Niekomercyjny

Na rowerowym szlaku. Źródła, Lutynia, Miękinia. Warto odwiedzić!

Miejscowości te położone są przy drodze 94, która nie jest przyjazna rowerzystom, jednak w tej okolicy wszędzie dookoła znajduje się mnóstwo uroczych szlaków, które idealnie nadają się dla dwóch kółek. Podróżowanie po tym terenie to wielka przygoda nie tylko z rekreacją, ale również z historią. Posłuchajcie…

Na szlaku rowerowym. Wieś Źródła

Ta niepozorna miejscowość, którą codziennie obojętnie mija niezliczona liczba pędzących aut, okazuje się niezwykle interesująca dziejowo. W obrębie wsi zachowały się do dziś czytelne w terenie relikty jej przeszłości, które cały czas są w użyciu. Mało kto wie, że w Źródłach znajduje się kościół i cmentarz obronny oraz pałac z pierwszej połowy XIX wieku. Tych budowli nie widać z szosy, a więc aby zwiedzić Źródła, należy zjechać z głównej drogi.

Kościół w Źródłach
Kościół Św. Krzyża z murem obronnym w Źródłach.

Krótki rys historyczny 

W drugiej połowie XIII stulecia osadę tę zwano Fonte. Na terenie wsi znajdowało się wówczas zaledwie kilkanaście niewielkich chat. W pierwszej połowie XIV wieku z całą pewnością w Źródłach istniał już kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, który w 1563 roku został zborem ewangelickim. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) miejscowość została doszczętnie zniszczona i wyludniona.

Przed bitwą pod Lutynią stacjonowały tam wojska austriackie. W roku 1774 majątek w Źródłach został zakupiony przez familię von Carmer. W czasie ich gospodarowania w tej miejscowości nabrała ona gabarytów. W 1820 roku przy folwarku wzniesiono rezydencję dominialną, a na jej tyłach utworzony został niewielki park. Mieszkańcy wsi uprawiali wówczas ziemię oraz zajmowali się rzemiosłem włókienniczym. Poza tym na terenie sioła znajdowały się kuźnia i młyn. Rodzina von Carmer gospodarowała w Źródłach do końca II wojny światowej. 

Krzyż przydrożny w Błoniach.
Ciekawy krzyż stojący w pobliżu dawnego gospodarstwa młyńskiego w Błoniach w pobliżu Źródeł.

W pobliskich Błoniach oddalonych od Źródeł zaledwie kilkaset metrów znajduje się interesujący krzyż przydrożny, stojący w pobliżu dawnego domu młynarza i nieistniejącego drewnianego wiatraka. Niestety po tym zabytkowym obiekcie, który przetrwał wojnę zostało naprawdę niewiele…

Drewniany wiatrak.
Fragment drewnianego wiatraka w Błoniach, niedaleko Źródeł. Obiekt zabytkowy uległ zniszczeniu podczas pożaru.

Co warto zobaczyć w Źródłach? Kościół Świętego Krzyża 

Najstarszym zabytkiem w tej miejscowości jest kościół filialny pod wezwaniem Świętego Krzyża, który powstał najprawdopodobniej już w 1230 roku. W kolejnych stuleciach był rozbudowywany i restaurowany, co mocno zmieniło jego pierwotny wygląd. Świątynia wzniesiona została z kamienia, otacza ją mur obronny z bastejami z XVII stulecia.

Mur obronny z bastejami przy kościele Świętego Krzyża w Źródłach.
Mur obronny z bastejami przy kościele Świętego Krzyża w Źródłach.

Przy kościele stoi drewniana dzwonnica. Na terenie otaczającym przybytek — pozostałości po cmentarzu. 

Wieś Źródła. Teren kościoła.
Źródła. Teren kościoła.

Czytając z kościelnych fortyfikacji, można przypuszczać, że wieś Źródła w przeszłości swojej była bardzo dobrze przygotowana do obrony przed wrogiem, który w tych niespokojnych czasach czyhał wszędzie.

Na szlaku rowerowym.
Wieś Źródła. Płyty nagrobne wmurowane w mury świątyni.

Dawna rezydencja 

Pałac wybudowano w 1820 roku naprzeciwko folwarku. Powstał on na miejscu wcześniejszego obiektu o tym samym zastosowaniu, po którym zostały jedynie kamienie w fundamentach dworu. Założenie to znajduje się na końcu wsi. Obecny wygląd dawnej rezydencji to efekt jej przebudowy w późniejszych latach oraz zmian, które przyniosły czasy po drugiej wojnie światowej. Z parku dominialnego nie zachowało się niestety zbyt wiele, ale obszar ten nadal częściowo czytelny jest w terenie. 

Źródła na szlaku rowerowym.
Dawny pałac w Źródłach.

Na szlaku rowerowym. Lutynia

Niedaleko Źródeł znajdują się inne interesujące miejscowości, które również mają sporo do zaoferowania turyście. W pobliżu położona jest Lutynia, gdzie mnóstwo pamiątek po słynnej bitwie, mającej miejsce w XVIII wieku na otaczających ją polach.

Na szlaku rowerowym. Lutynia.
Budynek Muzeum bitwy pod Lutynią.

Wieś położona jest stosunkowo blisko Wrocławia, stąd sporo w niej miastowego klimatu, jednak w najstarszej jej części nadal czuje się ducha przeszłości. Poza tym okolica jest tam cudna.

Na szlaku rowerowym.
Sady w Lutyni.

Z terenu przykościelnego można czytać jak z otwartej książki. W zewnętrznych ścianach tego przybytku znajdujemy kule armatnie, na placu cmentarnym pomnik wspomnianej bitwy, a w ogrodzeniu wyrwę, przez którą Prusacy przedarli się na obszar świątynny, gdzie bronili się Austriacy.

Na szlaku rowerowym. Lutynia.
W Lutyni niedaleko Wrocławia.

Na szlaku rowerowym. Miękinia

Miejscowość ta położona jest w pobliżu Źródeł, w podobnej od nich odległości jak Lutynia. Miękinia otoczona jest z wszech stron lasami, które poprzecinane są szlakami rowerowymi oraz pieszymi.

Na rowerowym szlaku. Miękinia.
Miękinia. Pałac w pobliżu Winnicy Jaworek.

Na jej terenie również spotykamy zabytki, które pamiętają bardzo odległe czasy. Jedną z najstarszych pamiątek po tych dziejach jest leciwy pałac w Miękini, przy którym znajduje się Winnice Jaworek. Warto zwrócić uwagę na to interesujące miejsce, będąc na szlaku w tej miejscowości, ponieważ winnica cieszy się długą historią i tradycją. Dodatkową atrakcją jest hotel i restauracja znajdujące się w ramach tego obiektu. Wszystkie owoce, z których produkuje się wina w Winnicy Jaworek, zbierane są ręcznie. Zanim czerwone wino zostanie przelane do butelek, długo leżakuje w beczkach. To tajemnica niepowtarzalnego smaku i aromatu wspaniałych win z tego źródła.

Miękinia na szlaku rowerowym.
Pałac w Miękini. Tuż obok znajduje się Winnica Jaworek.

Nie ma chyba nic piękniejszego dla wolnego ducha, kochającego przestrzenie, jak szlak prowadzący wśród lasów i pól. W mojej Małej Ojczyźnie, czyli w Powiecie Średzkim nie brakuje podobnych odludnych miejsc, gdzie znajduję wszystko, co mnie koi i wycisza. Drogę, gruntową, wiatr we włosach, przygody i historie z tajemnicą…

Co o tym sądzisz?

Ekscytujące!
12
OK
3
Kocham to!
4
Nie mam pewności
0
Takie sobie
0
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Kategoria:Niekomercyjny

0 %