Niekomercyjny

STARY CMENTARZ W GOSZCZU. Nawiedzany przez upiory

Ten stary cmentarz w Goszczu, o którym tutaj Wam dziś opowiem, to miejsce bardzo specyficzne. Widziałam wiele opuszczonych poewangelickich, dolnośląskich nekropoli, każda z nich miała swój niepowtarzalny klimat, ale to cmentarzysko jest prawdziwie przerażające. Posłuchajcie…

Ten cmentarz założony został przez Niemców jeszcze przed I wojną światową. 

stary cmentarz w Goszczu

Na jego terenie wybudowano sporych rozmiarów mauzoleum rodzinne ostatnich i zarazem  najsłynniejszych właścicieli Goszcza – Reichenbachów.

stary cmentarz w Goszczu

Goszcz słynie do dziś z przepychu dawnych lat. Sporo zostało tam śladów przeszłości. Ruiny wspaniałego pałacu, który spłonął pod koniec II wojny światowej, budynki gospodarcze, wspaniały dziedziniec i jego trzy słynne bramy.

stary cmentarz w Goszczu

Za pałacem założony został ongiś wspaniały park krajobrazowy, z wodą w centralnej swojej części i ruiną amfiteatru. W bezpośredniej bliskości zabudowań nadal stoi zdewastowany kościół należący dawniej do rodziny bogaczy. Legendarnej palmiarni już nie ma. W lesie, za wioską stał jeszcze jeden pałacyk. Była to prawdopodobnie budowla myśliwska. Tak zwany letni dworek. Wybudowano go z drewna, a więc łatwopalny był. A skoro tak, to jakiś piroman wykorzystał ten słaby jego punkt i dziś nie wiemy nawet jak budynek ten wyglądał. Został po nim jedynie popiół, który powrócił do ziemi…

stary cmentarz w Goszczu

Stary cmentarz w Goszczu

Oprócz wszystkich wymienionych wcześniej śladów przeszłości, w Goszczu znajduje się stara, zdewastowana nekropolia.

stary cmentarz w Goszczu

W mauzoleum Reichenbachów, w podziemiach jego spoczywają resztki z resztek członków tejże rodziny bogaczy, a wokół krypty – mnóstwo sponiewieranych miejsc pochówków.

stary cmentarz w Goszczu

Dziś grobowiec jest zabezpieczony i nie sposób dostać się do jego wnętrza.

stary cmentarz w Goszczu

Mauzoleum istnieje na tej ziemi umarłych od 1886 roku. Cmentarz jest znacznie starszy od tego grobowca, ale otaczające go nagrobki wydają się być mu w większości współczesne.

stary cmentarz w Goszczu

Zanim zamurowano kryptę, grobowiec był plądrowany. Całkiem niedawno dopiero zabezpieczono go przed hienami cmentarnymi. Są tacy, którzy pamiętają otwarte trumny i kości w nich w nieładzie. „Zabawiano” się tutaj ze zmarłymi jak w wielu innych niemieckich nekropoliach w czasach powojennych. Upiorne rzeczy działy się na tym cmentarzysku.

stary cmentarz w Goszczu

Buszowano w mauzoleum, kopano w grobach, rewidowano i okradano zmarłych, dewastowano nagrobki. A potem, z czasem wywożono tam śmieci.

stary cmentarz w Goszczu

Upiorny, stary cmentarz w Goszczu

To było idealne miejsce do tego, aby po wojnie je rabować. Wśród drzew, z dala od ludzkich domostw martwi spoczywali ludzie, którzy do biednych za życia nie należeli.

stary cmentarz w Goszczu

Ta ziemia umarłych pełna była dusz, które blisko związane były w familią Reichenbachów.

stary cmentarz w Goszczu

Spoczywał tam między innymi dworski ogrodnik i jego żona – Julius i Berta Riedel, ale niestety nie odnalazłam na cmentarzu ich nagrobków. Są tam też resztki pomnika trzech braci Reichenbachów, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Z pomnika zostały strzępy. Jest rozmontowany.

stary cmentarz w Goszczu

Jego podstawa nadal stoi na swoim miejscu, ale fragment w kształcie walca został wrzucony w głąb cmentarza (widać go po lewej stronie).

stary cmentarz w Goszczu

Płyta nagrobna jednego ze wspominanych hrabiów leży blisko pomnika. Wtedy, kiedy Konrada von Reichenbach chowano w tej cmentarnej ziemi, mauzoleum Reichenbachów już istniało. Nie spoczął w nim jednak. 

stary cmentarz w Goszczu

Stary cmentarz w Goszczu jest przerażający

Ponuro tam. Grobowce i ziemia umarłych pogrążone w nieładzie… 

stary cmentarz w Goszczu

Czuje się w tym miejscu dawne zło, jakie tu czyniono. Przesuwano płyty na mogiłach, wyciągano na zewnątrz trumny.

stary cmentarz w Goszczu

Gdyby działo się to dlatego, że przenoszono kości zmarłych po wojnie do Niemiec, zabierano by również płyty z wyrytymi ich imionami i nazwiskami, a one przecież w większości tam leżą w trawie i liściach.

stary cmentarz w Goszczu

Cmentarz jest osłonięty przez drzewostan i mur ogrodzeniowy. Dzięki temu nie ma tam zbyt dużego ruchu powietrza i panuje zasadna w takim miejscu, śmiertelna cisza.

stary cmentarz w Goszczu

Stąpając po tej ziemi umarłych, trzeba bardzo uważać na przysłonięte roślinnością grobowce, bo nietrudno do nich wpaść w chwili nieuwagi.

stary cmentarz w Goszczu

Śmieci, które są tam od lat wynoszone, bardzo zniesmaczają. Nie szanuje się tej ziemi. Jak czyniono tu zaraz po wojnie, tak nadal się czyni. I widać to gołym okiem.

stary cmentarz w Goszczu

Czy to tak powinno traktować się zmarłych? Dziś grzech ten jest widoczny bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ tamtejsza historia jest atrakcją turystyczną. Do mauzoleum na starym cmentarzu bezwstydnie pokazują drogę turystyczne drogowskazy.

stary cmentarz w Goszczu

Idźcie sami tam, do tej ziemi umarłych i zobaczcie na własne oczy jak spoczywają wczoraj i dziś bohaterowie tej historii. I jak miejsce ich pochówków – stary cmentarz w Goszczu – od lat nawiedzany jest przez upiory. Sami wówczas ocenicie, czy to dobre jest czy złe. My tylko opisujemy to, co widzieliśmy…

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
132
OK
56
Kocham to!
13
Nie mam pewności
6
Takie sobie
4

Komentarze zamknięte.

Kategoria:Niekomercyjny

0 %