Komercyjny

KULT MARYJNY – Matka Boska Osobowicka.

Wszyscy znają te najsłynniejsze oblicza Matki Boskiej. Częstochowska, Licheńska, Ostrobramska. I znane w świecie miejsca, w których kult maryjny skupia rzesze wiernych i turystów. Chrześcijanie uwielbiają wybierać się na pielgrzymki do Matki Najświetniejszej. I my również przy każdej okazji odwiedzamy słynne sanktuaria maryjne. Dla podróżnika takie miejsca są niezaprzeczalnie zajmujące. Dziś opowiemy o miejscu, gdzie wielbi się Matkę Bożą, ale ten kult maryjny nie jest znany w świecie. Będzie to wpis poświęcony Matce Boskiej Osobowickiej.

To przez czysty przypadek trafiłyśmy na tamto wzgórze. Byłyśmy na długim spacerze najpierw wzdłuż Odry, a potem na obrzeżach miasta. Wrocław jest wielki i bardzo interesujący, i choć lubimy jego tętniące życiem serce, które bije na przepięknym wrocławskim rynku, to czasem uciekamy od tego gwaru na jego dzikie i mało znane peryferia.

Miejsce akcji – Psie Pole. Osobowice.

I tak beztrosko maszerując starą, brukowaną drogą wśród pól, doszłyśmy do niewielkiego wzgórza, które mocno nas zainteresowało. Na wzniesieniu tym stała kapliczka albo niewielki kościółek. Miejsce to okazało się być niezwykle ciekawym, dlatego też nie potrafiłyśmy przejść obok niego obojętnie. Postanowiłyśmy prześwietlić temat, choć tamtego dnia nie miałyśmy w planach niczego więcej, poza relaksacyjnym spacerem za miasto. 

kult maryjny

Osobowice to pięknie położone osiedle we Wrocławiu.

Kiedyś było niezależną miejscowością, dziś należy do dzielnicy Psie Pole. Historia zaprowadziła nas do źródeł z takimi informacjami.

W 1242 roku Anna, żona Henryka Pobożnego podarowała Osobowice siostrom zakonnym od  św. Klary. Wówczas już Anna była wdową i ten fakt mocno wpłyną na jej działania w celach religijnych. Starała upodobnić się do św. Jadwigi Śląskiej. Zrzuciła z siebie książęce szaty i nosiła zakonne habity. Wyprowadziła się również z zamku książęcego. Lubiła przebywać w klasztornych murach wśród sióstr zakonnych. Była też blisko swoich dzieci i brała czynny udział w rządach, doradzając swoim synom. Dzięki niej właśnie Osobowice stały się własnością klasztorną i od tego czasu mieszkańcy tych ziem rodzili się i umierali w duchu głębokiej religijności.

kult maryjny

Górka Kapliczna. 

I stało się tak, że urodził się na tych ziemiach kilka wieków później artysta kochający rzeźbić w drewnie. Wyrzeźbił wówczas figurkę, która przedstawiała Najświętszą Panienkę.  Niedługo potem ktoś przymocował rzeźbę do drzewa rosnącego przy wzniesieniu, do którego tamtego dnia dotarłyśmy. Dziś wzgórze nosi nazwę Górki Kaplicznej i żywe są tam modlitwa i kult maryjny, ale w tamtych czasach jeszcze nikt go tak nie nazywał. Był to bowiem XVII wiek i nasza historia dopiero zaczynała się rodzić.

kult maryjny

Matka Boska Osobowicka.

I wtedy w tym miejscu zaczynały się dziać rzeczy niesamowite. Opowiadano historie o ludziach, którzy modlili się pod figurą na drzewie i w cudowny sposób odzyskiwali zdrowie.  Po niedługim czasie siostry Klaryski postanowiły podkreślić wartość cudownych uzdrowień i wybudowały na wzgórzu drewnianą kapliczkę, w której zaczęto czcić Matkę Bożą, od tamtego czasu zwaną Osobowicką. Czasy zaczęły się zmieniać. Prusy w 1810 roku zagarnęły dobra klasztorne również na tym terenie. Osobowice stały się folwarkiem, który został kupiony przez osobę prywatną. Nowi właściciele wsi uszanowali jednak miejsce dawnego kultu i ufundowali na wzgórzu nową, tym razem murowaną kaplicę pod wezwaniem Nawiedzenia Matki Boskiej na Wzgórzu.

kult maryjny

Od tego czasu minęło bez mała 200 lat i pomimo zawirowań w historii, na wzgórzu ciągłe żywy jest kult maryjny. Nadal czci się tam Matkę Boską Osobowicką. Kapliczka jest niewielka i urokliwa. Z tarasem do nabożeństw pod gołym niebem. Tuż obok stoją rzędy ławek dla wiernych. W małym parku za kościołkiem, znajdują stacje drogi krzyżowej.

kult maryjny

Kiedy my odwiedziłyśmy to miejsce, nie odbywało się tam nabożeństwo i nie spotkaliśmy tam ani duchownych ani wiernych. Nie miałyśmy więc okazji wejść do świątyni. Jednak wiemy na pewno, że miejsce to jest bardzo żywe religijnie. Świadczą o tym ogłoszenia duszpasterskie przy kaplicy. Wzgórze jest też miejscem pielgrzymek. Kult maryjny w tym miejscu jest więc ważny dla mieszkańców Osobowic, choć kapliczka mała, wzgórze nie wysokie – za to wiara wielka.

 

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
6
OK
6
Kocham to!
3
Nie mam pewności
0
Takie sobie
1
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Komercyjny

0 %