Naturalny

GÓRA RADUNIA – Depcząc Druidom po piętach…

Góra Radunia wchodzi w skład Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Jest niewielka, jej wysokość to 573 m n.p.m. Prowadzą na nią trzy poważne górskie szlaki. Nie pamiętam jaki kolor miał ten, którym tam wchodziłam, ale to było od Przełęczy Tąpadła. To wypiętrzenie nie jest jedynie górą. To również dawne miejsce kultu Druidów.

Góra Radunia

Chodzisz sobie człowieku po lesie w górach, a potem okazuje się, że składano tam ofiary i zbierano się na narady w duchu pogańskich obrządków. I to właśnie kocham najbardziej w podróżach. Pojechałam sobie pewnego popołudnia na kawę na Radunię, a znalazłam tam duchy Druidów.

Góra Radunia

Góra Radunia położona jest niedaleko Wrocławia.

To raptem 25 kilometrów na południowy zachód od tego miasta. Góra ta obraca się w nie byle jakim towarzystwie. Tuż obok niej dumnie wdzięczą się turystyczna Ślęża i Wieżyca ze swoimi słynnymi punktami widokowymi.

Góra Radunia

A między nimi przełęcz nazwana od wioski Tąpadła. Na Radunię nie trzeba wybierać się z plecakiem i wałówką. Wchodzi się na nią w czterdzieści minut.

Góra Radunia

Nie wybrałam się tam po tę historię. Chciałam jedynie napić się kawy z przyjacielem i odetchnąć w niedzielne popołudnie. A wyszło jak zawsze.  A więc teraz posłuchajcie…

Góra Radunia

Góra Radunia.

To rezerwat przyrody. Faktycznie natura tam chwyta za serce swoim urokiem. Lasy są raczej mieszane. Sporo  dębów i brzóz. Wytyczono tam szlaki przyrodnicze i turystyczne oznaczone tabliczkami informacyjnymi.

Góra Radunia

Sporo tam info o starożytnych wałach kultowych. Ale my pomijamy to wszystko! Do diabla z tymi wszystkimi turystycznymi wabikami! Skoro to miejsce kultu księżyca i praktyk religijnych Druidów to wystarczy tylko tu pobyć aby poczuć, że to miejsce jest wyjątkowe.

Góra Radunia

Lubie góry. Kocham je wszystkie.

Duże, bardzo duże i małe…

Góra Radunia

Podobają mi się górskie klimaty. Lubię zmęczyć się i spocić na szlaku żeby na szczycie góry pooddychać powietrzem, które zarezerwowane jest tylko dla nielicznych. Dla tych, którym chciało się wejść  na szczyt.

Góra Radunia

Góra Radunia od lat mnie wabiła, ale że stoi tak blisko Ślęży, to zawsze, kiedy przybywałam w te okolice wybierałam szlaki Ślężańskie. Może dlatego, że kocham Ślężę, a może dlatego, że szlaki jej są bardziej atrakcyjne turystycznie?  Niewysoka Radunia długo czekała na moją wizytę. Ale w końcu przybyłam…

Góra Radunia

Sanktuarium księżyca.

Radunia jest drugą co do wielkości górą w Masywie Ślęży. W trzynastym wielu nazywano ją Radnyną. Wiele lat potem – Sępią Górą, co dziwne jest przez wzgląd na fakt, że w Polsce raczej sępów na wolności się nie spotyka. Podobno archeolodzy znaleźli tu ślady bytności człowieka z neolitu, czyli nawet w maxie do czterech tysięcy lat p.n.e.

Góra Radunia

Był to topór z kamienia i kilka naczyń. A w epoce żelaza na szczycie Raduni powstał wał, który otaczał miejsce święte.

Góra Radunia

To tam właśnie czczono bóstwo księżyca. Na zboczu Raduni znajdują się źródła, które być może są związane z tym kultem. I tam archeolodzy znaleźli tajemnicze przedmioty z brązu, które pasują do naszych wyobrażeń obrządków rytualnych. Góra Radunia jest nieco młodsza do Ślęży, ale nie ustępuje jej w religijności. Mało jednak mówi się o niej, ponieważ jako niższa i mniej turystyczna znika w cieniu prześwietnego dolnośląskiego Olimpu.

Góra Radunia

Dziś nie jest już świętą górą i w porównaniu ze Ślężą,  jest raczej rzadko odwiedzana. Mnie to cieszy, ponieważ lubię takie samotnie. Cisza, czyste powietrze, w oddali mglista panorama Gór Sowich. Wiatr we włosach, ziemia ciepła od słońca i duchy Druidów. Paprocie, które być może kwitną tutaj w noc Kupały…

Skały i leśne polany pełne tajemnic. 

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
38
OK
21
Kocham to!
10
Nie mam pewności
0
Takie sobie
1

Komentarze zamknięte.

Kategoria:Naturalny

0 %