Sponsorowane

Nóż składany na survival i nie tylko

Nóż składany to bardzo popularny produkt, zwłaszcza dla miłośników survivalu, ale nie tylko. Niewielki nóż składany sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Jakie są jego największy zalety i jak kupić najlepszy nóż składany? W tekście, który prezentujemy poniżej, znajdziesz wiele praktycznych porad i cennych wskazówek na ten temat. 

1. Co to jest nóż składany? 

2. W jakich sytuacjach przydają się noże składane? 

4. Rodzaj blokady w nożach składanych 

Co to jest nóż składany? 

Nóż składany to inaczej, mówiąc potocznie, folder. Dla osób, które interesują się militariami i survivalem tego typu nóż stanowi niezbędny element wyposażenia EDC. Co to znaczy? EDC, czyli Every Day Carry, to właśnie podstawowe rzeczy, które zawsze nosi ze sobą survivalowiec, ale nie tylko. Coraz więcej osób przekonuje się, że warto mieć ze sobą nóż składany w samochodzie lub po prostu pod ręką. Nóż taktyczny, w przeciwieństwie do klasycznego noża stałego, posiada składaną głownię. Po wykonanej pracy produkt można złożyć i wygodnie, a także bezpiecznie przenosić w kompaktowej formie. To właśnie łatwość przenoszenia jest jedną z największych zalet tego produktu. Inne to na przykład rodzaj ostrza (popularne są te ze stali nierdzewnej). 

W jakich sytuacjach przydają się noże składane? 

Nóż składany przydaje się w bardzo wielu sytuacjach. Narzędzie świetnie sprawdza się podczas remontów, konieczności dokonania nagłych napraw, a także wyjazdów. Na zakup noża taktycznego decydują się nie tylko miłośnicy wypraw survivalowych. Dobrej jakość składany nóż jest przydatny także podczas wypadów nad jezioro, w góry, wyjazdów na biwak, czy w trakcie wczasów pod namiotem. Z pewnością warto się na niego zdecydować, jeśli cenisz wygodę i funkcjonalność. Najlepszy nóż składany może stanowić pewien wydatek, dlatego wiele osób decyduje się na jego zakup podczas różnych akcji promocyjnych. Wśród wyprzedaży bardzo korzystna jest na przykład akcja summer sale

Rodzaj blokady w nożach składanych 

Każdy nóż składany posiada specjalną blokadę, która zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania. Dzięki temu nóż nie zostanie przypadkowo otwarty, na przykład w trakcie przenoszenia. Blokada zabezpiecza także przed przypadkowym złożeniem ostrza w trakcie korzystania z noża. Mechanizmy blokujące są różne, a wybór najbardziej optymalnego zależy od indywidualnych doświadczeń i preferencji. A oto najpopularniejsze blokady, w które może być wyposażony nóż składany. 

1. Back locker – oburęczny system zwolnienia mechanizmu umieszczony jest w grzbiecie rękojeści. Blokada jest bardzo wytrzymała na obciążenia. W trakcie zwalniania mechanizmu palce nie znajdują się na linii ostrza, co jeszcze bardziej zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. 

2. Liner lock – mechanizm blokujący to metalowy, sprężynujący listek, które jednocześnie jest częścią jednego z linersów. Nóż zostaje zamknięty poprzez dociśnięcie kciukiem sprężynującego listka do linersa. 

3. Ultra lock – zasada działania mechanizmu podobna jest do systemu Axis, jednak różni się tym, że kołek ryglujący umieszczony jest w wewnętrznej części rękojeści. 

4. Compression lock – mechanizm uznawany jest za niezawodny i wytrzymały. Składa się ze sprężynującego liścia. Jest on blokowany między rampą na trzpieniu ostrza i kółkiem oporowym. 

5. Axis lock – system polega na ryglowaniu osią blokująca, która dociskana jest przez dwie sprężyny, tzw. omegi. Mechanizm blokujący jest zwalniany po ich odciągnięciu przez osobę użytkującą nóż składany. Działanie jest płynne, a poszczególne elementy noża bardzo wytrzymałe. 

Materiał wraz ze zdjęciami został dostarczony przez naszego Partnera i jest to artykuł sponsorowany.

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
0
OK
1
Kocham to!
0
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
STEFAN

Przydałyby się zdjęcia blokad noży. Od ponad czterdziestu lat używam noża z blokadą i nie wiem jak ona się nazywa.

Inessa Ormańczyk

Akurat tutaj zdjęć takich nie dostaliśmy, a ten artykuł sponsorowany pisał ktoś z zewnątrz. Nic straconego, może kiedyś weźmiemy na warsztat tego typu sprzęt, w sumie dość niezbędny przy nieustannym wędrowaniu… :)

Kategoria:Sponsorowane

0 %