Komercyjny

PAŁAC W MILICZU. Przepis na Sanssouci po dolnośląsku

Pałac w Miliczu to prawdziwe dzieło sztuki, które porównywane było z Pałacem Sanssouci. Takie zestawienie stanowi o jego niezwykłości, klasie i wartości. Rezydencja ta miała niesamowicie wiele szczęścia podczas II wojny światowej, ponieważ prawie w ogóle nie ucierpiała, nie licząc kilku wybitych szyb w oknach.  Pod koniec wojny Rosjanie od razu wprowadzili się do pałacu i urządzili sobie tam komendę wojskową. Wcześniej oczywiście wyrzucili z rezydencji Maltzanów, nie bacząc na to, że to wielcy magnaci byli…

Pałac w Miliczu

Lubię sobie tak pogrzebać w historii i komentować ją po swojemu. To moja wielka pasja. Wyobrażam sobie, jak to mogło wyglądać w tamtej chwili, kiedy panujący w Miliczu od wieków wielcy hrabiowie, którzy w rezydencji swojej przyjmowali takie persony jak Car Aleksander I, Fryderyk Wilhelm III czy książę Carl Johann, szwed, który miał zostać królem, z dnia na dzień musieli pakować się naprędce i ustępować miejsca zwykłym żołnierzom Armii Radzieckiej. To musiało bardzo być bolesne i smutne.

Pałac w Miliczu

Z czego rodziły się takie fortuny?

Podczas mojej wizyty w tym miejscu padło takie pytanie w naszej ekipie. Zaczęłam spekulować, że bogacze zarabiali na swoich interesach. Być może hodowali konie albo uprawiali ziemię…

Ktoś wtedy powiedział tylko dwa krótkie zdania, wcinając się w moje wywody. „Z czego rodziło się takie bogactwo? Z niewolnictwa”.

Pałac w Miliczu

To był swego rodzaju wstrząs. Różnie oceniałam burżujskie czasy i interpretowałam je po swojemu, ale nigdy nie patrzyłam na to w taki sposób. Bo czyż jedna rodzina, w sile nawet kilkudziesięciu osób może pracą własnych jedynie rąk, dojść do takiego ogromnego przepychu? Niewolnicy systemu, którzy, choć dostawali zapłatę za swoją pracę, ledwie wiązali koniec z końcem. To ręce wykorzystywanych pracowników wielkich panów, stawiały ich fortuny w czołówce światowej. Pałac w Miliczu porównywany był do Sanssouci w Poczdamie. Nie ma się co dziwić ostatecznie rosyjskim, prostym, żyjącym w biedzie żołnierzom, że się zirytowali odrobinę…

Pałac w Miliczu

Pałac w Miliczu contra Pałac Sanssouci

Zacznijmy od Sanssouci. Od faktu, że został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mucha nie siada, klękajcie narody, bravissimo! Rokokowe cudo jak z bajki. Królewska rezydencja Hohenzollernów w Poczdamie i słynne jego ogrody tarasowe. Wystarczy! Do tego właśnie obiektu porównywany był pałac w Miliczu. Świadczy to o wielkim bogactwie tego, który w nim zamieszkiwał. To nie był zwykły właściciel wiejskiego majątku, ale prawdziwy magnat.

Pałac w Miliczu

Milicz jako gród istniał już na początku XI stulecia. Był to wówczas Gród Kasztelański. Miał Milicz od samego początku poszanowanie i znaczenie, ponieważ leżał na ważnym szlaku z Wrocławia aż do Bałtyku. W czternastym wieku został  sprzedany Konradowi I, księciu z Oleśnicy. On to wybudował w Miliczu zamek warowny i otoczył go głęboką fosą.

zamek w Miliczu

Kolejne lata przekazują włości milickie z rąk Piastów w ręce niemieckich grafów. W grodzie zaczyna rządzić Kurzbacha. Losy zamczyska pełne były ognia. Warownia przez lata wielokrotnie płonęła, potem była podnoszona z ruin, rozbudowywana i ponownie niszczona. Kiedy w szesnastym stuleciu zamieszkał w nim kolejny właściciel Milicza, zaczęły się wielotetnie rządy Maltzana. Jego rodzina dwa wieki potem podjęła decyzje o budowie pałacu, który stanął niemal naprzeciwko fortecy.

zamek w Miliczu

Pod koniec osiemnastego stulecia zamek w Miliczu płonie po raz kolejny, Malzanowie wyprowadzili się wówczas z niego definitywnie, przenosząc się do niekończonej jeszcze, nowiuteńkiej rezydencji.

Nowe gniazdko Joachima von Maltzana

… było w stylu klasycystycznym. Nie był to jedynie pałac, ale cały kompleks budynków z dziedzińcami. I do tego ogromny park dominialny.

park w Miliczu

Kolejne lata sprawiały, że cały zespół pałacowy rozrastał się i stawał się coraz to bardziej luksusowy i wytworny. Na dziedzińcach jego fontanny, posągi, w parku liczne atrakcje. Sale rezydencji były pełne światła słonecznego za dnia. Wnętrza ociekały bogactwem. Nie mam tyle miejsca na tej stronie mojego bloga, aby opisać tu wszystko, co mieściło się w komnatach pałacowych. Dzisiaj to Zespół Szkół Leśnych.

Pałac w Miliczu

Park dominialny nie ustępował w niczym rozmachowi bryły pałacowej. 50 ha ziemi dostosowanej do wytwornego życia magnata.

park w Miliczu

W modnym wtedy stylu angielskim, bogaty w atrakcje i niezliczone gatunki roślin. Pełen wody, prawdziwie krajobrazowy i urokliwy.

park w Miliczu

Znajdowały się w nim latarnie, bramy…

park w Miliczu

Grobowce…

park w Miliczu

Nie byle kogo, ale rodziny Maltzanów.

park w Miliczu

Znajdowały się tam romantyczne mosty i sztuczne ruiny dla rozwiania nudy.

park w Miliczu

Dziś park służy mieszkańcom Milicza. To wspaniałe miejsce do spacerów i uprawniania joggingu. Malowniczy jest i pełen magii. Ma ponad 200 lat i jest prawdziwym naturalnym zabytkiem.

park w Miliczu

Dolny Śląsk to taka ziemia, na której żyźnie obradzały wszelkiego rodzaju fortuny, które najczęściej uprawiano rękami niewolników systemu. Zarówno te niewielkie, jak i te gigantyczne na dolnośląskim gruncie głęboko zapuszczały korzenie. Dlatego właśnie dziś, dokądkolwiek pojedziesz na Dolnym Śląsku, wszędzie, na wyciągnięcie ręki masz historię, która powala na kolana. W istocie milicki pałac Maltzana jest zachwycającym pomnikiem czasów, które na zawsze przeminęły…

 

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
120
OK
47
Kocham to!
16
Nie mam pewności
8
Takie sobie
4
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Roman Mor

W pałacu od lat 60. XX w. jest Technikum Leśne.

Jack

Ten romantyczny mostek, to najprawdopodobniej dzieło pracowników lokalnego PGR z lat 80-tych XX wieku.
Jedyny mostek, który ma jaszcze coś wspólnego z oryginalnym ogrodem, to ten na wprost fontanny.

Barbara

Ten z lat 80siątych , dawno spruchniał i zgnił .Obecny mostek ? Nie wiem czyje to dzieło , ale jeszcze kilka lat temu był solidnie zrobiony Jak sobie przypominam , tam były tylko dwa mostki . Nie więcej.

Kategoria:Komercyjny

0 %