Sponsorowane

Fascynuje cię Kraj Kwitnącej Wiśni? Oto książki o Japonii, które musisz przeczytać!

Myśląc o Japonii, mimowolnie przychodzą na myśl historie o samurajach i gejszach. Kraj Kwitnącej Wiśni zachwyca pod licznymi względami. Amatorzy orientalnej kuchni znajdą tam dla siebie wiele smakowitych propozycji: od ramen, aż po oryginalne sushi! Osoby spragnione niezwykłych podróży z całą pewnością docenią tętniące życiem Tokio, albo miasta takie jak Kioto, czy Osaka. Nie zabraknie tam również atrakcji dla miłośników wszelkiego rodzaju sztuk pięknych oraz architektury. 

Pamiętajmy, że świat można poznawać na różne sposoby. Czasami wymaga to wejścia na pokład samolotu, a innym razem tego, aby wygodnie rozsiąść się w fotelu i sięgnąć po prostu po książki o Japonii. Oto kilka tytułów zasługujących na uwagę!

Zmierzch — Dazai Osamu o powojennej Japonii

Ta niesamowita powieść została po raz pierwszy w 1947 roku. Autor przedstawił w niej rzeczywistość Japonii w czasach powojennych oraz historie Kazuto, która razem z chorującą matką muszą przeprowadzić się z Tokio na wieś, aby wyczekiwać tam powrotu brata walczącego wówczas na froncie. 

To nie jest jedna z tych ładnych opowieści. Osamu poświęcił wiele czasu na opisanie problemów, z jakimi zmaga się cierpiąca z powodu słabego zdrowia matka. Na kartach tej książki o Japonii bezpardonowo przedstawiono depresję i traumę chłopca po odbyciu służby wojskowej oraz to, że z ich powodu zaczął sięgać po używki. To opis inny od tych spotykanych w przewodnikach. Z pewnością jest to propozycja dla wszystkich pragnących zgłębiać tajniki historii tej części świata.

Krzysztof Dopierała o Japonii

Nie ma wątpliwości co do tego, że Japonia jest miejscem, gdzie tradycja i nowoczesność mieszają się ze sobą w idealnych proporcjach. Widać to we wszystkich aspektach życia, od kuchni, aż po budynki wyrastające przy ulicach. 

Właśnie o tym w swojej książce pisze Krzysztof Dopierała. Porusza on liczne wątki historyczne, ale także opowiada o współczesności. Zdecydowanie jest to tytuł dla wszystkich chcących dowiedzieć się, jaki naprawdę jest Kraj Kwitnącej Wiśni i jednocześnie zaplanować swoją podróż po jego ścieżkach. Po ten przewodnik zdecydowanie warto sięgnąć!

Czysty wymysł. Jak japońska popkultura podbiła świat

To pierwsza książka, która kompleksowo porusza temat japońskiej popkultury. Jej tytuł nawiązuje do słów Oscara Wilde’a, jaki określił ten kraj mianem „czystego wymysłu”. Zdecydowanie była to słuszna uwaga, ponieważ w istocie Japonia jest krainą niemal baśniową. Choć tamtejsza kultura jest tak odległa od naszej europejskiej, to jednak chyba nie ma pewnie człowieka, jaki nie słyszał o emoji, karaoke, mangach i pokemonach. 

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących Japonii, jednak z zupełnie innej perspektywy niż zwykle. Zamiast o miejscach zasługujących, aby je zwiedzić, dowiesz się, od czego zaczęła się historia Hello Kitty oraz czym właściwie jest kawaii. 

Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet

Świat Japonek nie jest szczególnie oczywistym miejscem. Wiele osób sądzi, że są to opanowane kobiety, ubierające na siebie idealne kimona i utrzymujące w domach rodzinną atmosferę. Rzeczywistość niestety nieco rozmija się z tym wyobrażeniem. Tak naprawdę w życiu japońskich kobiet jest mnóstwo stresu, ograniczeń oraz konwenansów, jakich muszą one przestrzegać nierzadko wbrew swojej woli. 

O wszystkich tych kwestiach w swojej książce pisze Karolina Bednarz. Ukazuje ona Japonię z zupełnie innej perspektywy i nie boi się krytykować tego, co jej zdaniem nie jest takie, jakie być powinno. Autorka celnie wskazuje na wszelkie trudności i wyzwania, z jakimi każdego dnia mierzą się Japonki i pokazuje tym samym, jak silnymi i niezwykłymi są osobami. Jednak choć wciąż z godnością znoszą one swoje boleści, coraz częściej próbują podnosić przeciwko nim bunt.

Dzięki takim publikacją mamy szansę przyjrzeć się państwom, miejscom i mieszkającym tam ludziom z bliska poznając ich niezwykłe historie. Wszystkie książki o Japonii wymienione powyżej, a także wiele innych można kupić w sieci Empik.

Materiał został opracowany we współpracy z naszym partnerem i jest to artykuł sponsorowany. Użyte zdjęcia pochodzą z Pexels.com.

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
0
OK
0
Kocham to!
0
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Sponsorowane

0 %