Komercyjny

ŚWIĘTE SCHODY W SOŚNICY. Sanktuarium pokutne

Dziś opowiem Wam o pewnej niezwykle pięknej kaplicy i o hrabinie Józefie von Würtz-Burg. Posłuchajcie mojej opowieści. Oto Święte Schody w Sośnicy

Sośnica leży niedaleko Wrocławia. To mała wioska na Dolnym Śląsku, słynąca ze swojej atrakcji turystycznej, którą są święte schody. Oczywiście dla jednych to zjawisko turystyczne, a dla innych miejsce pielgrzymek. Kościół w Sośnicy jest bowiem sanktuarium pokutnym. Przyjeżdżają tam więc od bardzo wielu lat zarówno ciekawscy turyści jak i głęboko wierzący, którzy pragną rozgrzeszenia za grzechy.

 Święte Schody w Sośnicy. 

Gotycka świątynia Podwyższenia Krzyża Świętego, na przestrzeni wieków była rozbudowywana. Wszystko zaczęło się w trzynastym stuleciu i trwało aż do 1776.

Kościół w Sośnicy

Wówczas bowiem ta budowla sakralna rozszerzyła się o kaplicę Świętych Schodów, która została tam dobudowana. Od tamtej pory kościół w Sośnicy stał się miejscem licznych pielgrzymek. 

 Święte Schody w Sośnicy. 

Święte Schody w Sośnicy

To kopia schodów o wielkiej sławie, które od czasów ukrzyżowania Chrystusa robią zawrotną karierę. Pierwowzór znajduje się w Rzymie, przed bazyliką Jana na Lateranie.

Święte schody w Rzymie

Po tych schodach stąpał Jezus, kiedy szedł na przesłuchanie do Piłata. Z jego umęczonego ciała, z ran na nim płynęła krew i krople tej świętej cieczy spływały na schody. Dziś zabezpieczone są one w postaci relikwii i znajdują się na tych stopniach.

relikwie św. schodów.

Wierni przyjeżdżają  do Rzymu, aby w modlitwie i na kolanach przejść tę samą drogę, którą na wyrok śmierci szedł Mesjasz. Chcecie wierzcie, lub nie wierzcie…

Święte schody w Rzymie

Schody zwane świętymi, które zastałyśmy w Sośnicy to 28 stopni pięknego, jasnego marmuru. W stopniach tych podobnie jak w tych rzymskich znajdują się relikwie. Na samej górze stoi ołtarz. 

Święte Schody w Sośnicy. 

Święte schody w Sośnicy. Świątynia

Kiedy tam przybyłyśmy, kościół był zamknięty i tylko dzięki uprzejmości pewnej mieszkanki Sośnicy, która opiekuje się świątynią, zostałyśmy wprowadzone do jego wnętrza. 

Kościół w Sośnicy

To budowla zdecydowanie barokowa, ale wystrój jej jest łagodny, ciekawy i nieprzytłaczający zdobieniami. Ołtarz z obrazem Podwyższenia Krzyża Świętego jako pierwszy rzuca się w oczy. Leciwe płótno w ramie z akcentami roślinnymi.

 Święte Schody w Sośnicy. 

Podobno w ścianach kościoła wmurowano relikwie krzyża, na którym umarł Jezus. Nasza pani przewodnik zwróciła nam uwagę na kamienną, średniowieczną chrzcielnicę.

 Święte Schody w Sośnicy. 

Poza tym miałam takie wrażenie, że świątynia ta, to jeden wielki grobowiec.  I to wcale nie było wrażenie…

 Święte Schody w Sośnicy. 

Sporo tam podobizn zmarłych sprzed wieków, którzy spoczywają w podziemiach. 

 Święte Schody w Sośnicy. 

I mnóstwo dzieł sztuki. Opowiada się o czternastu obrazach, na których namalowano epizody z życia Matki Jezusa. Siedem z nich radosnych i siedem bolesnych. To dar dla kościoła od tajemniczej hrabiny.

Hrabina Józefa von Würtz i Burg i Święte Schody w Sośnicy

Kaplica Świętych Schodów pod wezwaniem świętej Jadwigi została wybudowana ponad dwieście lat temu. Hrabina Józefa von Würtz i Burg, kimkolwiek była, bardzo mocno wzięła sobie do serca pielgrzymowanie do Rzymu i dotknięcie się relikwii schodów na Lateranie.  Jerozolimskie drewniane stopnie zostały przywiezione w czwartym wieku do Wiecznego Miasta przez cesarzową Helenę, którą dziś nazywa się świętą. Nasza hrabina była pod mocnym wrażeniem tego faktu historycznego i pod jego wpływem, dlatego zaraz po powrocie z pielgrzymki do świętych schodów w Wiecznym Mieście, postanowiła zafundować podobne w Sośnicy na wzór i podobieństwo rzymskich. Dziś Józefa von Würtz i Burg spoczywa w krypcie pod słynnymi schodami.

 Święte Schody w Sośnicy. 

Kaplica Świętych Schodów

Jest bardzo piękna. Mnóstwo tam malowideł, które przedstawiają sceny z procesu i ukrzyżowania Jezusa. Jest tam też podobizna świętej Jadwigi,  jako patronki kaplicy. Święte Schody w Sośnicy, podobnie jak te rzymskie stanowią wielką wartość dla ludzi wierzących.  Pokutujący na kolanach przemierzają je, idąc ku górze, a na końcu spotykają figurę przedstawiającą Chrystusa, Męża Boleści i wnękę, która symbolizuje grób pański z Aniołem na straży i narzędziami Męki Pańskiej.

 Święte Schody w Sośnicy. 

W Rzymie klęczałam na Świętych Schodach. Widziałam, jak ludzie głęboko wierzący biorą sobie do serca przemierzanie ich na kolanach i w szczerej modlitwie. Tutaj w Sośnicy o potrzebie przejścia świętych schodów opowiadała nam nasza pani przewodnik, która  na co dzień blisko jest Świętych Schodów i relikwii. Pani Maria mówi, że nie boi się śmierci. Świątynią opiekuje się od wielu lat i widocznie dobrze się tam czuje. Bije od niej spokój i łagodność. Dziękujemy Pani Mario za oprowadzenie…

 Święte Schody w Sośnicy. 

Więcej naszych opowiadań z drogi znajdziecie w książce autorek bloga Nieustanne Wędrowanie — O rycerzach, śmiertelnych intrygach i bajecznych majątkach (patrz poniżej). Polecamy gorąco!

Artykuł zawiera autoreklamę

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
73
OK
10
Kocham to!
6
Nie mam pewności
1
Takie sobie
3

Komentarze zamknięte.

Kategoria:Komercyjny

0 %