zrobić pamiątkowe, wspólne fotografie.

„I ja tam z gośćmi byłam, miód i wino piłam”

PS: Gala była imprezą zamkniętą, ale za to certyfikowane firmy, usługodawcy i rękodzielnicy, pozostają otwarci na wizyty wszystkich chętnych. Co najważniejsze, są oni obecni tuż obok szlaków wędrówek Nieustannego. W naszych przyszłych opowieściach będziemy częściej wspominać o tym, że w danym regionie można wybrać się na spływ kajakiem, skosztować pysznych miodów, lub zachwycić się unikalną ceramiką.

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
1
OK
1
Kocham to!
1
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca, wręczano na początku 2022 roku na uroczystej gali. Wtedy certyfikat otrzymała również, między innymi Pasieka […]

Kategoria:Lifestyle

Sprawdź: