Komercyjny

Twierdza Srebrna Góra — zwiedzanie i dojazd. Warto?

Broń palna w pewnym okresie w dziejach ludzkości zaczęła skutecznie zmieniać sztukę wojenną. Stare zamczyska, które jeszcze do niedawna były niezdobytymi warowniami, przestały nadawać się do obrony. Wówczas to na pierwszy plan wyłoniły się twierdze. Były to kompleksowe umocnienia o potężnych gabarytach, niesamowicie grubych murach, wyposażone w broń artyleryjską, która pozwalała niewielkim garnizonom walczyć z dużo liczniejszym przeciwnikiem przez wiele miesięcy i nie dać się pokonać. Taka właśnie była Twierdza w Srebrnej Górze.

Twierdza Srebrna Góra

Kilka informacji na dobry początek:

  • Srebrna Góra, twierdza oraz Góry Sowie i Góry Bardzkie to prawdziwe dolnośląskie, turystyczne combo!
  • Zarówno Fort Ostróg jak i Fort Donjon są udostępnione do zwiedzania w chwili obecnej.
  • Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra odbywa się z przewodnikiem, jednak po oprowadzeniu każdy turysta może poruszać się po obiekcie samodzielnie.
  • Nie jest to zabytek, który zwiedza się w godzinę. Do tego potrzeba ich kilku, żeby prawdziwie przeżyć tę przygodę z historią. Warto więc zarezerwować sobie potrzebny czas.
  • Najsłynniejsze twierdze w Polsce to właśnie Twierdza Srebrna Góra i Twierdza Kłodzko.

Zapraszam do lektury!

Twierdza Srebrnogórska

Od bardzo dawna wzbudza emocje i zainteresowanie w turystycznym świecie. Nic to dziwnego, ponieważ ta pruska ongiś forteca to ogromna atrakcja na Dolnym Śląsku. Do zwiedzania tego niezwykle interesującego miejsca niekoniecznie trzeba wcześniej przygotowywać się z lekcji historii. Na miejscu bowiem czekają na wędrowców przewodnicy, którzy wykonują swoją pracę profesjonalnie i z wielką pasją. Posłuchajcie…

Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra
Zwiedzanie Twierdzy w Srebrnej Górze.

Prusacy budowali tę warownię przez 12 lat. Twierdza, która jest dziś wielką atrakcją, gdzie zjeżdżają się turyści z wielu stron świata, ongiś była miejscem niedostępnym. Budowla ta obronna mierzy ponad 3 kilometry długości, a jej powierzchnia to więcej niż 100 hektarów! W czasach kiedy ją wznoszono, świat nie widział wcześniej tak ogromnego obiektu militarnego.

Ekspozycja w Twierdzy Srebrnogórskiej

4000 dusz harowało nieustannie przez kilkanaście lat przy budowie fortów. Kotowało to nie tylko ogrom wysiłku i pracy, ale również 1 688 000 talarów. Była to wówczas bardzo nowoczesna konstrukcja. Twierdza Srebrna Góra dawała radę pomieścić jednocześnie 3000 żołnierzy, w tym prawie 140 oficerów. Służba tam była bardzo ciężka. Opowiadają o tym na miejscu barwnie i zajmująco tamtejsi, naprawdę świetni przewodnicy. Włos chwilami jeży się na głowie…

Fort Donjon
Tunel w forcie
Ciekawa ekspozycja

Srebrnogórskie forty. Spitzberg — Ostróg oraz Hohenstein — Wysoka Skała

Twierdza Srebrna Góra nie została w dziejach swoich zdobyta. Zdaje się, że chyba nikt nigdy nawet nie próbował tego zrobić. W czasach II wojny światowej, w murach tych, a konkretnie w jednym z fortów tego potężnego, militarnego obiektu stworzono obóz jeniecki. W 1940 roku uciekło z niego dziewięciu oficerów. Wydarzenie to przeszło do historii. W materiale poniżej znajdziecie krótką opowieść o tej brawurowej akcji.

Twierdza Srebrna Góra jest budowlą XVIII-wieczną. Wznoszenie tego ogromnego obiektu zakończono w 1777 roku. Nad wszystkim czuwał i osobiście nadzorował te prace sam król Fryderyk II. Całość obiektu to 6 fortów i bastiony. Dwanaście lat katorżniczej pracy budowniczych dzisiaj wydaje się być długim okresem, jednak w tamtych czasach była to ekspresowa akcja!

Srebrna Góra twierdza widok z zewnątrz

Czym był dopust srebrnogóski?

Król Fryderyk II był władcą bardzo pomysłowym, a swoje cele osiągał bez względu na trudności. Kiedy budowano mury „Śląskiego Giblartaru”, jak zwano warownię w Srebrnej Górze, monarcha wprowadził rygor wojskowy na terenie okalającym obiekt militarny. Do pracy przy budowie zmuszano ludność mieszkającą w pobliżu twierdzy. Okoliczności te zwano dopustem srebrnogórskim. Wszyscy musieli za darmo harować i nikt nie miał prawa odmówić królowi. Inaczej czekał go marny los…

Z tym przedsięwzięciem wiąże się pewna, ciekawa legenda…

Makieta twierdzy w Srebrnej Górze
Czy w twierdzy srebrnogórskiej straszy?

Talar Wielkiego króla. Super legenda!

Od czasów średniowiecza w pobliżu tej miejscowości wydobywano metale szlachetne. Te okoliczności od zawsze sławiły to miejsce, jednak dopiero gdy król Fryderyk II, zwany Wielkim, wybudował tam tę ogromną twierdzę, Srebrna Góra stała się słynnym Śląskim Giblartarem. Fortyfikacja ta jest niezaprzeczalnie największą tego typu, górską budowlą w Europie.

Twierdza w Srebrnej Górze
Zwiedzający przed wejściem do Srebrnej Góry

Legenda głosi, że władca Prus zapytał Ludwika Wilhelma Reglera, swojego pułkownika i inżyniera, który zaprojektował twierdzę w Srebrnej Górze, ile według niego będzie kosztować wzniesienie Donjonu? Architekt odpowiedział, że dokładnie 999 999 talarów. Król Fryderyk podobno uśmiechnął się wtedy i powiedział — Piękna to liczba! A co stałoby się, gdybyśmy ją zaokrąglili? Dla wygody do miliona? I nie czekając na odpowiedź Reglera, włożył dłoń do kieszeni, wyjął z niej talara i wrzucił go do studni. No cóż! Kto bogatemu zabroni? Zanim dało się usłyszeć plusk, trzeba było poczekać kilka dobrych chwil. Ujęcie wody było bowiem bardzo głębokie. Podobno moneta ta nadal leży na jego dnie…

Jednak naprawdę nie warto jej szukać. To tylko podanie.

Twierdza Srebrna Góra: ciekawostki dla zaostrzenia apetytu na zwiedzanie

  • Jeżeli podczas pracy przy budowie Twierdzy Srebronogórskiej, ktoś zadawał zbyt wiele pytań dotyczących obiektu, za bardzo zajmowały go szczegóły, trafiał natychmiast do więzienia z zarzutami szpiegowania.
  • W 1800 roku do Srebrnej Góry przyjechał przyszły prezydent USA, John Quincy Adams. Fortyfikacja zrobiła na nim piorunujące wrażenie.
  • Twierdza Srebrnogórska słynęła z tego, że nigdy nie została zdobyta. Okolicznosci tej sławy są jednak dość ciekawe, ponieważ fortyfikacja ta nigdy tak naparwde nie stawiała oporu wrogom. Przydała się w dziejach swoich tylko w sumie raz, kiedy Napoleon przybył ze swoją armią na Śląsk. Francuzi oblegali wówczas Srebrną Górę, jednak trawało to tylko chwilę, ponieważ zaraz po pierwszym ataku doszła ich wieść, że podpisano rozejm w Tyży. Pomimo tego twierdza utrzymywana była na legendarnym piedestale i zwano ją potem „Tą, która oparła się Bonaparte”.
  • W pierwszej połowie XIX wieku w obiekcie urządzono więzienie. Wśród odsiadujących wyroki znalazł się tam pewien kominiarz, który miał podobno na sumieniu przewinienia polityczne. Skazano go na 15 lat paki. Któregoś dnia tak mu polosowało, że nadarzyła się okazja do ucieczki. Zjechał on do suchej fosy, ponad trzydzieści metrów w dół na swojej miotełce do czyszczenia kominów. W ten sposób udało mu się zwiać z więzienia, które słynęło z tego, że nie da się z niego uciec.
Drzwi wejściowe Srebrna Góra

Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi.

Albert Einstein

Twierdza w Srebrnej Górze: Zwiedzanie, ceny biletów i inne informacje praktyczne

Twierdza w Srebrnej Górze zaprasza na zwiedzanie – poniżej przedstawiam kilka praktycznych informacji, które przydadzą się każdemu zwiedzającemu. Ile kosztują bilety w Srebrnej Górze? (Uwaga: dane aktualne w sezonie 2022) Czy na miejscu jest parking bezpłatny? Jakie opinie ma Srebrna Góra? Zapraszam do dalszej lektury!

Twierdza Srebrna Góra. Zwiedzanie z przewodnikiem.
Wystawa
Zwiedzanie
  • Kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień październik od godziny 10 00 do 18 00.
  • Lipiec i sierpień od godziny 10 00 do 19 00.
  • Listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec od 10 00 do 17 00.

Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się:
Kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik – 16.30,
Lipiec, sierpień – 17.30,
Listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec – 15.50.

Cennik

  • Bilet normalny – 32 zł
  • Bilet ulgowy – 24 zł
  • Bilet rodzinny – 94 zł
  • Karta Dużej Rodziny. Normalny – 22 zł. Ulgowy – 17 zł
  • Bilet roczny – 59 zł
Twierdza Srebrna Góra cena
W Srebrnej Górze są też figury

Dojazd i parking

Srebrna Góra to wieś położona na Dolnym Śląsku, w powiecie ząbkowickim i w gminie Stoszowice.

Żeby dojechać do tej miejscowości z Wrocławia, trzeba liczyć się z tym, że w podróży będziecie około 1,5 h. Jeżeli chodzi o parking, to znajduje się on pomiędzy Fortem Donjon a Fortem Ostróg, z tym że dojechać samochodem bezpośrednio do tego drugiego się nie da. Tak więc zainteresowanych tematem kompleksowo, piesze wędrowanie nie ominie. Na płatnym parkingu na przełęczy w Srebrnej Górze miejsc jest dość sporo. Wiadomo — w sezonie trochę tam ciasno, ale to całkiem zrozumiałe. Jeżeli chodzi o publiczną komunikację, to życzę powodzenia! Przyda się…

Kazamaty w twierdzy
Monety z Srebrnej Góry

Opinie

Jestem z tych osób, których nie interesują opinie. Mam to po prostu gdzieś, co opowiadają ludzie. Jestem „inna” i żyję we własnym świecie. Podobają mi się dziwne rzeczy, w większości mało popularne. Jeżeli sprawdzę i przekonam się na własnej skórze, wówczas się wypowiadam. Tak było w Twierdzy Srebrnogórskiej. Doświadczyłam osobiście oprowadzania po obiekcie i choć zwykle unikam podobnego wsparcia w zwiedzaniu, to w tym przypadku zostałam oczarowana i oszołomiona. Przewodnicy w tym militarnym przybytku są genialni! Nie ma mowy o nudzie czy stracie czasu. Byłam, widziałam, słuchałam, więc dobrze wiem, o czym mówię. Dla mnie to była prawdziwa bomba… Polecam!

Twierdza Srebrna Góra Opinie
Praca przewodnika w twierdzy srebrnogórskiej
Widoki z twierdzy

Dom Pod Twierdzą. Hotel Srebrna Góra

Dla tych z Was, którzy mieliby ochotę zatrzymać się na dłużej w tym niezwykłym miejscu, otworem stoi klimatyczny hotel, który jako jedyny w naszym kraju jest jednocześnie pomnikiem historii. Dom Pod Twierdzą to obiekt zabytkowy, który pierwotnie należał do kompleksu Twierdzy w Srebrnej Górze. Wzniesiony został w 1776 roku z przeznaczeniem na mieszkania dla żołnierzy. Był częścią zespołu budynków koszarowych.

Miejsce to jest niezwykłe. Zostawiam Wam link do oficjalnej strony hotelu, gdzie znajdziecie więcej informacji oraz fotografie. Hotel Srebrna Góra – warto tam zajrzeć. Będziecie zachwyceni!

O budowniczym Twierdzy w Srebrnej Górze warto dowiedzieć się więcej. Król Fryderyk Wielki nigdy nie sprzyjał nam Polakom. Jeżeli nie wiedzieliście o tym, niżej zostawiam Wam niedługi, ale treściwy materiał filmowy, z którego dowiecie się więcej.

Bonus: Twierdza Kłodzko + cennik

Jeśli w dniu wycieczki pozostanie jeszcze trochę czasu, warto zajrzeć do jeszcze jednego, podobnego miejsca w okolicy. Potężny, zabytkowy obiekt militarny w Kłodzku jest jednym z najlepiej zachowanych wśród budowli obronnych XVIII stulecia. Fortyfikacja stanowi niezaprzeczalną atrakcję turystyczną na tym terenie.

Twierdza Kłodzko
Twierdza Kłodzko
Widok na miasto Kłodzko
Widok z Twierdzy Kłodzkiej na miasto.
Widok na twierdzę
Pan Frutkowski na letnim zwiedzaniu twierdz XVIII- wiecznych.

Twierdza Kłodzko góruje nad miastem. Z wysokości tej widać piękno całej okolicy. Panorama gór zapiera dech w piersi! Turyści odwiedzający to niezwykle interesujące miejsce mają do dyspozycji zarówno górną część twierdzy, jak i również labirynty znajdujące się pod ziemią.

Na oficjalnej stronie Twierdzy Kłodzko znaleźć można informacje dotyczące zwiedzania:

Dla grup konieczna jest wcześniejsza rezerwacja! W przypadku małego ruchu turystycznego oczekiwanie na przewodnika może ulec wydłużeniu.

  • Korytarze kontrminowe. Cena biletów — normalny 28 zł. Ulgowy 23 zł. Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut i trwa godzinę. Wymagany jest ukończony piąty rok życia.
  • Korytarz kontrminowe plus Główna trasa. Bilet normalny – 43 zł. Ulgowy – 35 zł. Zwiedzanie tak jak wyżej, co 30 minut. Czas – 2 godziny/lato. 15 minut/zima. Wymagany jest ukończony piąty rok życia.
  • Główna trasa. Bilet normalny – 28 zł. Ulgowy – 23 zł. Czas zwiedzania 1 godz. 30 min/czas letni. W okresie zimowym kwadrans krócej.
  • 10 % zniżki na bilet z Kartą Dużej Rodziny. Oprowadzanie obiektu co pół godziny. Przed ukończeniem piątego roku życia, dzieci zwiedzają bezpłatnie główną trasę, która obejmuje górną część twierdzy. Czas zwiedzania – 1 godz. 30 minut w okresie letnim. 1 godz. 15 min w porze zimowej.
Donjon
Twierdza w Srebrnej Górze. Fot Donjon.

Zarówno Twierdza Srebrna Góra, jak i ta w Kłodzku, gwarantują sporo ciekawych doznań podczas zwiedzania. Nie trzeba być też pasjonatem historii, aby skorzystać z atrakcji w Srebrnej Górze i dobrze się bawić. To świetne miejsce dla rodzin, podróżników i osób spragnionych odwiedzenia malowniczego regionu. Mieszkańcy Wrocławia mogą zawitać tu na jednodniową wycieczkę i będzie to bardzo owocny czas. Srebrogórska twierdza stoi otworem przez cały rok!

Jeżeli porywa Was nasze Nieustanne Wędrowanie, koniecznie musicie wiedzieć, że autorki tego bloga są również autorkami książek. Poniżej znajdziecie informacje na ten temat. Polecamy do wglądu!

Artykuł zawiera autoreklamę

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
12
OK
5
Kocham to!
1
Nie mam pewności
0
Takie sobie
1
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Komercyjny

0 %