Niekomercyjny

Pałace powiatu średzkiego. ZABYTKI NA SZLAKU ROWEROWYM

Okolice Środy Śląskiej z każdym rokiem stają się bardziej przyjazne rowerzystom. Trasy dla dwóch kółek sprawiają, że podróżowanie na taką modłę daje większe możliwości zwiedzania w stylu Nieustannego Wędrowania. W tym materiale znajdziecie kilka ciekawych obiektów, które znajdują się przy podobnych szlakach.

Ale nie tylko, ponieważ czasami, żeby do nich dotrzeć, będziecie musieli zjechać z wytyczonej trasy i wędrować na własną rękę. Niekiedy też trzeba zapytać o pozwolenie zbliżenia się do obiektu, ponieważ znajduje się on na zamkniętym terenie prywatnym. Tak jak choćby ten pałac na średzkich Bielanach.

Pałac na Leśnej. Powiat średzki. Środa Śląska

Obiekt historyczny położony jest poza miastem, w dawnym kompleksie dworskim. Dziś to w całości teren prywatny. Dawniej na mapach zaznaczano go jako zamek. Jego dzieje sięgają wstecz czasów średniowiecza. Po II wojnie światowej był wykorzystywany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Urządzono w nim wówczas biura. Później, kiedy czasy się zmieniły, został sprzedany bardzo niefortunnie i przez wiele lat był pozostawiony na łasce losu. Ten okres w dziejach przyniósł dawnej rezydencji ogrom szkód. Ostatecznie spłonął i nikt nie dawał mu już szans na odzyskanie formy. Jednak znalazł się ktoś, kto ponownie go przygarnął i od jakiegoś czasu stara się podnieść z ruiny…

Zabytki na szlaku rowerowym. Pałac w Środzie Śląskiej

To prawdziwy skarb na Ziemi Średzkiej. Zabytek z zapleczem dziejowym, które cały czas jeszcze otwarte jest na odkrywanie.

Pałac w Środzie Ślaskiej

Pomimo że do tego miejsca nie zaprowadzi Was szlak rowerowy, warto postarać się o pozwolenie na zwiedzenie tego historycznego rarytasu w tej okolicy.

Zabytki na szlaku rowerowym. Brzezina. Powiat średzki. Gmina Miękinia

Najsampierw, w XVI wieku znajdowała się tam ufortyfikowana siedziba szlachecka, po której do dziś czytelne są relikty fosy. Był to najprawdopodobniej zamek na wodzie.

Pałac w Brzezinie

Dopiero w osiemnastym stuleciu powstał w Brzezinie pałac, który w kolejnych wiekach zmieniał się pod wpływem licznych przeróbek i restauracji. Po II wojnie światowej mieściła się w nim szkoła, później obiekt został sprzedany i stał się własnością prywatną z hotelowo-gastronomicznym zapleczem. Zabytek jest w doskonałej kondycji.

Pałac w Brzezinie

Rezydencja wiejska. Piersno. Powiat średzki. Gmina Kostomłoty

Pałac w Piersnie również szokuje, chociaż w nieco innym stylu. Zapewne nigdy nie był zbyt strojny, jednak czas zabrał mu nawet i tę odrobinę ozdoby, którą posiadał, bo dziś nie zostało mu już nic. Wokół niego budynki folwarczne, a za nim dawny, wcale nie mały park dominialny.

Pałac w Piersnie
Pałac w Piersnie. Podpisuję go, żeby nikt nie miał wątpliwości, że o ten obiekt tu chodzi.
Dawny dwór w Piersnie. Dziś.
Ale teraz jest już dużo lepiej… :) Dawny dwór w Piersnie. Dziś.

Odrestaurowany pałac na cito. Rachów. Powiat średzki. Gmina Malczyce

Rezydencję wybudowano w XIX stuleciu. Po II wojnie światowej podzieliła ona los innych jej podobnych i podlegała pod Państwowe Gospodarstwo Rolne. Koleje losu pałacu w Rachowie doprowadziły go do stanu po kapitalnym remoncie. Dziś jest w rękach prywatnych.

Pałac w Rachowie

Dostępu do zabytku broni okalające go ogrodzenie. Jednak pomimo tego widać go jak na dłoni, ponieważ teren wokół jest czysty i niezalesiony.

Pałac w Rachowie

Ongiś przy pałacu znajdowały się budynki gospodarcze dawnego folwarku, jednak dziś po nich ani śladu. Na tyłach dworku — niewielki park. To prawdziwy akacjowy gaj. Drzewa te nadają temu miejscu prawdziwie egzotycznego klimatu.

Pałac w Rachowie

Spalony pałac. Gałów. Powiat średzki. Gmina Miękinia

Wspaniała rezydencja dominialna, w której gościli w przeszłości królowie, dziś jest ruiną strawioną przez czas i ogień. Relikt fosy opowiada o jej pierwotnym, warownym przeznaczeniu. Przy pałacu w Gałowie znajduje się zabytkowy park.

Spalony pałac w Gałowie

To jedno z najbardziej klimatycznych i dostępnym miejsc na szlaku rowerowym w powiecie średzkim. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo wstęp między ściany obiektu jest wzbroniony.

Ruina pałacu w Gałowie

Pałac w Miękini. Powiat średzki

Ten mocno zmęczony czasem, leciwy i bardzo wartościowy historycznie obiekt pochodzi z XVII lub XVIII wieku. Przez wzgląd na swój stan techniczny i fakt, że znajduje się w rękach prywatnych, pałac jest zamknięty na turystykę. Jednak nikt nie broni, aby podejść do niego blisko i przyjrzeć się tej leciwej budowli. Czuje się tam ducha dziejów.

Zabytki na szlaku rowerowym. Pałac w Miękini
Pałac w Miękini

Zabytki na szlaku rowerowym. Proszków. Powiat średzki. Gmina Środa Śląska

O tym wspaniałym pałacu powstał u nas na blogu obszerny wpis, w którym zebrałam wszystkie informacje, jakie udało mi się zdobyć na jego temat. Pałac Proszków ma swoje tajemnice, o których niechętnie opowiada. Jest bardzo niedostępny jako punkt na mapie do zwiedzenia. Można jednak obejrzeć go z odległości, nie wchodząc na teren posesji, bądź zaryzykować i zapytać właściciela o pozwolenie.

Zabytki na szlaku rowerowym. Pałac w Proszkowie

Dwór w Kobylnikach. Powiat średzki. Gmina Środa Śląska

Do Kobylnik jedzie się piękną leśną drogą. Można nawet pokusić się i całkowicie chwilami rezygnować z asfaltowej nawierzchni. Dawniej zwano ten obiekt Schloss Kobelnick, czyli zamek w Kobylnikach. Nie jest on widoczny z drogi, ponieważ zasłania go wysokie ogrodzenie. Nie jest też zbyt urodziwy, powiedziałabym, że wręcz surowy, jakby rzeczywiście wyrósł z fundamentów wieży rycerskiej albo zamku. Niestety nie ma o tym zabytku zbyt wielu informacji. No i trzeba mieć szczęście, żeby go zobaczyć…

Dwór w Kobylnikach. Zabytki na szlaku rowerowym.

Zabytki na szlaku rowerowym w powiecie średzkim to wielka przygoda z historią tego terenu. Sporo tu nieoczywistych atrakcji, tajemnic i wyzwań. Tutaj każdy może być jak Indiana Jones…:)

Jeżeli macie ochotę na więcej, w tym wpisie znajdziecie kolejne ciekawe obiekty z tej okolicy — Rezydencje dominialne.

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
7
OK
5
Kocham to!
3
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Niekomercyjny

0 %