Rowerem w Dolinie Odry. Szlaki z prezentem
Ten rowerowy szlak został opracowany bardzo drobiazgowo, po to, aby nie tylko pedałować na trasie, ale również podziwiać wspaniałą, nadodrzańską przyrodę, cieszyć oczy rzeką i jej najdzikszymi łęgami. Kiedy jednak turysta opuści Dolinę Odry i skieruje się na Wysoczyznę Średzką, tam również czekają na niego prawdziwe przygody. Pętla ta oferuje wachlarz wrażeń i 100 % prawdziwej przygody!
Szlak Odry jest bardzo urozmaicony. Dzieli się na lewobrzeżny i prawobrzeżny. Zaplanowano go w taki sposób, aby każdy, kto go przemierza, znalazł w nim własną ścieżkę. Wszystkie trasy są elastyczne i można je modyfikować na wiele sposób. To nie tylko propozycja do podróżowania na dwóch kółkach, ponieważ szlaki rowerowe zazębiają się tam z kolejowymi i rzecznymi. Odra ma naprawdę wiele do zaoferowania.
Prochowice na Szlaku Odry
To miasteczko nad Kaczawą jest niezwykle interesującym punktem Pętli Odrzańskiej. W jego obrębie znajduje się sporo ciekawych obiektów, które mogą zająć wędrowca na dłużej. W centralnym punkcie mieści się uroczy rynek z ratuszem, a bliżej rzeki usytuowany jest niezmiennie od wieków zamek rycerski. Obiekt to wspaniały, choć po przejściach. Nadal otacza go głęboka fosa i góruje nad nim wysoka wieża, widoczna z daleka.
Tuż przy zabytku wędrowiec zastaje dobrze zagospodarowaną enklawę zieleni, która teraz jest parkiem miejskim, ale dawniej zwaną go zamkowym. Tam przygotowano specjalne miejsca do wypoczynku. Między drzewami stoi wiata, z której widok jest na warownię, a bliżej jazu, na malowniczej polanie nikt nie broni rozłożyć się na kocu z małym biwakiem.
Stamtąd można rozpocząć pedałowanie. Szlak biegnie ulicą Zamkową, a potem Legnicką, gdzie należy skręcić w prawo. Później, po przekroczeniu górą drogi 36, należy ponownie skręcić, tym razem w lewo i kierować się do ulicy Ogrodowej.
Szlaki rowerowe. Wśród pól i na leśnym dukcie
Od tamtej pory szlak rowerowy oddala nas od Prochowic, prowadzi wprost do ostępów leśnych, gdzie na rozstaju dróg trzeba ponownie zmienić kierunek, skręcając w lewą stronę do Motycznyna. To bardzo urokliwy fragment trasy, gdzie dookoła jedynie pola i las. Wspominaną miejscowość wędrowiec mija bez zakrętów i podąża dalej wśród gęsto rosnących drzew, a po mniej więcej sześciuset metrach powinien ponownie skręcić w prawo. Ta ścieżka prowadzi wprost do Cichoborza, a potem do Kawic przy drodze 94. Tam należy zaraz na końcu wsi skierować się w prawo, aby wygodnie dojechać do Mazurowic. W miejscowości tej znajduje się Karczma Słowiańska, gdzie wędrowiec może odpocząć i posilić się na szlaku.
Tamtejsze menu z tradycjami słynie z doskonałych smaków i na obiady do tej restauracji zjeżdżają się goście z całej okolicy. Jest to jednak ogólnie teren dość głośny, ponieważ wspomnianą ruchliwą trasą podąża mnóstwo aut. Po przekroczeniu jezdni w Mazurowicach i skierowaniu się do Malczyc, z każdą chwilą ponownie robi się coraz spokojniej i ciszej, a jazda na rowerze staje się bardzo przyjemną.
Portowe Malczyce
Po kilku zaledwie kilometrach na horyzoncie pojawiają się Malczyce nad Odrą, wabiące swoją portową przeszłością. Ich związek z rzeką nie jest obecnie tak silny jak kiedyś, jednak nadal ma ona ogromny wpływ na klimat Malczyc i życie mieszkających tam ludzi. Zabudowa tej nadodrzańskiej miejscowości jest bardzo zajmująca, watro więc zatrzymać się tam na dłużej, aby przyjrzeć się budowlom, które kryją sporo historycznych ciekawostek.
Na terenie nadal funkcjonującej stoczni znajduje się Izba Muzealna, gdzie do zwiedzania udostępnione zostały pomieszczenia z zebranymi w nich eksponatami związanymi z historią tej wsi. Przedmioty te opowiadają o portowej przeszłości Malczyc oraz o rodzinie Antoszewskich, która wybudowała tam rzeczoną stocznię w roku 1919.
Przy ulicy Sienkiewicza, znajduje się miejsce biwakowe z dostępem do toalet. Marina ta jest doskonałym punktem, gdzie można przesiąść się z roweru do kajaka i popłynąć z Malczyc do Ścinawy. Organizowane spływy kajakowe dają możliwość połączenia szlaków rowerowych z wodnymi oraz z kolejowymi.
Na terenie tej nadodrzańskiej wsi działają również lokalni producenci i rękodzielnicy. Ich produkty posiadają znak jakości Kraina Łęgów Odrzańskich Poleca. Warto przyjrzeć się efektom ich pracy, ponieważ są rzeczywiście wyjątkowe.
Na uwagę zasługuje malczycki Zakład Masarski, który rozbiera mięsa i produkuje wędliny od 1991 roku nieustannie. Doskonałej jakości produkty zakładu dostępne są w sklepach firmowych znajdujących się na terenie Malczyc, w niedalekiej Środzie Śląskiej oraz w Lubinie. Nieco dalej, przy ulicy szkolnej na Szlaku Odry funkcjonuje Mano Ceramics, pracownia garncarska. Na miejscu można zakupić tamtejsze produkty jak również zamówić w ramach własnego pomysłu.
Czapliniec na Dźwiękowym Szlaku Odry
Wspomnianą ulicą Sienkiewicza prowadzi pętla rowerowa do kolejnego, interesującego przystanku w tej trasie. Jest to zakole rzeki, gdzie po drugiej jej stronie lokalizowany jest Czapliniec. Należy minąć ruiny starej papierni i skręcić w prawo ku wodzie. Już z daleka słychać odgłosy ptaków, które w tamtym miejscu zbudowały ponad sto gniazd. Czaple są głośne, a ich teren należy do Dźwiękowego Szlaku Odry.
Widoki i dźwięki w tym niezwykłym miejscu zapadają w serce. Brzegi Odry pełne są naturalnego piękna. Warto pobyć tam dłużej, aby wszystko to zapamiętać…
Lubiąż na horyzoncie. Szlaki rowerowe przy Odrze
Stamtąd kierować się należy do pobliskiego lasu, do szosy numer 338. To bardzo przyjemny odcinek tego niezwykłego szlaku rowerowego. Kiedy dobije się do asfaltu, trzeba skręcić w prawo, do Lubiąża. Tego miejsca nie można pominąć, ponieważ byłby to wielki turystyczny grzech. Zespół klasztorny w Lubiążu jest zabytkiem światowej klasy, niemającym sobie równych pod względem rozmiaru. Zowią go Perłą Baroku.
Ten przystanek w Dolinie Odry jest niezaprzeczalnie najbardziej atrakcyjny pod każdym względem. Dawne opactwo jest dostępne do zwiedzania, a więc warto skorzystać z takiej możliwości, przybywając do tego niezwykłego miejsca. Będzie to niewątpliwie niezapomniana przygoda z architekturą, sztuką i historią Dolnego Śląska. Tamtejsi przewodnicy profesjonalnie wykonują swoją pracę, a opowieści ich zapadają w pamięć na długo.
Okolica pełna niezwykłych atrakcji
Kompleks klasztorny otoczony jest dziką przyrodą, która związana jest z Odrą. Mnóstwo tam ścieżek rowerowych i szlaków dla pieszych. Prowadzą one do najciekawszych miejsc w tej okolicy — nad rzekę, do rezerwatu Odrzyska, do kościoła świętego Walentego, Lasu świętej Jadwigi i do drewnianego Paltraka, który cudem ocalał do naszych czasów.
W Lubiążu mieści się lokalna Piekarnia Szymko, a przy niej znajduje się sklep firmowy, w którym można zakupić pachnący i chrupiący chleb. Wypieki te również stanowią atrakcję tego terenu, ponieważ zachwycają jakością i smakiem.
W parku klasztornym wędrowiec zastanie niezwykłe ławki, które należą do wspomnianego wcześniej Dźwiękowego Szlaku Odry. Naprawdę warto z nich skorzystać i sprawdzić jak działają. Te fantastyczne loże sprawiają, że można bardziej wsłuchać się w naturę.
W obrębie zespołu klasztornego, w dawnej stodole mieści się słynna w tej okolicy Karczma Cysterska. To doskonałe miejsce na posiłek i zregenerowanie sił przed wyruszeniem w dalszą drogę.
Szlaki rowerowe z prezentem
Tuż obok rzeczonej restauracji znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Krainy Łęgów Odrzańskich. Można tam zaopatrzyć się w mapę terenu, ciekawe publikacje, niezwykłą pamiątkę oraz produkty lokalne — miody, przetwory warzywne i owocowe, herbaty ziołowe. To niezwykłe miejsce stworzone z dawnej kancelarii Opata jest prawdziwie magiczne. Ten, kto go ominie, wiele straci!
Żeby powrócić na Pętlę Odrzańską, należy ponownie przekroczyć rzekę. Zaraz za mostem, po prawej stronie, wzdłuż linii lasu łęgowego po wale wije się ścieżka, która wiedzie do Kwiatkowic. Szlak prowadzi między kniejami i ogromnymi użytkami aż do Kaczawy. Stamtąd widać już Prochowice, do których jedzie się częściowo ulicą Jagiellońską, prowadzącą turystę do miasta, a potem do średniowiecznego zamku.
Każdy wędrowiec, który przebył tę nadodrzańską drogę, może zgłosić własny pomysł kolejnej trasy rowerowej na tym terenie. Jest możliwość wysłania takiej propozycji drogą mailową – biuro@lgdodra.pl lub przez wypełnienie formularza. Za opracowany plan nowego szlaku na każdego czeka prezent w postaci naturalnej wielkości odlewu owocu Kotewki, Orzecha Wodnego z certyfikatem autentyczności. Roślina ta jest pod ścisłą ochroną. Nie wolno zabierać jej z lasu do domu, a więc będzie to unikatowa pamiątka z Doliny Odry.