Lifestyle

KOLOSEUM W RZYMIE — Amfiteatr śmierci…

Dziś nazywamy go Koloseum. Nazwa ta ma początki w średniowieczu, jednak budowano go jako Amfiteatr Flawiuszów. Obiekt ten w czasach, w których powstał, nie miał sobie równych. Cudem jest, że choć niekompletny — przetrwał do dziś — nie dziwi więc, że Koloseum w Rzymie znajduje się na liście siedmiu cudów świata, gdyż to namacalny dowód na to, z jakim rozmachem budowano wówczas w Wiecznym Mieście.

bilet do Koloseum

Koloseum w Rzymie

To świadectwo potęgi Rzymu zaczęto budować w 70 roku naszej ery. Jego wzniesienie polecił cesarz Wespazjan, który wpadł na pomysł stworzenia amfiteatru w celu przypodobania się ludowi rzymskiemu. Miało to umocnić jego pozycję, bo jak wiadomo, w Rzymie głos tłumu bardzo się liczył. Chciał więc być podziwianym i kochanym jeszcze bardziej, choć już wcześniej dał się poznać jako pogromca Żydów, których powstanie stłumił w Palestynie, za co go uwielbiano. Wespazjan – pierwszy w dynastii Flawiuszów posiadał spore środki potrzebne do budowy i dysponował darmową siłą roboczą w postaci niewolników. Stać go więc było na podobny rozmach i w roku 80 uroczyście otwarto w Rzymie amfiteatr ku rozrywce i zabawie dla tłumu.

Koloseum w Rzymie

Lud szalał z radości, kiedy podczas pierwszych igrzysk na arenie ginęli gladiatorzy. W tym czasie Koloseum tonęło w krwi około 1000 ludzi i kilku tysięcy zamordowanych tam dzikich zwierząt. Ale był to dopiero początek, bo miejsce to przez kolejne wieki stało się rajem dla ludu rzymskiego, który uwielbiał te krwawe rozrywki. Tylko tam – nawet najbiedniejszy mógł zdecydować o tym czy zabić, czy też darować życie.

Koloseum w Rzymie

Amfiteatr ma kształt elipsy

W jego podziemiach znajdowały się klatki dla dzikich zwierząt, zbrojownie i pomieszczenia dla idących na śmierć gladiatorów. Miejsca na widowni były podzielone według statusu społecznego, a nawet według płci. Najgorsze miejsca – czyli te najbardziej oddalone od centrum wydarzeń zajmowali niewolnicy, biedacy i kobiety. Oczywiście kobiety z plebsu. Widownia w Koloseum mieściła ogromne tłumy. Przeważnie brakowało miejsca dla wszystkich zainteresowanych, choć miejsc siedzących zaprojektowano tam z 50 tysięcy i dodatkowych kilka tysięcy miejsc stojących. Osiemdziesiąt bram otwierano dla tłumu, kiedy rozpoczynano igrzyska.

Koloseum w Rzymie

Nie myślcie jednak, że to, co dziś tu widzimy to choćby namiastka świetności tego miejsca. Mało tu teraz szczegółów z tamtego okresu w dziejach. Amfiteatr płonął wiele razy. Jego ściany kruszyły się podczas licznych trzęsień ziemi. Po 1300 roku powstała na jego terenie kopalnia kamienia.

Koloseum w Rzymie

Aż wreszcie papież Benedykt IV w 1744 głosił Koloseum symbolem męczeństwa chrześcijan. I od tamtej pory to miejsce zostało uznane za jedno z najważniejszych w Rzymie. Wieczne Miasto i Koloseum są nierozerwalnie ze sobą związane areną… tym razem turystyczną.

Koloseum w Rzymie

Podatek od moczu

A teraz mała ciekawostka na temat pomysłodawcy wybudowania Koloseum. Otóż Wespazjan był wielkim władcą Imperium. Rządził z rozwagą i przywrócił Rzymowi stabilność. Jednak ludzie mu współcześni znali go przede wszystkim jako cesarza, który wprowadził podatek od moczu. Innymi słowy, zabronił sikać za darmo. Do dziś w niektórych miejscach na świecie publiczne toalety noszą jego imię. Jeżeli we Francji przy wejściu do wychodka przeczytacie – vespasiennes, oznacza to, że to na cześć wielkiego budowniczego Koloseum. Jeżeli we Włoszech znajdziecie wychodek z napisem – vespasiani, to również ku jego pamięci. Nawet w Rumunii cenią go bardzo i przed toaletą publiczną napisano vespasiene. No cóż… wielkich tego świata czas docenia.

Koloseum

Koloseum w Rzymie to obowiązkowe miejsce do zwiedzenia, kiedy odwiedza się to miasto. Warto odczekać swoje w kolejce i wejść między mury amfiteatru. Miejsce to jest pełne cierpienia i radości, które na tej arenie i na widowni stawały się jednością. W Koloseum odbywały się spektakularne widowiska. Walczono grupowo, inscenizowano bitwy morskie, odbywały się tam walki gladiatorów i publiczne egzekucje. Szczuto tam i męczono zwierzęta.  A tłum szalał z radości…

Koloseum w Rzymie

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
3
OK
1
Kocham to!
2
Nie mam pewności
0
Takie sobie
1
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Lifestyle

0 %