Komercyjny

BIAŁY PAŁAC W MROZOWIE. Cudo z Dolnego Śląska

Mrozów, jak na dolnośląską wieś przystało, korzenie swoje znajduje w średniowieczu. Pierwszy raz wspomina się o nim w dokumentach A.D 1277. Od tych dawnych czasów miejscowość ta stawała się własnością wielu właścicieli. Rozdawał ją w prezencie Rogatka swoim pupilom i książę Henryk VI, będąc jej panem w latach późniejszych, darował wioskę kolejnemu jej zarządcy. Na początku dziewiętnastego wieku miejscowość ta, uwolniona od mroków średniowiecza zaczęła mocno się rozwijać. Postawiono tu młyn, wybudowano gorzelnię i cegielnię. Powstała na terenie wioski szkoła katolicka. Wybudowano również pałac w Mrozowie.

Pałac w Mrozowie

Pałac w Mrozowie powstał w osiemnastym wieku, i już około roku 1860 został przebudowany, i tak powstała tam ta przepiękna bryła w stylu neogotyku angielskiego. W tak zwanym stylu Tudorów podobna do  pałacu w Prężycach.  

Pałac w Mrozowie

Stoi w otoczeniu pięknego parku, którego największą ozdobą jest staw.

Pałac w Mrozowie

Na terenie tegoż parku znajduje się grodzisko, na środku którego dziś stoi altana. Grodzisko otoczone jest jak niegdyś wodą. Szeroka fosa czyniła je bardziej niedostępnym. Być może to właśnie w tym miejscu stała pierwsza, średniowieczna siedziba właścicieli wioski?

Pałac w Mrozowie

Rezydencja wybudowana została na planie prostokąta. Posiada okazałą wieżę, którą widać z daleka. Baszta zwieńczona niby blankami nadaje budowli cechy majestatycznej warowni.  Była to taka wiejska rezydencja dla szpanu stylizowana na obiekt obrony. Nad głównym wejściem widoczny jest herb, nieco dalej w niszy na ścianie znajdujemy pięknie zachowaną rzeźbę. To rycerz w zbroi, uzbrojony w miecz i tarczę. Prawdziwie jest klimat!

Pałac w Mrozowie

Pałac w Mrozowie jest dziś Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek.

Pałac w Mrozowie

Jest więc to miejsce, do którego osoby postronne wstępu nie mają.

Pałac w Mrozowie

Fotografowaliśmy obiekt zza ogrodzenia. Od drugiej strony wyjście ogrodowe widać jedynie z daleka…

Pałac w Mrozowie

Zabytek jest dziś w doskonałej kondycji. Przed wojną mieścił się tutaj Dom Starości, a po wojnie zadbały o niego siostry zakonne. Niestety nie udało mi się dotrzeć do historii, która opowiedziałby mi o jego budowniczym.

I choć na teren pałacowy nie weszłam, to miło było, choć z daleka popatrzeć na takie cudo.

Kościół w Mrozowie

Świątynia położona jest tuż obok pałacu. Obie te budowle sąsiadują ze sobą od „niedawna”, ponieważ kościołek wybudowano znacznie wcześniej, bo w roku 1686.

Kościół w Mrozowie

Wcześniejsza świątynia powstała tutaj w około 1353 roku, ale zachowały się z niej co najwyżej fundamenty. Barokowy przybytek jest po wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej.

Kościół w Mrozowie

Znaleźliśmy tam resztki dawnego cmentarza. Kilka starych grobów i pozostałości nagrobków. Ogólnie miejsce to wydało się mi pełne pozytywnej energii. Bryła kościoła jest bardzo fotogeniczna, a teren przykościelny zadbany.

Kościół w Mrozowie

Mrozów to wioska położona na terenie Dolnego Śląska, w gminie Miękinia w powiecie średzkim. Tereny, które tę miejscowość otaczają, są zróżnicowane krajobrazowo. Lasy mieszane i pola wiosną żółte od rzepaku, a jesienią złote od dojrzałych zbóż. Malownicze zagajniki i niewielkie pagórki. Do tego wszystkiego w samym środku wioski stoi cudnej urody budowla. Biały pałac w Mrozowie…

Czy wiesz drogi Czytelniku/Czytelniczko, że autorki bloga Nieustanne Wędrowanie napisały książkę? Patrz poniżej. Polecamy!

Artykuł zawiera autoreklamę

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
18
OK
18
Kocham to!
13
Nie mam pewności
2
Takie sobie
1
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Michał Syniec

Ja zahaczyłem Mrozów wracając z Wojnowic – takie trzy perełki na trasie rowerowego wypadu :) – http://wycieczki.msystems.biz/pl/lesnica-wojnowice-mrozow/

[…] Miękinię, Mrozów… […]

Andrzej

Architektem XIX-wiecznej przebudowy pałacu w Mrozowie był najprawdopodobniej Wilhelm Grapow – ten sam, który zaprojektował budynek Dworca Głównego we Wrocławiu.
Trochę na ten temat można znaleźć tutaj https://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/m/2799-mrozow

Kategoria:Komercyjny

0 %