Komercyjny

PAŁAC W PRĘŻYCACH – Królewski styl dynastii Tudorów.

Pałac w Prężycach powala na kolana swoją atrakcyjnością i stanem, w jakim zachował się do naszych czasów. To olśniewający zabytek. Pałac w stylu Tudorów. Angielskie klimaty na dolnośląskiej ziemi… 

Pałac w Prężycach

Nie można przejść obok takiego cuda obojętnie. Pałac jest pełen majestatu. Nie każdy dziś może zbliżyć się do niego na tyle, aby sfotografować obiekt z bliska, i z każdej strony. Teren pałacu jest zamknięty, ale my miałyśmy wiele szczęścia, kiedy przybyłyśmy do Prężyc.

Pałac w Prężycach

Same Prężyce w dokumentach wspominane są już w roku 1319. To wioska pamiętająca czasy średniowiecza. Zanim jednak wybudowano tutaj ten niezwykłej urody pałac w stylu Tudorów, Prężyce przechodziły z rąk do rąk, a jego właściciele rezydowali we dworze, który potem ustąpił miejsca dzisiejszemu pałacowi. Powstał on bowiem dopiero w latach między 1840, a 1850.

Pałac w Prężycach

Biały pałac w Prężycach.

Rezydencja jest okazała, dobrze zachowana i w chwili obecnej stale niezamieszkała. Otoczona ogrodzeniem, niedostępna jest dla osób postronnych. Biały pałac w Prężycach wygląda jak miniaturowy, królewski zamek. Jest bardzo szykowny i mocno kontrastuje z klimatem podwrocławskiej prowincji. Zbudowany na planie czworoboku, w stylu neogotyku angielskiego, typowego dla czasów Tudorów, promieniuje elegancją i majestatem. Budowla posiada wieżę czworoboczną i dwie boczne wieżyczki cylindryczne. Arkady dodają mu wdzięku.

Pałac w Prężycach

Schloß Brandschütz. Zamek Prężyce.

Historia tej pięknej bryły zaczyna się od czasu, kiedy dwór w Prężycach zakupiony został przez komisarza Towarzystwa Ziemskiego dla okręgu Środa Śląska, Friedricha Wilhelma Fichtera. On to właśnie po roku 1845 wybudował tutaj, bądź przebudował istniejący tu wcześniej dwór, przeistaczając go w dzisiejszy pałac. Jego architekt mocno nawiązywał do angielskiego stylu Tudorów i dzieło swoje nazwał nie pałacem, ale zamkiem – Schloß Brandschütz. Zamek Prężyce. Podejrzewamy, że ten sam twórca działał również w Mrozowie, gdzie w podobnym stylu budowla błyszczy niezwykłą urodą.

Pałac w Prężycach

W latach po drugiej wojnie światowej w pałacu zaczęło rezydować Państwowe Gospodarstwo Rolne. Pałacowe pokoje stały się pomieszczeniami biurowymi i częściowo mieszkaniami dla pracowników PGR -u oraz świń. Trzody chlewnej – żeby była jasność. Wówczas to przerabiano jego wnętrza nie mając litości dla tego obiektu. Starodrzew w przepięknym parku wyrąbywano w ogromnej ilości.

Pałac w Prężycach

Pałac w Prężycach zszedł wtedy na psy.

I gdyby nie fakt, że we wiosce potrzebna była szkoła, zapewne dziś w tym miejscu nie oglądalibyśmy pięknie zachowanego pałacu, tylko jego ruiny. W ostatniej chwili pomoc przyszła z oświaty. Obiekt został dostosowany do nauczania. Poddany remontowi zyskał na czasie.

Pałac w Prężycach

Na piętrze mieszkali nauczyciele, a na parterze znajdowały się sale lekcyjne. Biały pałac w Prężycach został wtedy otynkowany i dach jego naprawiony. Szkoła w pałacu funkcjonowała do początku lat dziewięćdziesiątych. Potem budynek opuściła i oświata.

Pałac w Prężycach

Pałac w Prężycach. Tudor Society Club.

W 1996 roku biały pałac w Prężycach został kupiony przez jakiegoś biznesmena, który go odrestaurował, po czym urządził w nim klub pod nazwą Tudor Society Club. Miało to być miejsce spotkań biznesowo – kulturalnych. Projekt był raczej ekskluzywny. Jednak pomysł choć ambitny, w Prężycach nie wypalił. Wioska położona z dala od wielkiego miasta nie stanowiła najwyraźniej atrakcyjnego miejsca dla bogaczy. 

Pałac w Prężycach

Wówczas to w pałacu zaczęto organizować wesela. Jednak i to nie przynosiło zbyt dobrych rezultatów. Fakt ten zaowocował zamknięciem obiektu, który odtąd jest jedynie prywatną rezydencją swojego właściciela, który najwyraźniej pokochał to miejsce, zadbał o jego kondycję, co widać gołym okiem. Pałacowe wnętrza są podobno wspaniałe. Gustownie urządzone salony, w których dumnie wdzięczą się antyczne meble i stylowe kominki są dostępne zapewne jedynie dla nielicznych. My niestety do tych szczęśliwców nie należymy, ale udało nam się wejść na teren pałacu i zrobić fotografie całemu obiektowi z bliska.

Pałac w Prężycach

Pałac w stylu Tudorów.

Tudorowie to dynastia rządząca w Anglii w latach 1485-1603. Znamy z całą pewnością najsłynniejszego Tudora w historii – Henryka VIII . Znamy również najwspanialszą z nich wszystkich i ostatnią z Tudorów – Elżbietę, zwaną Wielką. Ich władza w czasach panowania pisała historię, która do dziś pociąga i inspiruje. Tudorowie mieli dobry gust. Ich rezydencje pełne były królewskiego majestatu. Nie dziwne więc, że powstawały na świecie budowle w stylu nazwanym od ich królewskiego nazwiska.

Pałac w Prężycach

Pałac w Prężycach zachwyca. Biegałyśmy z Ines po całym ogrodzie z aparatami, fotografując go z wypiekami na twarzy. Serce biło mi szybko, kiedy pozwolono nam wejść na jego teren. Bez przerwy szeptałam pod nosem jak mantrę – „ale mamy szczęście dziś”! Biały pałac otoczony jest parkiem ze stawem. Teren jest bardzo zadbany.

Pałac w Prężycach

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
36
OK
20
Kocham to!
7
Nie mam pewności
1
Takie sobie
0

Komentarze zamknięte.

Kategoria:Komercyjny

0 %