Sponsorowane

Wakacje w Istrii – jak zaplanować wymarzony wyjazd

Istria, to przepiękny i malowniczy półwysep, położony pomiędzy wodami trzech zatok. Pierwszą z nich, jest zatoka Triesteńska, która znajduje się w północnej części Morza Adriatyckiego i jest częścią Zatoki Weneckiej. Druga to, Kvarner, zatoka wielu wysp, którymi są Cres, Krk, Pag, Rab i Losinj. Ostatnią zatoką Istrii jest zatoka Rijecka, znana z jednego z największych i jednocześnie najpiękniejszych miast Chorwacji, jakim jest Rijeka. Wybierając się na wczasy do Istrii, zetkniemy się z trzema narodami, należącymi do Włoch, Chorwacji i Słowenii. 

PODSTAWOWE FAKTY, O KTÓRYCH TRZEBA WIEDZIEĆ WYBIERAJĄC SIĘ NA ISTRIĘ 

Mieszanką ludności, która na całym obszarze i terytorium półwyspu, wynosi około 330 tys. mieszkańców. Ta wielonarodowość społeczna, wynika z faktu, iż historycznie, region ten stanowił obszar wpływów, wielu kultur. O dominację, na terytorium współczesnej Istrii, walczyło dawniej Cesarstwo Bizantyjskie, Weneckie, Rzymskie oraz Austro-Węgierskie. Wczesna oraz uznana dziejowo historia półwyspu, dotyczy plemion o nazwie Histri, które to przez badaczy dorobku kulturowego ery nowożytnej oraz greckich geografów, uznane zostały za pierwszych budowniczych osad typu grodowego na terenie całej, ówczesnej Europy. 

Czy Istria wyróżnia się czymś szczególnym na tle innych miejsc odwiedzanych często przez turystów? Z każdego punktu widzenia. Ponieważ na mapie, można na nią spojrzeć, dosłownie z każdej strony. Przed wyjazdem może nam to umożliwić, aplikacja Google Earth. Pogoda na półwyspie zwykle jest słoneczna, od połowy czerwca do połowy września. Chorwacja, to ponad 100 wysp. 

DLACZEGO ISTRIA JEST ŁATWA DO ZWIEDZANIA?  

Podzielona na część Białą, Szarą i Czerwoną, Istria wyróżnia się ziemią w kolorze wapiennych skał, szarego fliszu oraz czerwonej gleby, składającej się głównie ze związków żelaza (jej nazwa to terra rosa). Najlepiej wyposażone hotele, znajdziemy w największych miastach tego wartego odwiedzenia półwyspu, którymi są Triest, Pazin, Koper, Pula, Umag, Labin, Rovinj oraz kilka innych, niewymienionych. Istria, to jedno z ważnych miejsc, dorobku kulturowego całej Europy. Region pachnący historią, wyśmienitymi smakołykami kuchni trzech narodów oraz przedmiotami sprzedawanymi na gwarnych i pełnych ciekawskich ludzi, targowiskach. To miejsce, w którym da się odpocząć, ponieważ wszystko co się znajduje w Istrii, jest dużo starsze od nas samych. 

Jakie są zatem ceny hoteli, w najczęściej odwiedzanych przez turystów miastach? Jak wiadomo, to kosz nie na każdą kieszeń, stąd ceny noclegów w świetnie wyposażonych hotelach, są dosyć wysokie. Musimy się liczyć, że na ten komfortowy typ noclegu, przeznaczymy od 200 do 800 zł. Jednak wybór jest duży i żeby się ostatecznie zdecydować, najlepiej jest skorzystać z wyszukiwarek hoteli, jakie dostępne są w sieci Internet. Restauracje i serwowane w nich posiłki o bogatym menu, to również ceny z wyższej półki. Wiadomo, że taniej zjemy w zwykłych barach, które również mogą się pochwalić tradycyjną, bardzo urozmaiconą kuchnią czy w restauracjach, takich jak McDonald’s i KFC. 

TOŻSAMOŚĆ MIESZKAŃCÓW ISTRII ORAZ ICH DUMNY CHARAKTER.

Architektura oraz zabudowa miast, pachnie datami dawnych wydarzeń, które zawsze, w jakiś przedziwny sposób, łączą się z ludźmi, którzy w nich kiedyś mieszkali. To region, który pomimo swojej przynależności do byłej Jugosławii, zachował twarz dawnej, dumnej z siebie samej kultury. Świecących nad jej niebem gwiazd o wiele ważniejszych, niż środkowoeuropejskie, sztucznie wywołane konflikty, które z reguły związane są z rasą oraz naszą przynależnością etniczną czy też religijną. Tło historyczne, jakie wiąże się z dziejami i dorobkiem kulturowym Istrii, nigdy się nie poddało wpływom oraz nie uległo, wymysłom bratobójczych reżimów i sąsiedzkich walk, które narodziły się zaraz po drugiej wojnie światowej. 

Jakie miejsca na półwyspie są atrakcyjne turystyczne i przez to warte naszej uwagi? Na pewno będzie to Przylądek Kamenjak, Kanał Limski, miasteczko Medulin, archipelag Brijuni i tysiącletnie miasteczko Vrsar. Ale też często odwiedzane przez turystów miasto Motovun, położone na samym wybrzeżu Adriatyku Umag i dwujęzyczne Rovinj.  

OBOWIĄZUJĄCA WALUTA ORAZ CENY PODSTAWOWYCH PRODUKTÓW. 

Walutą, jaka obowiązuje na półwyspie Istria jest chorwacka kuna, w skrócie HRK. Jedna kuna to równowartość 0,549 polskiego złotego. Euro, również jest akceptowane, jednak nie w każdym miejscu, w jakim możemy się znaleźć w trakcie swojej samodzielnej wycieczki. Niemniej, dobrze jest mieć euro również przy sobie, bo być może płatność w tej walucie, będzie nam się w którymś momencie bardziej opłacać niż w kunach. 

Obecnie za euro, płacimy około 4,20 zł. Litr benzyny bezołowiowej, to wydatek równy 11 kun. Natomiast koszt oleju napędowego, jest nieco niższy i wynosi około 10 jednostek obowiązującej na półwyspie waluty. Jeśli nie planujemy wyruszyć na wakacje w Istrii samochodem pełnym dzieci, znajomych oraz bagażu, możemy skorzystać z transportu publicznego, który jest tam dobrze zorganizowany i działa na podobnych zasadach jak w naszym kraju. 

DOSTĘPNE ŚRODKI TRANSPORTU ORAZ SPOSOBY PRZEMIESZCZANIA SIĘ. 

Głównym węzłem komunikacyjnym Istrii, jest położone na południu półwyspu, miasto Pula. Autobusy kursują również często do miasta Pazin, które znajduje się w centrum Istrii. Stamtąd bez trudu, dostaniemy się autokarem do Zagrzebia czy Triestu we Włoszech. Pazin, to także centrum administracyjne półwyspu. Koszt biletu autobusowego wynosi około 50 kun, jeśli chcemy przejechać trasę nie przekraczającą 100 km. Transport publiczny na półwyspie to również komunikacja wodna, czyli przemieszczanie się za pomocą dostosowanych do przewożenia większej ilości osób, promów. Węzeł odpowiedzialny za transport publiczny promami, znajduje się w mieście Porec. To miejsce, gdzie promy mają swoją główną przystań. Jednak spotkać i skorzystać z ich oferty, można w całej Istrii. Do wybranego miejsca docelowego, możemy trafić także przemieszczając się pociągami lub wylądować na lotnisku w Puli, lecąc z Polski samolotem. 

CENY ŻYWNOŚCI W SKLEPACH I SUPERMARKETACH.

Podróż na własną rękę, zawsze związana jest z zakupem żywności w sklepach spożywczych, marketach i dyskontach, na jakie trafić możemy przebywając w trasie. Tu, musimy się liczyć z kosztami, jakie wynoszą w przypadku chleba 8 kun, bułki 1,20 kuny i mleka w cenie 5, 57 kuny. Wędlina i żółty ser, mogą nas łącznie kosztować około 2,70 kun za 200 gram jednego i drugiego produktu w zbiorczym pakiecie, zakupionym jednorazowo prosto w pobliskim supermarkecie. Kupując masło, musimy wydobyć z portfela około 19 kun, a koszt zakupu 10 jaj, to wydatek związany z sumą równą 16 kunom. Za tanio nie jest, ale na pewno nie drożej, niż w trakcie sezonu narciarskiego w polskim Zakopanem czy Karpaczu. Musimy pamiętać, że zwiedzanie na własną rękę Chorwacji, a tym bardziej Istrii, jest związane z kosztami mówiąc wprost, historycznymi. To nie byle plaża, zatoka czy wybrzeże z Morzem Adriatyckim w tle. Ogromny zasób historii, kultury oraz tradycji, którego na pewno nie zdążymy poznać w ciągu tygodnia, może nadszarpnąć nieco nasz portfel. Niestety trzeba się z tym liczyć w przypadku, każdego wyjazdu w nieznane i żeby się wybrać bezpiecznie do Isri, musimy posiadać finansową rezerwę, która pozwoli nam na swobodny oraz w pełni bezstresowy wypoczynek. 

NOCLEGI W OŚRODKACH KEMPINGOWYCH NAD ADRIATYKIEM. 

Wybierając wakacje w Istrii, związane z pobytem na własną rękę, możemy zdecydować się na camping. Ośrodki wypoczynkowe, najczęściej położone są w miejscach, które sprzyjają odpoczynkowi oraz nabraniu nowych sił, potrzebnych nam do pracy, po powrocie z wczasów do domu. Campingi, ciągną się wzdłuż całego wybrzeża Adriatyku, a ich ceny za nocleg, są w nich z reguły niższe, niż te jakie obowiązują w  hotelach czy lepiej wyposażonych, kurortach turystycznych. Ceny wypoczynku w ośrodkach kempingowych, zależą od tego czy chcemy nocować w domkach, pod namiotem czy też we własnym kamperze. Drugą rzeczą, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o poniesione przez nas koszty, jest to, czy mamy zamiar spędzić wakacje w Istrii w szczycie sezonu, poza nim czy może w okresie poprzedzającym tzw. miesiące urlopowe (lipiec, sierpień, niekiedy także czerwiec i maj).  W czerwcu za domek zapłacimy średnio około 7000 zł, za spędzone w nim tygodnie pobytu. Tak może być, gdy wybierzemy pierwszy lepszy ośrodek wczasowy. Jednak, przy większym wysiłku oraz ogromnym wyborze tego typu miejsc w Istrii, na pewno uda się państwu znaleźć coś tańszego, korzystając w tym celu z możliwości, jakie daje nam wszystkim sieć Internet.

Materiał wraz ze zdjęciami został dostarczony przez naszego Partnera i jest to artykuł sponsorowany.

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
0
OK
0
Kocham to!
0
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Sponsorowane

0 %